1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kışanak'tan özerklik açıklaması
Kışanak'tan özerklik açıklaması

Kışanak'tan özerklik açıklaması

DİYARBAKIR- Bağlar Belediyesi'nde düzenlenen 'Uluslaraarası demokratik özerklik modelleri' paneline katılan BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gültan Kışanak, seçimlerin ardından halkın istekleri doğrultusunda öz yönetim sürecini hızlandırıp

A+A-

Bağlar Belediyesi konferans salonunda düzenlenen panele, Kışanak'ın yanı sıra PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah, BDP yöneticileri ile Avrupa ve Türkiye'den çok sayıda davetli katıldı. Panelin açılış konuşmasını yapan Kışanak, gündemdeki özerklik tartışmalarına değindi.

Masaya koydukları çözüm önerisinin birlikte yaşama önerisi olduğunu belirten Kışanak, birlikte yaşayabileceklerini, illa ki ayrılmak zorunda olmadıklarını kaydetti.

Birlikte yaşama normlarını hep birlikte belirlemeleri gerektiğinin altını çizen Kışanak, birlikte yaşamanın kurallarının, evrensel hukuk normlarına uygun olması gerektiğini vurguladı. Özerk bölge yönetimlerini kurmak istediklerini aktaran Kışanak, “Böylece bütün haklarımızı kullanmanın imkanlarına kavuşmak istiyoruz.

Katı merkeziyetçi devlet yapıları bölücüdür, ayrıştırıcıdır çatışmacıdır, kavga çıkartır. Kavgayı çıkartan, savaşı çıkartan tek tip anlayışı dayatan katı merkeziyetçi devlet yapılanmasıdır. Çözüm olarak Türkiye cumhuriyeti devletinin önünde duran demokratik özerklik modeli var.

Masanın üzerindedir, Ankara'daki hükümetlerin elindedir, bu konuda dünya deneyimleri de açığa çıkarıyor ki, eğer birlikte eşit ve özgür bir yaşam arzulanıyorsa yerel ve bölgesel özerklik şarttır. Bundan kaçınmak mümkün değil.

Tüm Türkiye için, Türkiye'de yaşayan bütün insanlar için demokrasi istiyorlarsa, eşitlik istiyorlarsa, özgürlük istiyorlarsa bunun bir tek formülü vardır, özerk bölge yönetimleridir.

Türkiye eğer bölünmek istemiyorsa eğer Türkiye otoriter bir yönetim anlayışı içerisinde yaşamak istemiyorsa eğer Türkiye herkesin eşit yurttaşlık haklarını kullanacağı demokratik bir ülke istiyorsa bunun bir tek yolu vardır, demokratik özerk bölge yönetimleridir.

Kürt sorununu da bunun içerisinde çözebiliriz, ekonomik sorunlarımızı da bunun içerisinde çözebiliriz siyasi sorunlarımızı da eğitim sorunlarımızı da bunun içerisinde çözebiliriz” dedi.

“30 MART AKŞAMI SANDIKTAN BDP'YE ÇIKACAK OYLAR, DEMOKRATİK ÖZERKLİĞE VERİLMİŞ OYLAR OLACAKTIR”

Her yerde açık ve net özerk yönetimleri savunduklarını, halkın kendi öz yönetimini kurması gerektiğini söyleyerek, propaganda ederek halktan oy istediklerini dile getiren Kışanak, şöyle devam etti:

“Bu anlamda 30 Mart akşamı sandıktan BDP'ye çıkacak oylar demokratik özerkliğe verilmiş oylar olacaktır. Öz yönetime verilmiş oylar olacaktır. Türkiye'nin de Ankara'nın da devletin de halkın bu iradesine artık saygı göstermesi gerekiyor.

Biz inanıyoruz ki BDP'nin seçime girdiği bütün alanlarda Kürdistan'ın dört bir yanında yüzde 60-70 belki yüzde 70'i geçen oranlarda oylar alacağız.

Halk demokratik özerkliği istiyor, öz yönetim istiyor, kendi kendisini yönetmek istiyor. Bunun karşısında direnmek bu ülkede kavga istemektir. Halk, Kürt halkı, Türkiye halkı artık kendi kendisini yönetmek istiyor.

Meşruiyeti esas alacağız, halkın taleplerini isteklerini esas alacağız ve seçimden sonra halkımızın bize verdiği yetkiye dayanarak biz öz yönetimlerimizi inşa etme sürecini hızlandıracağız ve güçlendireceğiz.

Şimdi birileri buradan korku üretmeye çalışıyor, efendim seçimden sonra özerklik ilan edeceklermiş. Kürt halkı özerklik konusundaki siyasi iradesini 15 yıldır zaten ortaya koymuş durumda.

Bize düşen de seçimlerden sonra halkımızın bize verdiği yetkiyi esas alarak buna güvenerek buna dayanarak meşruiyetini buradan alarak halkımızın bütün ihtiyaçlarını karşılayacak bir öz yönetim anlayışını geliştirmek olacaktır.

Seçimden sonra ne yapacaksınız diyorlar seçimden sonra bunu yapacağız, biz halkımızın bütün ihtiyaçlarını karşılamak için yerel yönetimleri belediyemizi yeniden örgütleyeceğiz ve halkımızın ihtiyaçlarını karşılayacağız. Seçimden sonra olacak olan budur, başka bir şey değildir.

Siyasi olarak zaten Kürt halkı iradesini beyan etmiştir açıklamıştır çözüm projesini defalarca ilan etmiştir özerk bölge yönetimleri istediğine dair şimdi bize düşen görev bu doğrultuda hizmet üretmektir, halkın ihtiyaçlarını karşılamaktır, halkın öz yönetimini inşa etmektir.”

Panel, daha sonra basına kapalı devam etti.

(YRT-ÖK-Y)

HABERE YORUM KAT