1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kişi başına bin 95 euro yardım
Kişi başına bin 95 euro yardım

Kişi başına bin 95 euro yardım

Seçilmiş AB ülkeleri içinde en düşük kişi başı sosyal koruma yardımını Bulgaristan, Romanya ve Türkiye yaptı. Sosyal koruma yardımlarının Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya (GSYH) oranı en düşük ülke Türkiye oldu.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğünden alınan verilere göre, seçilmiş Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler içerisinde, kişi başına düşen sosyal koruma yardımlarında 19 bin 443 Euro ile Lüksemburg'un ilk sırada yer aldığı görüldü.

Bunu 13 bin 367 Euro ile İsveç ve 11 bin 334 Euro ile Hollanda takip etti. Türkiye’de ise bu rakam 2014 yılında bin 95 Euro olarak gerçekleşti. Bulgaristan ise 979 Euro ile en son sırada yer alırken, Romanya bin 45 Euro ile Türkiye ve Bulgaristan arasında yer aldı.


Sosyal koruma yardımlarının GSYH'ye oranı ise yüzde 14 oldu. Sosyal koruma yardımlarının GSYH'ye oranı en düşük ülke Türkiye oldu. Seçilmiş AB üyesi ülkeler içerisinde, sosyal koruma yardımlarının GSYH oranı incelendiğinde, ilk sırada yüzde 31,7 ile Fransa yer aldı. Bunu, yüzde 29,4 ile İsveç ve yüzde 29,3 ile Hollanda takip etti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler