1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kitap Fuarı, şiir dinletisi ve panellerle devam ediyor
Kitap Fuarı, şiir dinletisi ve panellerle devam ediyor

Kitap Fuarı, şiir dinletisi ve panellerle devam ediyor

DİYARBAKIR- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 2. Amed Kitap Fuarı, şiir dinletisi, söyleşi ve panellerle devam ediyor.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Daire Başkanlığı’nın “Özgürlük” temasıyla dün açılışını yaptığı 2. Amed Kitap Fuarı, kitapseverlerin ilgisi altında, şiir dinletisi, söyleşi ve panellerle devam ediyor.

Amed Sanat Galerisi’nde modern şiirin öncülüğünü yapan şairlerden Bedirxan Sindi, şiirlerini okudu. Moderatör Şexmus Sefer şiir dinletisinde, Şair Sindi’nin Kürt müziğinde birçok esere ilham veren “Ey Felek” ve “Ez Keçim Keça Kurda me” gibi şiirlerin sahibi olduğunu söyledi.

Sindi, 1923’te öldürülen General Şerif Paşa üzerine 1967 yılında yazdığı “Ey Felek” adlı şiirini okudu. Şairlerin birbirinden haberdar olabilmeleri için Latin Alfabesi kullanmaları gerektiğini söyleyen Sindi, şiir dinletisinin ardından katılımcılara “Guldeste” adlı şiir kitabını imzalayarak, hediye etti.

DİCLE ANTER BABASINI ANLATTI

Fuar kapsamında Dicle Anter, “Musa Anter Gazeteciliği ve Edebiyatı” konulu söyleşide babasının yazın hayatını anlattı. Aram Yayınları’nın düzenlediği söyleşide konuşan Anter, babasının gazeteciliği önemsediğini ve Kürtçe yazmak için uzun süre mücadele verdiğini söyledi. Tüm baskılara rağmen Musa Anter’in Kürtçe yazmaktan asla vazgeçmediğini belirten Anter, mizahi ve hicivli anlatımlarından örnekler verdi.

(İHA-MP-Y)

HABERE YORUM KAT