1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kışanak ve Anlı'dan başsağlığı ziyareti
Kışanak ve Anlı'dan başsağlığı ziyareti

Kışanak ve Anlı'dan başsağlığı ziyareti

DİYARBAKIR- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, Adana'da silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Kadri Bağdu için Azadiya Welat ve Dicle Haber Ajansı'nı ziyaret ederek başsağlığı diledi.

A+A-
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, Azadiya Welat gazetesini ziyaret ederek basın çalışanlarına başsağlığı diledi. Burada bir konuşma yapan Eşbaşkan Kışanak, özgür basın geleneğinin tarihinin ortada olduğunu, hiçbir zalimin gerçeği öldürmeye gücü yetmediğini ve yetmeyeceğini söyledi.
 
Kışanak, ''Bence asıl vurmak istedikleri gerçekti, hakikatti, onu ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Buna güçlerinin yetmediği, özgür basının da tarihinde açığa çıkmıştır. Bir kez daha özgür basın çalışanlarına, sizlere başımız sağ olsun. Bu tarihi görev ve sorumluluk içerisinde arkadaşlarımızın fedakarca yürüttükleri çaba, Kürdistan tarihine, Kürt halkının özgürlük mücadelesinin tarihine çok büyük bir emek olarak geçiyor. Bu emek hiçbir zaman karşılığı tarif edilmeyecek kadar büyük bir emektir, büyük bir fedakarlıktır, büyük bir özveridir. Gücünü de halktan, hakikatten, gerçeklerden alan bir gelenektir, bu gelenek devam edecektir'' dedi.
 
Tetiği çeken ve tetiği çekenin arkasında kimler olduğunun acil olarak açığa çıkartılması gerektiğini vurgulayan Kışanak, şöyle devam etti:
 
“Bu AK Parti hükümeti için bir test olacak, şimdiye kadar birçok yanlışlar, birçok hatalar yapıldı. Ancak bu artık son noktadır. Böyle bir cinayet karşısındaki tutumun, AK Parti hükümetinin tarafını ortaya çıkaracaktır. Daha netleşmiş olacaktır. Bir an önce bu tetiği çekeni ve onun arkasındaki bağlantıları bulup açığa çıkarmaları lazım.''
 
Kışanak ve Anlı daha sonra Dicle Haber Ajansı'nı ziyaret ederek başsağlığı diledi. Ajans yöneticileri ve çalışanları tarafından karşılanan Eşbaşkan Kışanak, basının gerçeği ve hakikati dünya kamuoyu ile buluşturan bir mecra olduğunu söyledi. Bir kez daha aynı yöntemlere başvurulmasının üzerinde düşünülmesi gereken bir husus olduğunu belirten Kışanak, kontrollerine aldıkları bu güçlerin zamanı gelince yeniden kullanma ihtiyacından dolayı Hakikatleri Araştırma Komisyonu kurulmasına karşı çıkıldığını söyledi. Kışanak, acil olarak halkın desteğiyle, dünya kamuoyunun desteğiyle, toplumun vicdani katılımıyla acil olarak bu cinayetin açığa çıkarılması ve arkasındaki güçlerin teşhir edilmesi gerektiğini kaydetti.
 
Kışanak, ''Artık 90'lı yıllarda değiliz. Bir kez daha o yılları yaşatma hevesi içerisinde olanlar varsa, tehlikeli bir çaba içerisine girmesinler. Bir tarih yazılır, bu tarihi de mazlumlar yazar'' şeklinde konuştu.
 
(ÜN-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT