1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kız kaçırmaya aile boyu ceza
Kız kaçırmaya aile boyu ceza

Kız kaçırmaya aile boyu ceza

Diyarbakır'da 2010 yılında 14 yaşında olan S.D.G.'yi evlenmek için kaçıran ve zorla cinsel ilişkiye girdiği iddia edilen R.K., kendisine yardım eden ablası F.D., eniştesi Ç.D. ve ağabeyi C.K., 5 ile 29 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

A+A-
Diyarbakır'da 2010 yılında 14 yaşında olan S.D.G.'yi evlenmek için kaçıran ve zorla cinsel ilişkiye girdiği iddia edilen R.K., kendisine yardım eden ablası F.D., eniştesi Ç.D. ve ağabeyi C.K., 5 ile 29 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.
 
Diyarbakır'ın Ergani İlçesi'nde 2010 yılında S.D.G., arkadaşlık kurduğu 22 yaşındaki R.K. tarafından bir inşaata götürülüp tecavüzüne uğradı. R.K., mağdurenin bekaretinin bozulması üzerine paniğe kapılarak, “Olanları kimseye anlatmazsan seni kaçırır ve evlenirim” dedi.
 
Teklifi kabul eden genç kız sonraki gece ailesine haber vermeden evden ayrıldı. Evden kaçan genç kızı ablası F.D. ve eniştesi Ç.D.'nin evine götüren R.K., burada da S.D.G. ile cinsel ilişkiye girdi.
 
Küçük kızın iki halasının olayı öğrenerek zorla tutulduğu eve gelmesi üzerine iddiaya göre şüpheli R.K. mağdureyi öldürmekle tehdit ederken, ağabeyi C.K. de mağdureyi ailesine teslim etmedi. Genç kız bir süre sonra bir köye kaçırılıp tutulduktan sonra halasına teslim edildi. Şikayet üzerine R.K. tutuklanıp cezaevine konuldu.
 
Abla ve enişteye 29′ar yıl hapis istemi
 
Cumhuriyet Savcısı olayla ilgili iddianamesinde şüpheli R.K.'nın 'Zincirleme şekilde çocuğun nitelikli cinsel istismarı' ve 'Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçundan 43 yıl hapisle cezalandırılmasını istedi. Savcı, kaçırılan kızı evlerinde barındıran şüphelinin ablası F.D. ve eniştesi Ç.D.'nin ise 'Çocuğun nitelikli cinsel istismarına yardım etme' ve 'Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçundan 29′ar yıl hapisle cezalandırılmasını istedi. İddianamede şüphelinin ağabeyi C.K.'ya ise 'Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçundan 21 yıl hapis cezası verilmesi talep edildi.
 
4 yıl sonra karar çıktı
 
İddianamenin kabul edilmesinin ardından tutuklu sanık R.K. ve tutuksuz sanıklar Ç.D., C.K. ile F.D.'nin yargılanmasına 2′nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Sanıkların suçlamaları kabul etmediği yargılama sırasında tutuklu sanık R.K. da tahliye edildi. Yaklaşık 4 yıl süren yargılama sonunda mahkeme geçtiğimiz gün karar duruşmasını yaptı. Davanın karar duruşmasına tutuksuz sanıklar katılmazken mağdur S.D.G.'nin annesi M.G. ile taraf avukatları hazır bulundu.
 
Mahkeme S.G.D.'yi kaçırarak tecavüz ettiği iddia edilen sanık R.K.'yı, 'Çocuğun nitelikli cinsel istismarı' ve 'Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlarından 29 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme kaçırılan kızı evlerinde barındıran şüphelinin ablası F.D. ve eniştesi Ç.D.'nin ise 'Çocuğun nitelikli cinsel istismarına yardım etme' ve 'Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlarından 11 yıl 8′er ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme heyeti şüphelinin ağabeyi C.K.'yı ise 'Kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' suçundan 5 yıl hapisle cezalandırdı.
Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT