1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. KJA: Eşbaşkanlar ve milletvekilleri öldürme kastıyla hedef alındı
KJA: Eşbaşkanlar ve milletvekilleri öldürme kastıyla hedef alındı

KJA: Eşbaşkanlar ve milletvekilleri öldürme kastıyla hedef alındı

Kongreya Jinên Azad (KJA), Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’nde 13. giren sokağa çıkma yasağı ve düzenlenen eylemlere yönelik müdahaleleri yaptığı yazılı açıklama ile kınadı.

A+A-

Açıklamada, polisleri HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, HDP milletvekilleri Besime Konca, Çağlar Demirel ve Hüda Kaya'yı öldürme kastıyla hedef aldığı belirtilerek “Yine KJA Eşsözcüsü Ayla Akat Ata ve içinde seçilmişlerinde olduğu onlarca kadın halkla birlikte kuşatılan mahallerde bombardıman altındadırlar" dedi.
 
Kongreya Jinên Azad (KJA), Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’nde 13. giren sokağa çıkma yasağı ve düzenlenen eylemlere yönelik müdahaleleri yaptığı yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, halkların kendini yönetme talebine AKP hükümetinin tank, top ve tüm askeri gücüyle yönelerek bir katliam gerçekleştirmeyi hedeflediği belirtildi. İçişleri Bakanlığı düzeyinde Silvan'ın üç mahallesi için "Haritadan sileceğiz" gibi katliam çağrısının yapıldığının anımsatıldığı açıklamada, sokağa çıkma yasağıyla birlikte 7 sivil insanın katledildiği, uygulanan ambargo ve kuşatmayla halkın göçe zorlandığı, ancak bu insanlık dışı uygulamalara rağmen halkın direndiği söylendi.
 
‘Eşbaşkanlar ve milletvekilleri öldürme kastıyla hedef alındı’
 
Açıklamada, "Kadına yönelik nefret söylemlerini derinleştirerek antidemokratik uygulamalarını ve savaş halini her koşul altında devam ettireceğini belirten AKP hükümetinin polisleri en son HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, HDP milletvekilleri Besime Konca, Çağlar Demirel ve Hüda Kaya'yı öldürme kastıyla hedef almıştır. Yine KJA Eşsözcüsü Ayla Akat Ata ve içinde seçilmişlerinde olduğu onlarca kadın halkla birlikte kuşatılan mahallerde bombardıman altındadırlar" denildi.
 
‘Kadınlar, iradesine sahip çıkacak’
 
Silvan'da sivil halkın bulunduğu ve seçilmişlerin o bölgede olduğunun yetkililere belirtilmesine rağmen bombardımana devam edildiğinin ifade edildiği açıklamada, kadınların katledilmeyle karşı karşıya kaldığı ve bu süreçte ana akım medyanın, kadın direnişini cinsiyetçi söylemlerle itibarsızlaştırılmaya çalışıldığına vurgu yapıldı. Kadın iradesine ve topluma yapılan bu faşist ve cinsiyetçi saldırıların kınandığı açıklamada, "Kadınlar, bu saldırılar karşısında iradesine sahip çıkıp örgütlülüğünü güçlendirerek kadın ve toplum kıyımına yol açan bu uygulamaları boşa çıkaracaktır" ifadelerine yer verildi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler