1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kışanak'tan tutuklu milletvekili açıklamada
Kışanak'tan tutuklu milletvekili açıklamada

Kışanak'tan tutuklu milletvekili açıklamada

DİYARBAKIR- BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak, Anayasa Mahkemesi'nin tutuklu milletvekilleri için aldığı karar gereği, tutuklu milletvekillerinin tahliye edilmeleri gerektiğini söyledi.

A+A-

Kışanak, partisinin tutuklu milletvekillerini cezaevinde ziyaret etti.Kışanak, ilk olarak Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde bulunan İbrahim Ayhan, Faysal Sarıyıldız ve Kemal Aktaş'ı ziyaret etmesinin ardından E Tipi Cezaevi'nde bulunan Selma Irmak'ı ziyaret etti. E Tipi Cezaevi önünde gazetecilere açıklamada bulunan Kışanak, tutuklu milletvekillerinin tahliye edilmesi gerektiğini kaydetti. 

Kışanak, “Anayasa Mahkemesi, hem uzun tutukluluk süreleriyle hem de seçilmiş kişilerin uzun süre tutuklu kalmasıyla ilgili önemli bir karar verdi. Bu karar aslında her ne kadar, bireysel bir başvuru üzerine verilmiş olsa da, genel bir hüküm niteliğindedir. Anayasa Mahkemesi, ulusal hukuk açısında en üst en bağlayıcı hukuk mekanizmasıdır. Burada çıkan kararların bütün bir hukuk sistemi içerisinde bir karşılığının olması gerekir. Bu kapsamda partimizin, tutuklu 6 milletvekilleri, belediye başkanları ve çok sayıda partili yöneticilerimiz var.

Bu arkadaşlarımızın durumu da, Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla tahliye yönünde karar verilmesi gerekiyor. Bu karar üzerinden bir hafta geçmiş olmasına rağmen, KCK davalarına bakan savcıların milletvekili arkadaşlarımızın tutuklu olduğu davalara bakan mahkeme heyetinin harekete geçmemiş ve pozitif bir karar vermemiş olmaması yanlıştır. Anayasa Mahkemesi'nin kararı çok açık ve nettir. Bu kadar uzun süreli tutukluluk hali anayasaya aykırıdır, diye net bir belirleme vardır.

Ayrıca, bugün yayımlanan gerekçeli kararda, çok açık bir şekilde uzun tutukluluk süresinin anayasa aykırı olduğu ifade edilmiştir. Ayrıca seçilme hakkını ortadan kaldıran bir durum arz ettiği özellikle vurgulanmıştır. Milletvekilliğinin halkın iradesini temsil eden bir görev olduğu özellikle belirtilmiştir. Bu üç temel kriter artık Türkiye'deki bütün mahkemelerin dikkate alması gereken kriterlerdir. Biz hala savcıların milletvekillerimiz için mütalaa vermemesini çok büyük bir eksiklik olarak görüyoruz ve derhal arkadaşlarımızın tahliye edileceği bir karar almalarını bekliyoruz” dedi.

“HATİP DİCLE'Yİ MİLLETVEKİLİ OLARAK GÖRÜYORUZ”

Kışanak, açıklamasında Anayasa Mahkemesi'nin kararının Hatip Dicle için de geçerli olması gerektiğini belirterek, Hatip Dicle'yi milletvekilli olarak gördüklerini söyledi.

Kışanak, “Biz, Sayın Hatip Dicle'yi milletvekilimiz olarak kabul ediyoruz. Diyarbakır'da 80 bine yakın oy almış bir arkadaşımız. Halkımızın da görmek istediği bir arkadaşımızdır. Bu nedenle biz hem halkın teveccühü hem de aldığı oylara binaen Anayasa Mahkemesi'nin kararı Hatip Dicle için de geçerli olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

(ÜN-YRT-ÖZ-Y)

HABERE YORUM KAT