1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. KJA’nnın cenazeleri almak istediği yürüyüş yasağa takıldı
KJA’nnın cenazeleri almak istediği yürüyüş yasağa takıldı

KJA’nnın cenazeleri almak istediği yürüyüş yasağa takıldı

İmralı Heyeti üyesi Ceylan Bağrıyanık, polis arbedesinde çamura düştü.

A+A-

Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçeleri ile kent merkezinde yaşanan olaylarda öldürülen aralarında 3 kadın siyasetçinin de olduğu 50’den fazla kişinin cenazelerinin gömülememesi üzerine yaşanan kriz devam ediyor.

 

Kongra Jinen Azad’ın (Özgür Kadın Kongresi/KJA) cenazeleri almak için Şırnak’a gitme girişimi polis tarafından engellendi. Siirt girişinde durdurulan konvoyda bulunan bazı kişiler gözaltına alınmak istenince, çıkan arbedede arada kalan İmralı Heyeti üyesi Ceylan Bağrıyanık, çamura düştü ve elinden rahatsızlandı.
 
Şırnak kent merkezi ile Cizre ve Silopi ilçelerinde günlerdir süren sokağa çıkma yasağı ve operasyonlar sırasında öldürülen, aralarında 3 kadın siyasetçinin de olduğu 50’den fazla cenazeyi olmak isteyen KJA’ın çağrıyısla yola çıkan konvoy, Siirt’de 20 kilometre kala durduruldu. Aralarında İstanbul, İzmir, Mersin, Manisa, Ağrı, Adana gibi illerden gelen partililer ile  DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, KJA koordinasyon üyeleri Ceylan Bağrıyanık, Ayşe Gökkan, HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, 10 HDP'li kadın vekil, DBP'li belediye eşbaşkanları, Barış İçin Kadın Girişimi (BİKG) üyeleri, Emekçi Hareket Partisi (EHP) üyeleri, Kadın Özgürlük Meclisi temsilcilerinin de olduğu kalabalır, uzun süre özel harekat polisleri ve korucuların da olduğu güvenlik ekipleri tarafından bekletildi. Bu sırada Çcağlar Demirel, Meral Danış Beştaş ve Siirt Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan’dan oluşan bir heyet de Siirt  Valisi ile görüşerek, kortejin geçişine izin istedi.

 

Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçeleri ile kent merkezinde yaşanan olaylarda öldürülen aralarında 3 kadın siyasetçinin de olduğu 50’den fazla kişinin cenazelerinin gömülememesi üzerine yaşanan kriz devam ediyor. Kongra Jinen Azad’ın (Özgür Kadın Kongresi/KJA) cenazeleri almak için Şırnak’a gitme girişimi polis tarafından engellendi.

 

Siirt girişinde durdurulan konvoyda bulunan bazı kişiler gözaltına alınmak istenince, çıkan arbedede arada kalan İmralı Heyeti üyesi Ceylan Bağrıyanık, çamura düştü ve elinden rahatsızlandı.
 
Şırnak kent merkezi ile Cizre ve Silopi ilçelerinde günlerdir süren sokağa çıkma yasağı ve operasyonlar sırasında öldürülen, aralarında 3 kadın siyasetçinin de olduğu 50’den fazla cenazeyi olmak isteyen KJA’ın çağrıyısla yola çıkan konvoy, Siirt’de 20 kilometre kala durduruldu.

 

Aralarında İstanbul, İzmir, Mersin, Manisa, Ağrı, Adana gibi illerden gelen partililer ile . DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, KJA koordinasyon üyeleri Ceylan Bağrıyanık, Ayşe Gökkan, HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, 10 HDP'li kadın vekil, DBP'li belediye eşbaşkanları, Barış İçin Kadın Girişimi (BİKG) üyeleri, Emekçi Hareket Partisi (EHP) üyeleri, Kadın Özgürlük Meclisi temsilcilerinin de olduğu kalabalır, uzun süre özel harekat polisleri ve korucuların da olduğu güvenlik ekipleri tarafından bekletildi. Bu sırada Çcağlar Demirel, Meral Danış Beştaş ve Siirt Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan’dan oluşan bir heyet de Siirt  Valisi ile görüşerek, kortejin geçişine izin istedi.

 

Ancak valilik geçiş talebine izin vermedi. Heyet valilikte görüşme yaptığı sırada kortejin beklediği yerde polisle kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Çıkan arbede sırasında bir kişi gözaltına alındı. Polisin bu kişileri gözaltına almasına engel olmak isteyen Ceylan Bağrıyanık, yere düştü v e çamura bulandı. Bağrıyanık’ın elleri de incindi.
 

Bunun üzerine topluluk bir süre daha bekleyişini sürdürdü. Parti yöneticileri de bu sırada aralarında toplanarak, nasıl hareket edileceğini kararlaştırdı.
 
Toplantı sonrasında gruba seslenen Ceylan Bağrıyanık, polisin engelini tanımayacaklarını belirterek, herkesi araçlarına binip alternatif güzergahlardan Şırnak’a gitmeye çağırdı. Bağrıyanık  "Attığımız her adımda işgalci faşist devletlerin engelleriyle karşılaştık. Burada gladyoların aldığı kararla karşı karşıyayız. Engelleniyoruz, ama bu yürüyüşten vazgeçmeyeceğiz. Onlar önümüzü kapatabilir ama direniş tüm yoları açacağız direne direne açtığımız bu yollar bizi özgürlüğe götürecek. Bu direnişin sonunda özgürlük var ve ablukaları kaldıracağız. Kararlıyız Şırnak'a gideceğiz" dedi. Bu çağrının ardından kortej bulunduğu yerden geri dönerek Batman istikametine yöneldi.

i. Ancak valilik geçiş talebine izin vermedi. Heyet valilikte görüşme yaptığı sırada kortejin beklediği yerde polisle kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Çıkan arbede sırasında bir kişi gözaltına alındı. Polisin bu kişileri gözaltına almasına engel olmak isteyen Ceylan Bağrıyanık, yere düştü v e çamura bulandı. Bağrıyanık’ın elleri de incindi.

Bunun üzerine topluluk bir süre daha bekleyişini sürdürdü. Parti yöneticileri de bu sırada aralarında toplanarak, nasıl hareket edileceğini kararlaştırdı.
 
Toplantı sonrasında gruba seslenen Ceylan Bağrıyanık, polisin engelini tanımayacaklarını belirterek, herkesi araçlarına binip alternatif güzergahlardan Şırnak’a gitmeye çağırdı. Bağrıyanık  "Attığımız her adımda işgalci faşist devletlerin engelleriyle karşılaştık. Burada gladyoların aldığı kararla karşı karşıyayız.

 

Engelleniyoruz, ama bu yürüyüşten vazgeçmeyeceğiz. Onlar önümüzü kapatabilir ama direniş tüm yoları açacağız direne direne açtığımız bu yollar bizi özgürlüğe götürecek. Bu direnişin sonunda özgürlük var ve ablukaları kaldıracağız. Kararlıyız Şırnak'a gideceğiz" dedi. Bu çağrının ardından kortej bulunduğu yerden geri dönerek Batman istikametine yöneldi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler