1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kitapsız okullar velileri çileden çıkardı
Kitapsız okullar velileri çileden çıkardı

Kitapsız okullar velileri çileden çıkardı

Okullarda ücretsiz dağıtılan kitapların okulların açılmasının üzerinden 2 ay geçmesine rağmen bazı okullarda kimi öğrencilere ulaştırılmadığı ortaya çıktı.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı'nın sürdürdüğü öğrencilere ücretsiz kitap dağıtımı planlama nedeniyle birçok okulda sorunlu devam ediyor. Okulların 28 Eylül'de açılmasının üzerinden neredeyse iki ay geçti. Ancak bazı öğrencilere kitaplar ulaşmadı. 


Kitap ulaşılamayan okullar arasında yer alan ve Diyarbakır’ın Anadolu Lisesi olan Ahmedi Hani Anadolu Meslek Lisesi, Orhan Asena Anadolu Lisesi, Ozan Neşet Ertaş Anadolu Lisesi ve bir çok okulda yaşanan kitap eksikliği velilerin tepkisine neden oluyor. 


Çocuklarının iki aydan bu yana kitapsız bir şekilde eğitim gördüklerini dile getiren veliler gazetemizi telefon yağmuruna tuttu. Çocuklarının neredeyse yazılı sınavlarının geldiğini dile getirerek sitem eden öğrenci velileri, “Kitapsız dersleri işlemek ne kadar faydalı olabilir ki yetkililer bu duruma bir an önce çare bulmalılar, çocuklarımızın psikolojileri bozulmuş durumda. Bu çağda kitapsız okulda eğitim ne derece doğru şaşırmış kalmış durumdayız” diye açıklamalarda bulundular.


Diyarbakır’da binalarının yıkım kararı alınan Sultan Şeyhmus Tatlıcı Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’de valilik kararıyla Ahmedi Hani Anadolu Meslek Lisesi’ne taşınmasıyla okulda 340 kişilik olan öğrenci sayısı 1440 öğrenciye yükseldi. Eğitim ve öğretimin başlamasıyla okula kitapların gelmesiyle kitap eksikliği baş gösterdi. 1440 öğrencilik okula 340 öğrenciye göre gönderilen kitaplar veliler arasında da tepkiye neden oldu. 


Okulun bir çok sorununun bulunduğunu dile getiren veliler, “Okulumuz 40 derslikliydi 10 sınıftan oluşuyordu 34 kişilik mevcutlar ile 340 öğrenciyken birden 1440 öğrenciye çıkarıldı. Öğrendiğimiz kadarıyla Sultan Şeyhmus Tatlıcı Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri de okullarının yıkım kararı nedeniyle bu okula gönderilmiş. Okul bir anda 1440 öğrenciye çıkarıldı. Kitaplar yetersiz, bu sebepten birde ikili öğretim yapılmak zorunda kalınıyor.

Öğrencilerimizin psikolojisi bozuldu evlerinde bile derslerine çalışamaz oldular. Okulun şebeke suyu yetersiz kalıyor, yolları çamurdan geçilmiyor dışarıdaki toz duman sınıflara kadar geliyor. Bildiğimiz kadarıyla iki kişi olan temizlik personeli yetersiz kalıyor defalarca yetkili makamlara şikayet etti ancak ne yazık ki kimse ilgilenmiyor” diye konuştular.


Başbakanlık iletişim merkezi olan BİMER’e de şikayetlerini dile getirdiklerini belirten veliler, “BİMER’in yanı  sıra Milli Eğitim Bakanlığına, Diyarbakır Valiliğine, Kayapınar Kaymakamlığına, Diyarbakır İl Millİ eğitim Müdürlüğüne, İlçe Milli Eğitim müdürlüğü gerek bizzat giderek gereksede telefon açarak dilekçelerimizi bildirdik ancak hala cevap alamadık. Bugün 20.11.2015 Cuma günüdür  halen kitaplar okula gelmemiştir.Lütfen birileri sesimizi duysun artık” diye sitemlerini dile getirdiler.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler