1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kızlarının tedavisi için yardım bekliyor
Kızlarının tedavisi için yardım bekliyor

Kızlarının tedavisi için yardım bekliyor

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da yaşayan Muhittin Erli, akraba evliliğinden dolayı zihinsel engelli doğan iki kızını tedavi ettirebilmek için yetkililerden yardım bekliyor.

A+A-

Diyarbakır'ın merkez Yenişehir ilçesi Şehitlik semtinde yaşayan Muhittin Erli, akraba evliliği nedeniyle zihinsel engelli doğan iki kızını, maddi durumlarının yetersiz olmasından dolayı tedavi ettiremiyor. Altı çocuğu bulunan baba Erli, çocuklarının bu durumuna çok üzüldüğünü belirterek, kapıcılık yaparak kazandığı parayla engelli çocuklarını hastaneye götüremediğini söyledi. 3 ayda bir aldığı özürlü maaşı ile çocuklarının sadece ilaçlarını alabildiğini ifade eden Baba Erli, “29 yıldır çocuklarımı doğru dürüst hastaneye götüremedim. Gittiğim hastanede de sakinleştirici haplar ve ilaçlar veriyorlar o ilaçlar ile onları sakin tutmaya çalışıyorum” dedi. Çalıştığı binanın kömür yakacağından doğalgaz sistemine geçmesinden dolayı, bina sakinlerinin kendisini artık istemediğini kaydeden Erli, “Bina sakinleri 'Artık sana ihtiyacımız kalmadı. Bu daireden çık' diyorlar. 16 yıldır ben bu binada çalışıyorum. Bunca yıl yaptığım hizmetin karşılığı karda kışta sokakta kalmak mı” diye konuştu.
Evde bakım yardımından birkaç ay yararlandığını dile getiren Erli, “Ancak devlet bir süre sonra, 'Senin sigortan var, bu hizmetten yararlanamazsın. Aldığın parayı da geri vereceksin' dedi. Çok zor durumdayım” şeklinde konuştu. Çocuklarını dışarı gönderemediğini, dışarı çıktıklarında bağırıp çağırdıklarını aktaran baba Erli, “Geceden sabaha kadar oturup konuşuyorlar. Diğer çocuklarımın da psikolojisi bozulmuş durumda. Evde ellerine ne geçse kırıyorlar. Bütün kapılarımızı kırmış durumdalar. Kızlarımın tedavisini üstlenebilecek hayırseverlerden yardım bekliyorum” ifadelerini kullandı.
Yeter Erli (18) ise, ablalarının bakımının çok zor olduğunu anlatarak, “Kendi bakımlarını yapamıyorlar. Tuvalete gidemiyorlar. Dışarıya çıkınca bağırıp çağırıyorlar. Evin içini sürekli dağıtıyorlar. Kırıp döküyorlar. Kızdıkları zaman onlara engel olamıyoruz. Bu durumlarına çok üzülüyorum. Bakım ve ihtiyaçlarını gideremiyoruz maddi durumumuz iyi olmadığı için. Elimizden geleni yapıyoruz. Ancak bu yetmiyor” dedi