1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Kızılay'dan aşure etkinliği
Kızılay'dan aşure etkinliği

Kızılay'dan aşure etkinliği

SİİRT- Türk Kızılayı Siirt Şubesi tarafından Muharrem ayı nedeniyle aşure etkinliği düzenlendi.

A+A-

Kızılay Siirt Şube binası önünde düzenlenen etkinlikte konuşan İl Müftüsü Faruk Arvas, Muharrem ayının önceki dinlerde olduğu gibi İslam dininde de ayrı bir yeri bulunduğunu söyledi.

Arvas, "Aşure 10 demektir. Muharremin 10. gününde çok büyük hadiseler meydana geldiği için daha önceki dinimizde de önemli dinimizde de büyük önem atfedilmiştir. Hazreti Adem'in (as) tövbesi bugün kabul edilmiş, hazreti Yunus balığın karnından bugün kurtulmuş, hazreti İbrahim Nemrut'un ateşinden bugün kurtulmuş, hazreti Eyüp yaralarından bugün kurtulmuştur. Hepimizin üzüntüsüne neden olan hazreti Hüseyin'in şahadeti de bugün olmuştur. Bugün oruçlu olmak, ihsan edip ikramda bulunmak çok önemlidir. Özellikle aşure denilen yemekten dağıtmak güzel bir gelenektir. Aşure, birliğimizi dirliğimizi kardeşliğimizi, çeşitli dillerde dinlerde renkten insanları bu yemek çeşidi gibi bir araya getirip birlikte yaşamanın sembolü olduğu için atfedilen bir geleneğimizdir. Birliğimiz ve dirliğimize vesile olmasını temenni ediyorum" dedi.

Kızılay Siirt Şube Başkanı Yener Tanık, Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Nedim Kuzu, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Rıfat Ayyıldız ve vatandaşların katıldığı etkinlik, Müftü Arvas'ın okuduğu dua ve ikram edilen aşure yemeğinin ardından sona erdi.


(MND-YRT-Y)

HABERE YORUM KAT