1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kışanak'a ziyaret
Kışanak'a ziyaret

Kışanak'a ziyaret

DİYARBAKIR - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Diyarbakır'daki ekonomik gelir farkına ilişkin makasın giderek açıldığını ifade ederek, "Yerel yönetimler olarak kamusal hizmet üretirken, çalışmalarımızı planlarken bu makasın kapanm

A+A-

Sarmaşık Yoksullukla Mücadele ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Mızraklı ve Yönetim Kurulu üyeleri Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak'ı ziyaret etti.

Ziyarette Mızraklı, Diyarbakır'da yoksulluğun çok farklı düzeyde yaşandığını belirterek, BDP'li belediyelerin yoksullukla mücadeleye ilişkin çok ciddi programlarının olduğunu gördüklerini anımsatan Mızraklı, "Sarmaşık'ın ayrıca bileşeni olan Büyükşehir Belediyesi ile bu işin fikrinin, aklının ortaya çıkmasında büyük emekleri olan belediyelerimizle daha çok güçlü, daha etkili olduk. Biz kendimizden ne kadar eminsek sizlerin de bu konuda hassasiyetinizin olduğunu, hatta bundan sonraki dönemde baş etme programını güçlendirerek, yapmak gibi bir kaygınızın olduğunu biliyoruz" dedi.

"YÖNETİM ANLAYIŞIMIZDA ADALET BİRİNCİ SIRADA"

Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak ise, çok çeşitli alanlarda sorumluluklarla karşı karşıya olduklarını ancak yerel yönetim anlayışlarında adaletin birinci sırada yer aldığını söyledi. Kışanak, bütün çalışmalarını kentin daha adil, daha eşitlikçi ve daha özgür bir kent olması fikri üzerine kurduklarını söyledi. Üretim dışı kalmış bir topluluğun olduğunu belirten Kışanak, "Ne yazık ki bu sistem eliyle, insan eliyle yaratılmış bir felaket. İnsanlar emeğini sömürüye uğratmak isteseler bile bu alan yok" diye konuştu.

Herkesin kendi tarlasının sahibi olduğu, hayvanlarının olduğu, mahareti olduğu ve kendi kendilerine yeten bir ekonomik faaliyetinden yoksun bırakıldıklarını anımsatan Kışanak, "Bir anda kentlerde kendi ekonomik kaynaklarından uzaklaştırılmış, ekonomik faaliyetin dışına itilmiş, üretici olma şansı bırakılmamış topluluk haline geldi. Öncelikli dertlerimizden birisi de bunları yeniden kendi geçimleri için de olsa kendi ekonomilerini yaratabilecek imkanlar sunabilir miyiz? Bu bizim için öncelikli alanlardan birisi" şeklinde konuştu.

"KÖYLERE DÖNÜŞ TEŞVİK EDİLMELİ"

Köylere dönüş konusuna değinen Kışanak, kentteki ekonomik çark içerisinde, sermayenin ihtiyaç duyduğu sınırlarla ancak işçi olabildiklerini hatırlatan Kışanak, "Bu ekonomik çark dışında kendi topraklarımızda, kendi köylerimizde üretimi de canlandıracak, sosyal hayatı da canlandıracak bir faaliyet kurulabilir mi? Köylere geri dönüş teşvik edilebilir mi? Bu konuda da yerel yönetimler olarak bize düşen çok şey var farkındayız" ifadelerini kullandı.

Kışanak, öncelikle köylerin yaşanabilir bir hale getirilmesi, alt yapı sorunlarının çözülmesi ve köye dönmek isteyen insanlara katkı ve desteğin sunularak, yeniden ekonomik bir faaliyet içerisine girmelerinin teşvik edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.


(ÜN-YRT-MO-Y)

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT