1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Kobane eylemlerini kınıyoruz'
'Kobane eylemlerini kınıyoruz'

'Kobane eylemlerini kınıyoruz'

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası heyeti Suruç'ta, Kobane'de yaşanan savaş ile ilgili basın açıklaması yaptı.

A+A-
Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar, Meclis Başkanı Celalettin Birtane ve meclis üyeleri, Suruç'a yapmış oldukları ziyarette, belediye ve kaymakamlığa giderek yetkililerden son süreç hakkında bilgi aldılar.
 
Sonrasında belediyenin açmış olduğu sığınmacı kampını ziyaret eden heyet, burada da sığınmacı çadırlarını gezerek, Kobane halkının sorunlarını dinledi ve basın açıklaması yaptı.
Basın Açıklaması Tam Metni
 
IŞİD pkk'nın ortadoğu coğrafyasında başta Kürt halkı olmak üzere kendisine tabi olmayan tüm halklara yönelik başlattığı barbarca katliamlar insanlığın teamül sınırlarını çoktan aşmış bulunmaktadır. 
 
Bilindiği üzere Kobane de uzun bir süreden beridir devam eden savaş birçok can almış ve yerini vatanını terk etmek zorunda kalan sığınmacıları da beraberinde getirmiştir. Savaşın uzun süreden beridir tüm vahşetinin sergilendiği Kobane 'deki şiddet dalgası nihayetinde sokak çatışmalarına varacak düzeye kadar artmıştır.
 
Bilinmelidir ki Kobane bizler için sadece Suriye'nin siyasi sınırları içinde yer alan bir toprak parçası olmasının ötesinde derin tarihsel geçmişin ve kardeşlik bağlarının halen sıcaklığını koruduğu bir coğrafya olma anlamını taşımaktadır. Bu nedenle Türkiye halkları olarak bizlerin üstüne düşen başlıca sorumluluk nasıl ki geçmişte varlığımızı tehdit eden unsurlara karşı Çanakkale de ve doğu cephesinde ortak mücadele ruhuyla hareket ettiysek aynı sorumluluğu Kobane için de taşımak olmalıdır. Üzerinden yüz yıl geçmiş olmasına rağmen birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz her dönemde hafızalarımızda canlandırdığımız Çanakkale mücadelesi ruhu bu gün de Kobani için yeniden canlandırılmalıdır. 
 
Değerli basın mensupları;
 
Yaşanan gelişmeler karşısında Ülkemize sığınanlara yönelik Devletin sınır kapılarını açması ve gelen sığınmacıları kamplara yerleştirmesini olumlu bir gelişme olarak karşılıyoruz.Ancak bu tek başına yeterli bir durum değildir.
 
Sınırlarımız içinde yaşayan sığınmacılara karşı onları misafir etme ve kapılarımızı açma sorumluluğundan öte, varlıklarını kendi vatanlarında korumaları için her türlü desteği sunmak bizler için bir vazife olmalıdır. Bunun için Türkiye sınırında açılması tartışılan yardım koridoru bir an önce açılmalı ve IŞİD pkk'sına karşı Kobane de yalnızlığa terk edilen halka bir an önce destek sağlanmalıdır. Bu topraklarda birlikte yaşamış ve yaşayacak olan Kürt ve Türk halklarının kardeşliğinin en büyük teminatı budur.
 
Bizlerin üstüne düşen, toplumu ve halkları daha fazla kamplara ayırmadan, sınırımız hemen ötesinde üç taraftan kuşatılmış, gerek askeri gerekse de insani yaşamı sürdürecek malzeme bakımından yetersiz olarak orantısız bir savaşla karşı karşıya kalan Kobane 'deki kardeşlerimize IŞİD pkk'sıyla mücadele etmeleri noktasında gereken yardımları sağlamanın zemini bir an önce oluşturmaktır. Bu bizler için tarihsel bir sorumluluktur.
Biz DTSO olarak çağrıda bulunuyoruz tarihi, kültürel ve akrabalık bağlarımızın olduğu Kobane için Hükümet yardım koridorunu bir an önce açmalı ve tarihi sorumluluğunu yerine getirmelidir.
 

HABERE YORUM KAT