1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘Klimalara bağımlı olmayın’
‘Klimalara bağımlı olmayın’

‘Klimalara bağımlı olmayın’

Havaların ısınması ile birlikte artan klima kullanımı ile ilgili olarak konuşan Klima ustaları, bilinçsiz bir şekilde kullanılan klimalara karşı uyardı.

A+A-

Diyarbakır’da havaların ısınması ile kullanımı artan klimalara karşı uyarılarda bulunan klima ustası Seyfettin Gülen, klimaların yararı olduğu kadar zararları da olduğuna dikkat çekerek, bilinçsiz klima kullanımının fıtık, yüz felci ve solunum gibi ciddi hastalıklara sebep olabileceğinin altını çizdi.


Klima kullanıcılarının yatmadan önce klima ayarlarını uyku moduna alması gerektiğini belirten Gülen, özellikle çocukların klima karşısında uyumaması gerektiğine vurgu yaptı.

Terli ya da ıslak halde klima karşısında serinlemek isteyenlerin yüz felci ile karşı karşıya olduklarını söyleyen Gülen, klimaların bakımının en az yılda bir kez yapılması gerektiğini de hatırlattı.

Gülen, “Bakım yapılırken klimalarda fan motoru ve peteklerin temizlenmesi gerekiyor. Aksi halde oluşan kirlilikten dolayı hastalıklara neden olunduğu gibi, 0-5 yaş arası çocuklarda hastalanma riski yüksektir. Klima çalışır vaziyette iken kapı ve pençelerin kapalı olması gerekiyor. Açık olan pencereden sıcak havanın gelmesi sonucu klima kendisi sıcak hava vermeye başlar. Montajı yapılan klimalar güneşe doğru olmaması gerekir.” dedi.


Evde veya iş yerlerinde klima kullananların kendini fazla alıştıkları takdirde Ramazan ayında oruç tutmada zorluk çekeceklerini belirten Gülen, “Kullanılan klimaların tasarruflu olması daha iyidir. Oluşan sorunlarda mutlaka yetkili servisleri aramaları gerekiyor. En ideal klima ayarı 25/27 derece soğuk ayarıdır.” şeklinde konuştu.  

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler