1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kışanak'tan Sincarlılara destek çağrısı
Kışanak'tan Sincarlılara destek çağrısı

Kışanak'tan Sincarlılara destek çağrısı

DİYARBAKIR- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Sincar'dan gelen 4 bin kişi için yaşama alanı oluşturduklarını, üç öğün yemek verildiğini, sağlık, sosyal, kültürel, güvenlik gibi pek çok ihtiyaçlarının karşılandığını belirterek hal

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Sincar'da büyük bir soykırım girişimi ve katliam yaşandığını belirterek ölümden kurtulmayı başaranların Türkiye'nin birçok kentine dağıldığını söyledi.

9 Ağustos'ta Sincar'dan gelen aileleri karşılamaya başladıklarını ve Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'nı bunun için planladıklarını belirten Kışanak, “Sümerpark'ın bütün alanlarını tahsis ettik. Mümkün olan bütün çalışmaları durdurup Şengal'den gelen ailelere tahsis ettik” dedi.

Aynı şekilde Kayapınar ve Bağlar ilçe belediyelerinin de kendi spor tesislerini bu iş için açtıklarını belirten Kışanak, 3-4 gün içerisinde gelenlerin sayısının bini geçtiğini söyledi.

Toplamda 25 bin aile geçtiğini ve ağırlıklı olarak sınır ilçe ve illerde kaldıklarını ve burada insani ihtiyaçlarının karşılanmaya çalışıldığını ifade eden Kışanak, “Biz de Diyarbakır olarak imkanlarımız ölçüsünde bu seferberliğe katıldık. Büyükşehir Belediyemizin otobüslerini tahsis ettik. Belediye otobüsleri bizzat Silopi'ye, Şırnak'a, Nusaybin'e giderek buradaki mağdur insanlarımızı acilen Diyarbakır'a ulaştırdı” dedi.

Bir yandan da yeni alan arayışı içinde olduklarını ifade eden Kışanak, ilçe belediyeleri ile yaptıkları görüşmede en uygun yerin Yenişehir Belediyesi'ne ait Fidanlık Piknik Alanı olduğuna karar verdiklerini söyledi. Buranın güvenli bir bölge olduğunu, etrafının kapalı olduğunu, gölge için ağaçlar bulunduğunu, su tesisatının bulunduğunun kaydeden Kışanak, “Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri olarak 27 Ağustos'tan itibaren 5 gün içinde Yenişehir Piknik Alanı'nı Şengal halkı için yaşam alanına dönüştürdük” diye konuştu.

Burada 2 bin 920 kişinin hayatlarını sürdürdüğünü belirten Kışanak, bütün ihtiyaçları karşılama gayreti içinde olduklarını söyledi. Kentteki diğer sığınmacılarla birlikte Diyarbakır'da 4 bin Şengalli aileyi misafir ettiklerini belirten Kışanak, “Kendi evindeler. Amed bütün Kürtleri her zaman ev sahipliği yapma görevinde ve sorumluluğundadır” dedi.

5 gün içinde Yenişehir Piknik Alanı'nda oluşturdukları yaşam alanında 3 bin kişiyi yerleştirdiklerini, tuvalet, banyo, içme suyu, üç öğün yemek gibi ihtiyaçları karşıladıklarının altını çizen Kışanak, şu bilgileri verdi:
“3 bin insanın yerleştiği bu alanda ortaya çıkacak atıklarla baş etmek için bir alt yapı çalışması başlatıldı.

İçme suyu şebekesi çekildi, dört ayrı noktada çeşmeler oluşturuldu, çeşmelerin üzerine otomatik klorlama sistemi kuruldu. Kanalizasyon sistemi kuruldu, seyyar tuvaletler, duşlar oluşturulmaya başlandı. Şu anda 24 seyyar duş, 27 tane tuvalet hazır kurulmuş çalışıyor. Ayrıca tesisin kendisinin içerisinde de 25 tuvalet vardı. Bunun ötesinde biz 27 tane daha tuvalet siparişi verdik. Biliyorsunuz bunlar prefabrik yapılar bunlar geldikçe peyderpey kurulacak.”

Kışanak, daha düzenli hizmet sunabilmek için alanı dörde böldüklerini, Kayapınar Belediyesi'nin bir alanda, Bağlar Belediyesi'nin bir alanda, Sur ve Yenişehir belediyesinin bir alanda, Büyükşehir Belediyesi de bir alanda çalışma yürüttüğünü anlattı. Kışanak acil ihtiyaçlar temin etme konusunda büyük ölçüde sıkıntılar aşılmış durumda olduğunu aktardı.

AİLELER ZABITA İLE BİRLİKTE NÖBET TUTUYOR

Güvenlikle ilgili bütün tedbirlerin alındığını 24 esaslı nöbet çizelgeleri oluşturulduğunu Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin zabıtaları ile Sincarlı ailelerin katılımıyla düzenli güvenlik nöbetleri tutulduğunu ifade eden Kışanak, “Güvenlik konusunda da hiçbir sorun yaşanmaması için bütün gerekli tedbirler alındı” diye konuştu.

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı'ndaki Kadın Politikaları Daire Başkanlığı, Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı'na bağlı bütün birimlerin sosyal ve kültürel çalışmalar yaptıklarını anlatan Kışanak, “Sümerpark'ta daha önce yerleştirdiğimiz ailelerle çok daha etkin bir çalışma yapabiliyorduk. Çünkü onlar aynı zamanda bir sosyal tesisin içerisindeydi. Düzenli olarak film gösterimleri, tiyatro oyunu, onlarla spor aktiviteler yapılabiliniyordu. Aynı imkanları şimdi Yenişehir Fidanlık Alanı'nda da temin etmek için arkadaşlarımız çalışıyorlar” diye konuştu.

“YARDIM İÇİN HERKES SEFERBER OLMALI”

Yardım ve dayanışmanın iki türlü yapılabileceğini belirten Kışanak, bunların giysi, gıda, ayakkabı, çocuk maması, battaniye, yatak, yorgan ayni yardımlar olduğunu bunun için Sümerpark'ta Yardım Kabul Merkezi oluşturduklarını söyledi. Aynı şekilde yardımların ilçe belediyelerine de ulaştırılabileceğini anlatan Kışanak, özellikle kentteki sitelerde yaşayanların hiç kimse kendilerinden bir şey istemeden kendi kendine harekete geçip yardım toplaması gerektiğini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi olarak da Sincar'dan gelen ailelere destek olmak için resmi bir hesap açtıklarını ve buraya yatırılacak paranın doğrudan ailelerin ihtiyaçları için harcanacağını vurgulayan Kışanak, “Bu hesap resmi bir hesaptır, resmi olarak hesabı verilecek bir hesap numarasıdır” dedi.

Kışanak toplanan paralar ile yapılan harcamalar konusunda belirli dönemlerde kamuoyuna bilgi verileceğinin de altını çizdi ve halktan katkı beklediklerini söyledi.


(ÜN-ÖZ-Y)

HABERE YORUM KAT