1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kışanak'tan Vali Kıraç'a ziyaret
Kışanak'tan Vali Kıraç'a ziyaret

Kışanak'tan Vali Kıraç'a ziyaret

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Vali Mustafa Cahit Kıraç'ı makamında ziyaret etti.

A+A-

30 Mart yerel seçimlerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçilen BDP'li Gültan Kışanak, Başkan Vekili Fırat Anlı ile birlikte Vali Mustafa Cahit Kıraç'ı makamında ziyaret etti.

Vali Kıraç, nezaket ziyaretinde bulunan Kışanak'a teşekkür ederek, onur duyduğunu belirtti. Kışanak'a yeni görevinin hayırlı olması dileğinde bulunan Kıraç, "Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve Başkan Vekili Fırat Anlı'yı da tebrik ediyorum. Bundan sonraki süreçte de Diyarbakır Valiliği olarak, büyükşehir belediyemiz başta olmak üzere ilimizdeki aktörlerle birlikte Diyarbakır'ı daha iyi günlere götürmek için gayret göstereceğimizi iifade ediyorum. Kendilerini tebrik ediyorum" dedi.

Vali Kıraç'ın dileklerine teşekkür eden Kışanak ise konuşmasına bir düzeltme yaparak başlamak istediğini söyledi. Kışanak, "Sayın valimizin ifade ettiği Fırat Anlı'nın pozisyonuyla ilgili durum kamuoyu nezdinde, halk nezdinde bir eş başkanlık pozisyonudur. Biz biliyorsunuz seçimlere eş başkan adayları olarak katıldık. Halkın karşısına böyle çıkarak oy istedik. Bu nedenle ikimizde bu halkın, Diyarbakır halkının iradesini eş başkan olarak temsil etmek görevi ve sorumluluğuyla mükellef görüyoruz" dedi.

Kışanak, Diyarbakır'ın çıkarları, halkın ihtiyaçlarının karşılanmasının her şeyin üzerinde olduğunu belirterek, "Biz halkımızdan bunun için yetki ve görev istedik. Halkımızda teveccüh göstererek bize verdi. Bu görevi en iyi şekilde ifa etmek için büyük bir gayret içinde olacağız. Tabi ki merkezi hükümeti temsil eden valilik makamı ve sayın valimizin bu konuda bizlere gerekli desteği sunacağını umut ediyor ve bekliyoruz. Çünkü yerel yönetimlerde bu ülkenin bir yönetim merkezi mekanizmasıdır. Umut ediyorum aynı yaklaşım ve anlayışla merkezi hükümetin kentimizdeki temsilcisi olan ve yerel yönetimle kolaylaştırıcı, destek olucu, birlikte sorun çözücü yaklaşımı ortaya koyacak bir yönetim anlayışıyla karşılaşırız. Böyle olacağını da biliyoruz. Böyle olması da gerekir, hep beraber kentimizin daha iyi bir geleceğe hazırlanması, daha güçlü bir ekonomiye kavuşması ve sorunlarını çözmesi konusunda birlikte çaba içerisinde olacağız" dedi.

Gazetecilerin, 'Petrolden pay istiyoruz' açıklamasını hatırlattığı Kışanak, "Kısaca şunu ifade edeyim kastettiğimiz şey şudur. Yerel yönetimlerin görev ve sorumlulukları arttı, bu konuda ekonomik kaynakların da arttırılması gerektiği yönündeki bir taleptir. Bu aynı zamanda yerel imkanların daha iyi kullanmasına vesile olacak bir taleptir. Biliyorsunuz büyükşehir yasasında yeraltı ve yerüstü zenginliklerin, maden işletmeciliği, taş ocağı da dahil olmak üzere kaynakların tamamı merkezi hükümetin yetkisine bırakıldı. Bunun eksik bir düzenleme olduğunu ifade etmek istiyoruz. Bu kentte ya da başka bir kentte İstanbul'da, İzmir'de, Konya'da halkın seçtiği yerel yönetimlerinde bu konuda bir iradesinin katılımının ve katkı payı alma hakkının olduğunu ifade eden bir söylemdi. Böyle anlaşılması daha doğru olur diye ifade ediyorum" dedi.

Kışanak'ın açıklaması üzerine Vali Kıraç, "Sayın başkanın ifade ettiği noktalarda devletin bu tür alanlardan elde ettiği payların belli kısımları yine bütçeye aktarılarak oraya gelir olarak aktarıyor. Tabi bunun daha üst seviyede verilmesiyle ilgili bir talep olduğu şeklinde algıladım. Madenlerden de belli paylar özellikle belediye bütçesine aktarılıyor" dedi. 

HABERE YORUM KAT