1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kışanak’tan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na çağrı
Kışanak’tan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na çağrı

Kışanak’tan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na çağrı

Kent Konseyi ve Ekoloji Meclisi üyesi yüzlerce kişiyle birlikte Kent Ormanı’nda fidan dikme etkinliğine katılan Eş Başkan Gültan Kışanak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı, Kent Ormanı’yla ilgili kararını gözden geçirmeye, yanlıştan dönmeye çağırdı.

A+A-

Henüz tahsisin yapılmadığını ve planlama süreçlerinin tamamlanmadığını kaydeden Kışanak, karara karşı herkesin 6 Aralık'a kadar Bakanlığa itiraz edebileceğini bildirdi. 

Kent Konseyi ve Ekoloji Meclisi üyesi yüzlerce kişi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 1/100.000’lik imar planında değişikliğe giderek, Kent Ormanı’nı askeriyeye vermek istemesine karşı sabahın erken saatlerinde Sümerpark'ta bir araya geldi. Sümerpark’ta arbaneler eşliğinde şarkılar söyleyen, halaylar çeken yüzlerce kişi, otobüslerle geldikleri DİŞTİ’nin önünden Talaytepe’ye yürüdü.

“İnsansız Doğa Olur Doğasız İnsan Olmaz”, “Orman Candır Kadın Candır Canlara Dokunma”, “Kentin Hava Koridoruna Sahip Çık”, “Kent Ormanını Satanlar Ankara’dan Bakanlar”, “Darıstan Jiyane Jiyana Xwe Xwedi Derkeve” pankart ve dövizleriyle, “Amed Bedenim Talaytepe Ciğerim” sloganlarıyla yapılan yürüyüşe, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, ilçe belediye eş başkanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katıldı.  Fidan dikme etkinliğine, çocukların mavi şapkaları ve üzerinde doğa simgesi olan tişörtleriyle, Diyarbakır Bisiklet ve Doğa Kulübü (DİBİDOSK) üyelerinin bisikletleriyle katılması renkli görüntülerin oluşmasına neden oldu.

Aydın: Bu plan değişikliğine karşı çıkacağız

Yürüyüşün ardından Talaytepe’de bir açıklama yapan Kent Konseyi Genel Sekreteri Cihan Aydın, Kent Ormanı arazisi olarak görülen 290 hektarlık alanın Genelkurmay Başkanlığı’nın talebi üzerine Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından 1/100.000’lik plan dahilinde Jandarma Genel Komutanlığı’na tahsis edilmek istendiğini söyledi. Şehrin nefes alacağı alanın, güvenlikçi bir bakış açısıyla askeri bölge olarak kullanılmak istendiğine dikkat çeken Aydın, Kent Konseyi olarak demokratik yol ve yöntemlerle bu plana karşı çıkacaklarını belirtti.

Yerel yönetimler ve STK’lerin fikirlerine başvurulmalıydı

Ekoloji Meclisi Eş Sözcüsü Keziban Arukan ise, orman arazisinin tahsisinin kentte yaşayan insanların biyolojik ve psikolojik sağlığını hiçe saymak anlamına geldiğini söyledi. Arukan, Bakanlığın kent dinamikleri olan yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarının fikirlerine başvurmadan bu kararı almasına tepki gösterdi.

Ortada büyük bir yanlışlık var

Kent Konseyi ve Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak da, kentte halkın nefes alabileceği, dinlenebileceği, sosyal ve sportif etkinlikler düzenleyebileceği büyük ormanlık alanların olmadığının altını çizdi. Kent merkezinde çeşitli parkların bulunduğunu, ancak ormanlık alanların bulunmadığını dile getiren Kışanak, bu nedenle yeni imar planında büyük kent ormanlarına yer verildiğine işaret etti.

Kent Ormanı’nın Diyarbakır için taşıdığı öneme dikkat çeken Kışanak, Büyükşehir Belediyesi’nin bu planı yaparken, söz konusu arazinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 1/100.000 planında yeşil alan olarak geçtiğini kaydetti. Kışanak, şu soruları yöneltti: “Peki ne oldu da Bakanlık bugün burayı yeşil alan olmaktan çıkarıyor. Bu soruyu haklı olarak soruyoruz. Çünkü ortada büyük bir yanlış var. Bu yanlıştan geri dönülebilir. Biz bunu özellikle kamuoyuna anlatmak istiyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 1/100.000 planına geri dönerse herhangi bir sorun yoktur. Bunu özellikle kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına söylüyoruz.”

Planlama süreci henüz tamamlanmadı, geri dönülebilir

1/100.000’lik planda arazinin askeriye ait olarak gösterildiğini; fakat alanın Genelkurmay ve askeriyeye tahsisinin söz konusu olmadığını ifade eden Kışanak, planlama süreçlerinin henüz tamamlanmadığını vurguladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan yanlıştan dönmesini isteyen Kışanak, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ilk gözden çıkarılacak alan olarak lütfen yeşil alanları görmesin. Bu yaklaşımından lütfen vazgeçsin. Yeşil alanlar öylesine planlanmış, zamanı geldiğinde başka şeylere dönüştürülecek alanlar değildir.” diye konuştu.

Bakanlık adına uygun hareket etmeli

Ormansız bir dünyanın yokluğunda erozyon, hava kirliliği gibi felaketlerin olduğunu, bu sebeple Kent Ormanı’nın gözden çıkarılamayacağını belirten Kışanak, Bakanlıktan adına uygun hareket etmesini talep etti. Çocuklar ve gelecek adına Kent Ormanı’na sahip çıkacaklarının altını çizen Kışanak, kentin geleceğini yemyeşil ormanlar içinde tasarladıklarını, bu doğrultuda çalışmalarına devam edeceklerini sözlerine ekledi.

6 Aralık’a kadar herkes itiraz edebilir

Kışanak’ın ardından konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zülküf Karatekin de, plan değişikliğinin askı sürecinde olduğunu, kentte yaşayan tüm yurttaşların 6 Aralık tarihine kadar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne müracaat ederek, bu plana itiraz edebileceğini söyledi. Karatekin’in konuşmasından sonra tekrar söz alan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, itiraz sürecinin oldukça önemli olduğunu kaydetti.

Yapılan konuşmaların ardından Kent Ormanı’na 600 adet fidan dikildi. Aynı etkinliğin 22 Kasım, 29 Kasım ve 3 Aralık tarihlerinde yeniden kitlesel olarak gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler