1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kışanak'tan AZADÎ İnisiyatifi'ne ziyaret
Kışanak'tan AZADÎ İnisiyatifi'ne ziyaret

Kışanak'tan AZADÎ İnisiyatifi'ne ziyaret

BDP Eş Genel Başkanı ve BDP Amed Büyükşehir Eşbaşkan Adayı Gültan Kışanak, beraberindeki heyetle birlikte Hak Adalet ve Hürriyet İçin Kürdistan İslami İnisiyatifi / AZADÎ İnisiyatifi'ni ziyaret etti.

A+A-

BDP Eş Genel Başkanı ve BDP Amed Büyükşehir Eşbaşkan Adayı Gültan Kışanak, beraberindeki heyetle birlikte Genel Merkezi Amed/Diyarbekir'de bulunan Hak Adalet ve Hürriyet İçin Kürdistan İslami İnisiyatifi / AZADÎ İnisiyatifi'ni ziyaret etti.

Gültan Kışanak ve beraberindeki heyeti Kürdistan İslami İnisiyatifi / AZADÎ İnisiyatifi adına İnisiyatif Genel Koordinatörü Adem Geverî (Özcaner) ile İnisiyatif yönetici ve üyelerinden oluşan bir heyet karşıladı.

Ziyarette özellikle Kürd ve Kürdistan halkının birliği, temel haklarının elde edilmesi ve korunması ile halkın hak ettiği hizmete kavuşması üzerinde duruldu.

Halkın statü talebi var

Gültan Kışanak yaptığı konuşmada şunları dile getirdi:

“Halkın statü talebi var. Kentin bütün dinamiklerine açığız, onları dikkate alıyoruz. Bu seçimler yerel seçimin ötesinde bir anlam taşıyor. Halkımızın ittifakını istiyoruz. Hiçbir halk tek bir çizgide ve eğilimde bir araya gelmemiş. Önemli olan ortak paydalarda buluşmaktır. Halkımızın teveccühü bu yönde.

Kürdistan kendi tarihiyle, kültürüyle, kökeniyle tanışıyor. Gelecek nesillere bu değerleri aktarmak istiyoruz. Allah kısmet ederse, halkımız teveccüh ederse, halkımıza hizmet etmek istiyoruz.

Eskiden Avrupa'dan gelenler yaptıklar gözlemler sonucunda 'Kürdler kendi halinde otantik bir halk. Bunlarla siyaset yapılmaz.' demişler. Kürdler artık politik bir halk. Kürdler güçlü olmazsa kimse demez 'bunların da hakları var.' Kürdler'in görüşleri, tavırları artık merak ediliyor, dikkate alınıyor.

Bizde sömürgecilik gelişmemiş. Ulus devlet tarafından Kürdler asimilasyona, katliama uğramış.

Halkımız hizmetin en iyisine layık

Dini, İslami değerlerle Kürdistani değerler çatışmıyor. Bunlar iç içedir. BDP'de başörtülü adaylar da var. Bu, doğal bir gelişme. Kadın iki kat ezilmiş, kadın olmasından dolayı ayrıca zulme maruz kalmış. Halkımız hizmetin en iyisine layık. Şehir merkezinde yaşam kalitesini artırmak, dış ilçe ve köylerde de altyapı hizmetlerini tamamlamak istiyoruz.”

Kendi kendimizi yönetmek istiyoruz

Gültan Kışanak'ın heyetinde yer alan Edip Yaşar da, “Kürdler kendi aralarındaki ilişkileri geliştiriyorlar, birliklerini sağlıyorlar. Kaybetme nedenimiz, aramızdaki birliği sağlamamaktır. 40-50 milyon Kürd'ün dili, kimliği kabul edilmiyor. Biz kendi kendimizi yönetmek istiyoruz.” dedi.

Amacımız, Kürd ve Kürdistan halkının özgürlüğüdür

Kürdistan İslami İnisiyatifi / AZADÎ İnisiyatifi Genel Koordinatörü Adem Geverî (Özcaner) yaptığı konuşmada şunları ifade etti:

“Amacımız, Kürd ve Kürdistan halkının özgürlüğüdür. Devleti temsil eden partiler Kürdistan'dan çıkmalı. Statü ve özgürlük insani ve İslami birer haktır. Kürdler için eğitim, ticaret, sosyal ilişkiler bütün lehçeleriyle Kürdçe olmalı. Kürd halkı özgürlüğüne kavuşmalı. Bu anlamda seçimler bir çıkış yoludur. Kürd Hareketini destekliyoruz. Kürd Hareketinde her renk, kültür, inanç temsil edilmeli.

Kürdistani değerler korunmalı. Kürd coğrafyası korunmalı. Farklılıklar zenginlik olarak görülmeli. Kürdistan'da İslami kimlik ve Şafii mezhebi baskındır.

Siyaset yoluyla, sömürgeciliği ortadan kaldırabiliriz.

Belediyede Osman Baydemir benzeri çalışmalarla Amed'in yeni dönemde Ankara ve İstanbul düzeyinde bir gelişmişlik yakalamasını istiyoruz. Projelerin halka danışılarak gerçekleştirilmesini öneriyoruz.

Biz, başkasının ne dediğine bakmıyoruz. Bir halkın hakları gasp edilmiş. Bunun mücadelesini veriyoruz. Bu konuda uluslararası ilkelere uyuyoruz.

Bütün dinamikleri açığa çıkaran bir ittifak gerekli

Kürdistan'ın tamamında bir ittifak olmalı. Dışa karşı ve içeride bir bütünlük olmalı. Kısmi ittifaklar yeterli olmaz. Bütün dinamikleri açığa çıkaran bir ittifak gerekli.

Kürdistan'ın dört parçasına dönük sorumluluk taşıyoruz. Bu bilinçle hareket ediyoruz. Kürdler'in birliğine karşı olan hiçbir girişimi kabul etmiyoruz.

Çatışmasız bir ortamda seçim yapılmasını istiyoruz.

Ödenen bedelleri takdir ediyoruz. Bununla birlikte, müşterek bir hayat kuracaksak ortak değerler etrafında bir araya gelmeliyiz.

BDP'de başörtülü adayların olması önemli bir adımdır. Kürdistan gerçekliğine uygun adaylar tercih edilmeli. Belediyede kuşatıcılık çok önemlidir. Diyarbekir önemli bir kent. Bu önem dikkate alınarak hareket edilmeli.”

Halkımızı her yönüyle kucaklamak lazım

Kürdistan İslami İnisiyatifi / AZADÎ İnisiyatifi Yürütme Kurulu ve Koordinasyon Kurulu üyesi Sıdkı Zilan, “Halkımızı her yönüyle kucaklamak lazım. Bir kişinin bile hakları var. Belediye tarafından Cemevi'nin yapılmasını, Kilise'nin onarılmasını olumlu karşılıyoruz. BDP'nin barıştan yana olduğunu düşünüyoruz. BDP, PKK ile Devlet arasında bir fonksiyon üstleniyor. Barış süreci sabote edilirse daha büyük sıkıntılar meydana gelebilir. Savaş olsun istemiyoruz.” dedi.

Rejimin dayattığı algı gerçekçi değil

Kürdistan İslami İnisiyatifi / AZADÎ İnisiyatifi Yürütme Kurulu ve Koordinasyon Kurulu üyesi Sedat Doğan, “Rejimin dayattığı bir algı var, her şey yolunda diye. Bu, gerçekçi bir algı değil. Ben dindar bir Kürd olarak bir çok sıkıntı çektim. Köyüm boşaltıldı. Halkımız hem dindar kimliğinden hem Kürdlüğünden dolayı zulme maruz kaldı. Bu halkın birliği, ittifakı sağlanacak. Halkın, diline sahip çıkması lazım.

Tabanı en dindar parti BDP'dir. Kürdler'e karşı kullanılan din silahı ellerinden alınmalı.

Ciddi bir istihdam ihtiyacı söz kunusu.” dedi.

Hizmet konusunda seferberlik ilan edilmeli

Kürdistan İslami İnisiyatifi / AZADÎ İnisiyatifi Yürütme Kurulu ve Koordinasyon Kurulu üyesi Fesih Çelik, hizmet konusunda seferberlik ilan edilmesi gerektiğini belirtti.

HABERE YORUM KAT