1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. 'Kızıltepe JİTEM' davasında HSYK'dan önemli karar
'Kızıltepe JİTEM' davasında HSYK'dan önemli karar

'Kızıltepe JİTEM' davasında HSYK'dan önemli karar

'Kızıltepe JİTEM' davası olarak bilinen 1992-1996 yılları arasında Mardin'in Kızıltepe ilçesinde yaşanan gözaltında kayıplar,

A+A-

köy boşaltmalar ve yargısız infazlardan sorumlu tutulan 4'ü asker 5'i korucu toplam 9 kişinin yargılandığı davada en üst dereceli kolluk amiri oldukları gerekçesiyle Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Eşref Hatipoğlu ve Kızıltepe İlçe Jandarma Komutan Vekili Hasan Atilla Uğur hakkında işlem yapmak için Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) yaptığı başvuruya yanıt geldi. HSYK, sanıklara ilişkin kovuşturma için izin alınmasına gerek olmadığına karar verdi.
 
Cumhuriyet savcıları doğrudan yapabilir


Mahkemenin başvurusunu inceleyen HSYK, 5271 sayılı Ceza Kanunu'nun 161. maddesinin 8. fıkrasına atıfta bulunarak, "Türk Ceza Kanununun 302, 309, 311, 312, 313, 314, 315 ve 316 ncı maddelerinde düzenlenen suçlar hakkında, görev sırasında veya görevinden dolayı işlenmiş olsa bile Cumhuriyet savcılarınca doğrudan soruşturma yapılır.

 

1/11/1983 tarihli ve 2937 sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanununun 26. maddesi hükmü saklıdır" hükmüne yer verdi.
 
En üst kolluk amirleri CMK'nın 161 maddesine göre doğrudan soruşturma açılabilir


En üst dereceli kolluk amirlere Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 161'inci maddesinin 8. fıkrasında yer alan suçlar yönünde doğrudan soruşturma yapılabileceğine işaret edilen kararda, "En üst kolluk amirleri görevlerini kötüye kullandıkları ve ihmalleri nedeniyle, hâkimlerin görevlerinden dolayı tabi oldukları araştırma, inceleme, soruşturma ve kovuşturma usulünün uygulanması olabilir" denildi.
 
'Öldürme suçu olduğundan kurumuzun usuli bir işlemi bulunmuyor'


Eşref Hatipoğlu ve Hasan Attilla Uğur'un silahlı örgüt kurma ve tasarlayarak adam öldürmekten yargılandığına dikkat çeken HSYK, "Türk Ceza Kanununun 314/1 maddesi kapsamında silahlı örgüt kurma ve yönetme suçu hakkında doğrudan soruşturma yapılabileceği açıkça belirtiliyor.

 

Ayrıca tasarlayarak öldürme suçunun örgüt faaliyeti çerçevesinde işlendiğinin iddia edildiği, dolayısıyla tasarlayarak öldürme suçunun, kanun tarafından ilgililere verilen veya kanun dairesinde ilgililerden istenen adliye ile ilgili görev veya işlerde kötüye kullanma veya ihmal kapsamında kalmadığı anlaşılmakla ilgililer hakkında kurulumuz tarafından yapılacak usuli bir işlemin bulunmadığı sonuç ve kanaatine ulaşılmıştır.

 

Diyarbakır eski en üst dereceli kolluk amiri İl Jandarma Komutanı Eşref Hatipoğlu ve Kızıltepe eski en üst dereceli kolluk amiri İlçe Jandarma Komutan Vekili Hasan Atilla Uğur hakkında karar verilmesine yer olmadığına oy birliğiyle" karar verdi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler