1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kışanak ve Anlı: Eksiklik bizim, başarı halkındır
Kışanak ve Anlı: Eksiklik bizim, başarı halkındır

Kışanak ve Anlı: Eksiklik bizim, başarı halkındır

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, bir yıllık hizmet dönemlerinin tamamlanması nedeniyle düzenledikleri toplantıda, “Halkın tek kuruşunu heba etmedik. 15 bin kilometrelik bir alanda 17 ilçede hizmet yürüttük. Yapıla

A+A-
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ile Fırat Anlı önceki gün Sümerpark Ortak Yaşam Alanı Resepsiyon Salonu'nda bir yıllık hizmet döneminde yürütülen çalışmaları basın yayın kuruluşları temsilcileriyle, muhtarlar ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle paylaştı.
 
 
Bir yıllık faaliyetlerin anlatıldığı 20 dakikalık filmin sunulmasının ardından konuşan Eş Başkan Gültan Kışanak, sinevizyonda bir yıllık çalışmaların detaylı bir şekilde anlatıldığını belirterek, değerlendirmelerde bulundu. Bir yıl önce halkın teveccühüyle seçildiklerine dikkat çeken Kışanak, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
 
 “Demokrasilerde seçim ve sandık önemlidir. Halkımız görevini yaptı, demokratik tercihini kullandı ve bizleri göreve getirdi. Bizlerde gecen bir yılda halkımıza karşı görev ve sorumluluklarımızı yerine getirdik. Ne kadarını yapamadık, bugün onun muhasebesini yapabilmek için sizlerin huzurundayız” dedi.
 
 
Bugün aslında kamuoyu aracılığıyla halkı bilgilendirmek istediklerini belirten Kışanak, “Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki yaptıklarımız oldu, yapamadıklarımız oldu. Ben buradan yaptığımız iyi çalışmalar ve güzellikler için halkımıza teşekkür ediyorum. Yapılan güzel şeyler halkımızındır varsa bir eksik o da bizimdir. Çünkü kamu hizmeti sunuyoruz, halkın imkânlarıyla halkın ihtiyaçlarını karşılama çalışıyoruz.”
 
 '15 bin km'nin her karışında belediyemizin çalışması var'
 
Kışanak, göreve başladıklarında tek kuruşu bile heba etmeden çalışma yürüttüklerini, güçlü bir hazırlıkla örgütlenmeyi esas aldıklarını ve kurumsal kapasitelerini güçlendirmeye çalıştıklarını vurguladı. Diyarbakır'ın 15 bin kilometrelik her karışında Büyükşehir Belediyesinin hizmetinin olduğunun altını çizen Kışanak, itfaiye, sağlık, yol, su ve kanal hizmetleriyle ilgili çalışmaları tüm ilçelerde yürüttüklerini kaydetti.
 
 
Kışanak, “Yeni vizyonumuza, özyönetim iddiamıza uygun olarak Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanlığı, Kadın Daire Başkanlığı ve Yol hizmetleri ile ilgili daire başkanlığı kurduk. Önemli birkaç projenin güçlü bir şeklîde ilerlemesi için imkânlarımızı seferber ettik. Şunu net olarak söyleyebilirim ki; demokratik öz yönetim iddiamızın güçlü bir şekilde hayata geçmesi için artık Büyükşehir Belediyesi kurumsal kapasitesiyle, idari teşkilatlan şemasıyla, örgütlenmesiyle hazırdır. Halkımızın hizmetindedir.” dedi.
 
Ekolojik bir kent yaratmak için çalışımalar başlattıklarını dile getiren Kışanak, şöyle konuştu: “Hem yeşil alanları çoğaltma çalışması, hem doğal varlıklarımızı koruma çalışması hem de artık doğayı kirletmeyen, tüketmeyen enerji politikasına ilişkin çalışmalarımız başlamıştır. Güneş Enerjisi Santrali devreye girdi, çalışıyor. Çevreyi kirletmeyen otobüslerimiz de en kısa zamanda gelecek.”
 
 
Kışanak: Diyarbakır'ı dünya kenti haline getireceğiz
 
 
Kışanak, “Bizler yaptıklarımızla sizin huzurunuzdayız. Bir eksiğimiz varsa bunlar bizimdir. Yapılmış başarıların tamamı halkımızındır. Emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyorum.” dedi. Demokratik yönetimde ısrar edeceklerini ve kenti dünya kenti yapma konusundaki iddialarını hayata geçireceklerini söyleyen Kışanak, Haziran ayı sonunda Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçelerinin Dünya Kültür Mirası listesinde yer almasını beklediklerini sözlerine ekledi.
 
 
Ardından konuşan Eş Başkan Fırat Anlı, “8 bin yıllık geçmişi olan Amed'in bugün mirasçılarıyız.  Hangi siyaset, inanç ve fikre sahip olursak olalım bizi buluşturan temel olgu bu şehrin kendisidir. Amed herkesin Ortadoğu'da hatta Dünya'da milyonlarca insanın kendine ayrı bir ruhla yaklaştığı bir şehirdir. Onun için bastığımız her toprakta bu duyguyla bu inançla yaklaşıyoruz”  dedi. Bir yıl önce göreve geldiklerinde kentin dinamikleriyle bir yol haritası çizdiklerini ifade eden Anlı, aldıkları her kararı ve çalışmayı halkla birlikte yaptıklarını söyledi.
 
 
'Popülizmden uzak durduk, günlük politikalarla yaklaşmadık'
 
 
Şehrin bazı kuralları olduğuna, ancak bu kurallara uyulmadığına dikkat çeken Anlı, popülizmden uzak durduklarını ve kamusal hakları ihlal edenlere karşı belediye olarak maddi ve manevi tüm güçleriyle mücadele ettiklerini kaydetti. Kentin geleceğini ilgilendiren konulara günlük geçici politikalarla yaklaşmadıklarını ifade eden Anlı, sonuna kadar geleceği düşünerek hizmet ürettiklerini dile getirdi.
 
 
Diyarbakır'ın Türkiye'nin 12. büyük vilayeti olduğunu; ama gelişmişlik sıralamasında 67. sırada bulunduğuna işaret eden Anlı, “Bunu durduracak irade bizleriz. Bunu Ankara'da, başka bir yerde elbette ki pozitif ayrımcılık, bölgeler arası gelişmişlik farkının kaldırılması noktasında yapacağız. Ama bizler de en başta bu çalışmanın bu çabanın sahibi olacağız. Popülizm günü kurtarabilir ama geleceği karartır” dedi.
 
 
'Altyapı çalışması eleştiri almamalıdır, sahiplenilmelidir'
 
 
Bozuk olan yollar sebebiyle çok ciddi eleştiriler aldıklarını vurgulayan Anlı, altyapı çalışmaları nedeniyle yolların bozulduğunu, bu yıl kentteki tüm bulvar ve caddelerin asfaltlanacağını belirterek, şu açıklamada bulundu: “Şimdi gezdiğiniz sokaklarda, her yerde yollar bozuk, her yer şantiyeye dönmüş, her yer de çalışma var. 2004 yılında bundan daha ağır bir çalışma vardı. O zaman insanlarımız teşekkür ediyordu. Altyapı çalışması ne kadar önemlidir, geleceği ilgilendiriyor, diye sahip çıkıyorlardı. Bugün altyapı çalışması eleştiri almamalıdır. Altyapı çalışması sahiplenilmelidir. Bunu Belediye Eş Başkanı olarak değil bu şehirde yaşayan bu şehrin geleceği konusunda kaygı duyan bir insan olarak söylüyorum. Üç projemizi bitirdik. Yağmur suyu şebekemizin sadece bu yıl içerisinde 50 km'lik bölümü kaldı. Sizlerden sabır diliyoruz”
 
 
 
“Lütfen arabalarınız çukura girdiği zaman bu sözlerim kulaklarınızda çınlasın birkaç ay daha sıkıntı çekeceksiniz ama ondan sonra bu kentin modern altyapısıyla geleceği kurgulamış olacağız.” diyen Anlı, sözlerine şöyle devam etti: “Yokluk ve yoksulluk içerisinde bunlar nasıl yapılıyor, sorusunun iki cevabından biri dayanışmadır, ikincisi Avrupa Birliği özellikle uluslar arası finans kuruluşları nezdinde yapılan girişimlerin kente dönük sonuçlarıdır. Yani bu hizmetlerin neredeyse tamamı tamamına yakın bölümü hibedir. Bu şehirde yaşayan insanların cebinden bir kuruş para çıkmadan çoğu yapılıyor. Bunun kıymetini bilmek lazım”
 
 
Gülten Başkan'ın da kendisinin de basına çıkmayı sevmediklerini, medyatik olmamaya dikkat ettiklerini ifade eden Anlı, ancak faaliyetlerimizi yeterince anlatamadığımız kaygısını taşıdıkları için bu aralar sık sık medyaya çıkacaklarını kaydetti. Anlı, 1 milyon 600 bin insanı tek tek görmelerinin ve anlatmalarının mümkün olmadığını söyleyerek, “Basın mensupları ve kurumlarımız üzerinden bunları halkımızla paylaşmayı düşünüyoruz. Gelen eleştirilerinizi en içten duygularla karşılıyoruz.” diye konuştu.
 
 
Şimşek: Birlikte hareket edip çalışalım
 
 
Salonda bulunanları partisi adına selamlayan DBP İl Eş Başkanı Ali Şimşek de, kentin büyümesiyle belediyenin çalışmalarının zorlaşıp geniş bir alana yayıldığını söyledi. Belediyenin birçok çalışma ve faaliyetlerinin olduğunu aktaran Şimşek, bazı eksikliklerin yaşandığını bunları çözmek adına herkesin birlikte hareket edip çalışması gerektiğini sözlerine ekledi.
 
 
Eş Başkanların toplantıda paylaştığı bir yıllık faaliyetlerle ilgili bilgi şöyle:
 
 
 
Güçlü vizyon, kaliteli hizmet, inşayla geçen bir yıl
 
 
Diyarbakır'da hizmet sınırının il sınırı olmasıyla yeni bir dönem başladı. Geçmişte sadece kent merkezinde çalışmalar yürütülürken 1 Nisan 2014 tarihi itibariyle 15 bin kilometre karelik bir alanda, 17 ilçe, 2200 köy ve mezrada hizmet verildi.
 
İlçelerin ve mahalleye dönüşen köylerin sorunlarını tespit etmek, ihtiyaçları ve taleplerini belirlemek, ona uygun hizmet yapılanmasını oluşturmak için 17 ilçenin tamamında 950 muhtarla ve mahalle sakinleriyle üç ay süren toplantılar yapıldı.
 
90 yıldır hiç hizmetin gitmediği köylerin ve ilçelerin sorunları tespit edilerek, kırsal ilçelerde yürütülecek yol, içme suyu, kanalizasyon, ulaşım, çevre vb. temel kentsel hizmetlerin planlamaları yapıldı, idari teşkilat yapısı revize edildi. Tüm ilçelerde DİSKİ ve İtfaiye şubeleri açıldı, Yol Şeflikleri kurulmaya başlandı.
 
Bir yandan 13 ilçe ihmal edilmeden çalışmalar planlanıp, tümüne içme suyu, kanalizasyon, yol, toplu taşıma, itfaiye, temizlik vb. hizmetler götürülmeye çalışılırken, diğer yandan da kent merkezindeki devasa altyapı çalışmalarından biri olan yağmursuyu şebekesi hattı ile kanalizasyon hattının yıl içinde tamamlanması için çalışmalar hızlandırıldı.
 
Kentte denetimsizlikten kaynaklı kuralsızlıkların ve hukuksuzlukların önünde kararlılıkla duruldu.
 
UNESCO Dünya Mirası Adaylığı ve ekolojik kaygılarla Dicle Vadisi Projesi Meclis kararıyla iptal edildi. Dicle Vadisi Koruma Master Planı hazırlıkları başlatıldı.
 
Toplu taşıma yeni bağlanan tüm ilçelerde uygulanmaya başlandı. Toplu taşımaya karşı çıkan çıkar gruplarının baskılarına boyun eğilmeyerek, halkın çıkarı doğrultusunda hareket edildi.
 
 
İdari yapıyı demokratik öz yönetim doğrultusunda düzenledik
 
Kamu hizmetlerinin planlaması, uygulanması ve denetimi süreçlerinde demokratik öz yönetim esas alındı. Eş Başkanlık sistemi uygulamaya konularak, belediyelerdeki tekçi yapı kırılmaya, demokratik bir anlayışla kent yönetilmeye çalışıldı.
 
Kentsel politikaların, mahalle meclisleri, kent konseyleri, sosyal forumlar, referandumlar aracılığıyla belirlenmesi ve uygulanması kararlaştırıldı. Bu doğrultuda ilgili mekanizmalar oluşturuldu.
 
Halkın ihtiyaçları doğrultusunda Kadın Politikaları Daire Başkanlığı, Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanlığı kuruldu.
 
 
 
Devasa yatırımlarla Diyarbakır'ın modernleşmesine katkı sağladık
 
 
Kentin 50 yıllık geleceğini güvence altına alacak devasa altyapı projeleri uygulandı. 23 milyon avroluk Yağmursuyu ve Kanalizasyon Şebekesi İnşaatının yüzde 65'i tamamlandı.
 
Kent merkezinde, yeni yerleşim alanlarında, 13 dış ilçe mahalle ve köylerinde bir yılda ev bağlantıları dahil 100 kilometre içme suyu şebekesi, 146 kilometre kanalizasyon şebekesi, 50 kilometre yağmursuyu şebekesi döşendi. 8 bin metre sondaj kuyusu açıldı.
 
Silvan ve Ergani'de bu yaz içme suyu sorununun çözülmesi için çalışmalar tamamlanma aşamasına getirildi.
 
Eğil Atıksu Arıtma Tesisi Yapım İşi için hazırlıklar son aşamaya getirildi,  tüm ilçelerin atıksu arıtma projeleri hazırlanmaya başlandı.
 
 
YOL YAPIM
 
Kırsal mahalle yollarına ağırlık verdik
 
YOL alanında; son iki yıldır çeşitli kurumların ve DİSKİ'nin altyapı kazı çalışmaları nedeniyle kent merkezinde asfaltlama çalışmaları sınırlı kaldı. 13 dış ilçenin mahalle yollarına ağırlık verildi. 5 metre genişliğinde 250 km uzunluğundaki asfalt çalışması yapıldı. Bin 440 km yolda reglaj, 150 km stabilize yol yapımı gerçekleştirildi, 473 km sathi kaplama yolun bakım onarımı yapıldı. 30 km yeni yol açıldı.
 
 
Asfalt sezonunu açtık, kentteki tüm bulvar ve caddeleri asfaltlayacağız
 
 
Bu yıl ise 10 Nisan'dan itibaren kentin tüm bulvar ve caddeleri asfaltlanmaya başlandı. Asfalt ve yol çalışmalarına belediye bütçesinin üçte biri ayrılarak, kent merkezi ve ilçelerinde 260 bin ton asfalt dökülmesi, 8 metre genişliğinde 7 cm kalınlığında 190 kilometre asfalt serilmesi hedeflendi.
 
Kırsal kesimde kırsal kesimde 5 metre genişliğinde 700 kilometre sathi kaplama, 400 kilometre stabilize, 10 kilometre kilitli parke taşı olmak üzere toplam bin 110 kilometre yol çalışması yürütülmesi planlandı.
 
Yeni açılan 5 imar yolunun toprak ve üstyapı işlerini tamamladık
 
Yoğun inşaat alanlarının oluştuğu bölgelerde altyapı ihtiyaçlarının daha sağlıklı verilmesi için Fırat Bulvarı, Mezopotamya Bulvarı, Nazım Hikmet Bulvarı, Musa Anter Caddesi, Sipan Caddesi'nde toplam 17  km uzunluğunda 5 imar yolunun toprak ve üstyapı işleri tamamlandı.
 
 
 
Araç Parkımızı büyüttük
 
Halka daha hızlı ve kaliteli hizmet sunulması için makine parkına 1.5 milyon lira değerinde 20 yeni iş makinesi alındı. Tüm araç ve iş makinesinin tamir, bakım ve onarımı gerçekleştirildi. 3.4 milyon lira araçların bakım ve onarımına harcandı.
 
 
ULAŞIM
 
Hafif Raylı Sistemin sözleşmesini son aşamaya getirdik
 
Kent içi ulaşımın rahatlaması amacıyla geliştirilen Hafif Raylı Sistem Projesi'nin kredi sözleşmesinde son aşamaya gelindi. Sonbaharda imzalar atılarak, adım adım raylı sistemin örülmesi hedeflendi.
 
Tüm ilçelere toplu taşıma hizmeti vermeye başladık
 
Belediyenin hizmet sınırının Diyarbakır il sınırı olmasıyla birlikte Silvan, Ergani, Dicle, Eğil, Bismil, Çermik, Çüngüş ilçeleri, Şölen, Salât ve Tepe beldelerine geçen yıldan bu yana belediye otobüsleri tahsis edilerek toplu taşıma hizmeti verildi.
 
Kulp, Hani, Hazro, Çınar, Lice ve Kocaköy ilçelerine ise geçtiğimiz hafta 6 otobüs tahsis edilerek, toplu taşıma hizmeti verilmeye başlandı.
 
Duraklar yerleştirdik
 
İlçeler için güzergahlar ve indirme-bindirme yerleri belirlendi, Diyarbakır-Bismil yoluna 32 durak,  Diyarbakır-Silvan yoluna 44 adet kapalı durak monte edildi. Ergani, Dicle, Hali, Lice, Kocaköy ve Kulp güzergahında 94 adet durak bakım ve onarımdan geçirildi.
 
 
Toplu taşıma araçlarına kameralar taktık
 
Toplu taşıma araçlarının tümüne kamera ve 3G özellikle DVR'ler takılarak, kent merkezindeki tüm araçlar canlı olarak izlendi, gelen şikayetler anlık olarak değerlendirildi.
 
 
Doğalgazla çalışan 48 otobüs Mayıs ve Temmuz'da geliyor
 
48 adet doğalgazla çalışan otobüs satın alındı. Renkleri halk tarafından belirlenen otobüslerin 22 adedi 15 Mayıs'ta, geri kalanları da temmuz ayı hizmet verecek.
 
Doğalgaz Dolum İstasyonu inşa ediyoruz
 
Araçların yakıt ikmalinin dışarıdan yapılmaması için Doğalgaz Dolum İstasyonu Projesi hazırlanarak, inşasına başlandı.
 
 
İki otoparkın inşaatını bitiriyoruz
 
Doğum Hastanesi'nin bulunduğu çevrede ve belediyenin yanında çok katlı otopark inşaatına başlandı. Biri tamamlandı, diğeri bu yaz hizmete açılacak. 6 adet kavşak yenilendi, 11 kavşakta sinyalizasyon çalışması tamamlandı, 40 adet kavşaktaki sinyalizasyonlar bakım ve onarımdan geçirildi.
 
Trafik yön levhalarını her noktaya yerleştirdik
 
Modern bir kentin ihtiyacı olan2020 adet trafik yön levhası üretilip montajları yapıldı, 210 km yol çizgi çalışması ve 185 km bordür boyaması yapıldı.
 
Yeni Batı İlçe Otogarı mayıs ayında hizmete açılacak
 
Siverek ve Elazığ yolunu kullanan araçların kent içi trafiği etkilememesi amacıyla inşa edilen otogar, bu ay içinde hizmete açılacak.
 
Feribotla ulaşım hizmeti vermeye başladık
 
Eğil'de yıllardır bozuk olduğu için verilmeyen feribot hizmetine yeniden başlandı. Feribotun bakım ve onarımına 90 bin lira harcanarak, feribot seferleri yeniden başlatıldı. Böylece Eğil merkezle 6 köyün ulaşımı sağlanmış oldu.
 
İMAR
 
Dicle Vadisi Projesi'ni meclis kararıyla askıya aldık
 
 
Dicle Nehri, Vadisi ve Hevsel Bahçelerini içine alan Dicle Vadisi Projesi, tarihi kültürel varlıkların ve ekosistemin korunması için meclis kararıyla askıya alındı. Dicle Vadisi Koruma Master Planı hazırlıkları başlatıldı.
 
 
Kentin UNESCO yolculuğunu hızlandırdık
 
 
Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı Unesco Adaylık dosyası tamamlanarak, Alan Yönetim Planı hazırlandı,  alan sınırları revize edilerek belediye meclisinden geçirildi. Diyarbakır'ın UNESCO sürecinin haziran ayında olumlu bir şekilde sonuçlanması halinde, kent ekonomisi turizm sayesinde büyük bir çıkış yapacak.
 
Kaçak yapılaşmayı önleme denetimlerini sürdürdük
 
Yıl boyunca merkez ilçe belediyelerle kaçak yapılaşmaya karşı önleme denetimleri yapıldı.
 
Risk altındaki alanların haritasını çıkardık
 
Kent merkezinde çarpık ve riskli yapılaşmaların haritalandırılması yapıldı.
 
Kültürel varlıkların restorasyon sürecini denetledik
 
Tescilli 24 yapının restorasyon sürecine destek verilerek, uygulamaların özgün haline zarar vermeden tamamlanması sağlandı. Ön izin belgesi verilen 14 yapının onarımlarını denetlenerek, sadece 9'una uygunluk belgesi verildi.
 
Memed Uzun'un evinin restorasyonu için hazırlıklara başlandı
 
Kürt edebiyatçı Mehmet Uzun'un evinin rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri tamamlanarak, uygulama öncesi hazırlıklara başlandı.
 
3 projemize Koruma Kurulu'ndan onay verildi
 
Cemil Paşa Sokağı Sağlıklaştırma Projesi, Sur Çevresi Peyzaj Uygulama Projesi ile Arkeopark Fikir ve Hz. Süleyman Camii Yakın Çevresi Peyzaj Uygulama Projesi Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylandı.
 
Sosyal Konut çalışması başlattık
 
Sosyal konut üretiminde kullanılacak 7 ayrı alan tespit edilerek, çalışmalara başlandı.
 
 
HUKUK
 
Bakanlığın 'Yapı Rezerv Alanı” kararını iptal ettirdik
 
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Dicle Vadisi'ni de içine alan bir bölgeyi “Yapı Rezerv Alanı” ilan etmesi üzerine açtığımız dava, kentin lehine sonuçlandı ve karar iptal edildi.
 
 
FEN İŞLERİ
 
Kültür ve Kongre Merkezi'nin kaba inşaatını tamamladık
 
Bölgenin en büyük kültür kompleksi olma özelliği taşıyan merkezin kaba inşaatı tamamlandı. Sözleşme bedeli 36 milyon lira olan kompleks, Mayıs 2016'ta hizmete açılacak.
 
 
Kentin ilk bisiklet yolu ve yürüyüş parkuru mayıs ayında hizmette
 
Mahabad Bulvarı'nda yaklaşık 5 milyon liraya 5.5 km geliş 5.5 kilometre gidiş yoluna, aydınlatma, 3'er metre genişliğinde kaldırım, yürüyüş parkuru ile bisiklet yolu yapılarak, tamamlanma aşamasına getirildi.
 
Elazığ Caddesi yol genişletme çalışması mayıs sonunda tamamlanacak
 
Trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla, askeriyeye ait duvar 10 metre geriye alındı. Refüjdeki ağaçlar sökülerek belediye parklarına dikildi. Önümüzdeki günlerde eski duvar yıkılarak, yol genişletilecek ve cadde üç gidiş üç geliş şeklinde düzenlenecek. Çalışma, 20 Mayıs'ta tamamlanacak.
 
İki kreşin temeli bu ay içinde atılacak
 
Kentte anadilde hizmet veren okul öncesi eğitim kurumlarının yetersizliğini gidermek ve daha ekonomik hizmet sunmak amacıyla Bağcılar ve 450 Evler'de yapılacak kreşlerin temeli bu ay içinde atılacak.
 
1000 kişilik spor salonunun inşaatına başladık
 
Her mahalleye bir spor salonu kurma hedefi kapsamında 1000 kişilik spor salonunun inşaatına başlanıldı. 6.5 milyon lira maliyetle inşa edilen spor salonu,yıl içinde hizmete açılacak.
 
Kız Yurdu'nun temeli mayıs ayında
 
Üniversite öğrencisi genç kızların kalacak yer sorununun çözülmesi amacıyla Kız Yurdunun yer teslimi yapıldı, yurdun temeli mayıs ayında atılacak.
 
Din Kültür Merkezi'nin temelini bu ay içinde atacağız
 
Kültür Merkezinin temeli bu ay içinde atılacak.
 
 
KADIN POLİTİKALARI
 
Alo Şiddet Hattı mayıs ayında
 
Şiddetle mücadele çalışmaları kapsamında ücretsiz Alo Şiddet Hattı kurulması için hazırlıklar son aşamaya getirildi. Çalışma mayıs ayından itibaren uygulanacak.
 
İlk Adım İstasyonu mayıs ayında hizmete açılacak
 
Şiddetten uzaklaştırılan kadın için ikinci aşama olan İlk Adım İstasyonu, mayıs ayında hizmete girecek. Böylece belediyecilik tarihinde görülmedik bir şekilde, ilk defa bir kentte kadına yönelik şiddette belediye devreye girecek.
 
Kadın Bakım İstasyonu oluşturduk
 
10 Temmuz Parkı ile Bağlar'daki Sarı Park'ta kadın bakım istasyonu oluşturularak, kadınlar için emzirme odası ve tuvaletler yapıldı.
 
Şiddete maruz kalan kadınları yalnız bırakmadık
 
Aile içi şiddete maruz kalan 65 kadın belediyeye başvurdu. 42 kadın ve 52 çocuk Kadın Sığınma Evi'ne kabul edildi.
 
Çamaşır evleri ve tandır evinden binlerce kişinin faydalanmasını sağladık
 
2000 ev ziyaret edildi, yaklaşık 9 bin ailenin çamaşırları yıkandı. Tandır Evi'nden yaklaşık 2 bin kişi yararlandı.
 
Sosyal etkinlikler düzenledik
 
Kadınlara için düzenlenen sinema, piknik gibi etkinliklere 867 kadın, çocuklar için düzenlenen etkinliklere ise 124 çocuk katılım sağladı.
 
Hani ve Çermik Kadın Merkezi'nin mayıs ayında açıyoruz
 
Kadınların psikolojik, sosyal, hukuksal destek olmak amacıyla hazırlıklarını yaptığımız Hani ve Çermik Kadın Merkezi'nin tüm çalışmaları tamamlandı. Merkezler, mayıs ayında hizmete açılacak.
 
 
YEREL EKONOMİ
 
Yerel ekonomiyi güçlendirme çalışmaları başlattık
 
Halkı üretime dahil eden, yerelin ürün çeşitliliğini koruyan organik, ekolojik-ekonomik bir tarım ve hayvancılığı geliştiren, toprağa-tarıma-köye dönüşü örgütlemeyi ve kalkınmayı kooperatifler aracılığıyla gerçekleştiren modelin uygulanması için çalışmalar başlatıldı.
 
 
İlk çalışma meşe ağaçlarına kestane aşısı yapılması üzerineydi. Aşının tutması halinde meşe ağaçlarına kestane aşıları yapılarak, kestanenin köylerde önemli bir gelir kaynağı olması sağlanacak.
 
Ovabağ Göleti tamamlanmak üzere
 
Çınar'ın Ovabağ Köyü'nde sulama sorununun ortadan kaldırılması amacıyla küçük ölçekli sulama göleti yapılmaya başlandı. Gölet önümüzdeki günlerde hizmete açılacak.
 
                                                                                                                        
SOSYAL HİZMET POLİTİKALARI
 
10 çocuk oyun odası hazırladık
 
Kent nüfusunun yüzde 60'ını oluşturan gençler ve çocuklara yönelik çocuk meclisi kuruldu, çocuklara yönelik sosyal alanlar ve çocuk oyun evleri oluşturuldu. Hizmete açılan 10 çocuk oyun odasından 303 çocuk faydalandı.
 
Anadilde okul öncesi kreş hizmeti verdik
 
Okul öncesi eğitim alan 55 çocuğa anadilde kreş hizmeti verildi.
 
Yaşlılar Evi'ni kurduk
 
Yalnız, yoksul ve bakıma ihtiyaç duyan yaşlıların kendilerini çaresiz hissetmemesi için 180 yaşlı insana evde bakım, refakat hizmeti verildi, ev temizliği yapıldı.
 
 
Yaz kampından dar gelirli ailelerin çocuklarını yararlandırdık
 
Çocuk Yaz Kampı hizmetinden dar gelirli 865 ailenin çocuğu faydalandı. Tatillerini eğlenceli ve öğretici geçiren çocuklar, kampta yürütülen sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerden faydalandı.
 
 
Bu yıl ise kamptan yararlanan çocuk sayısı 1200'e çıkarılacak. Ağırlıkla ilçelerde yaşayan çocukların yararlanması sağlanacak.
 
Destek programlar, kurslar düzenledik, tarihi mekanlara geziler yaptık
 
Yaşam Merkezleri aracılığıyla, 7-15 yaş arasındaki çocukların okuldaki derslerine katkıda bulunmak amacıyla destek programları uygulandı.
 
 
Satranç, drama, bağlama, akıl oyunları, bağlama, akıl oyunları, koro, erbane, doğal ritim orkestrası, halk oyunları ve resim gibi sosyal aktiviteler ve kültürel faaliyet düzenlendi. Her cuma sinema gösterimi yapıldı, Gezi Atölyesi kurularak, Diyarbakır'ın tarihi yerlerine yönelik geziler düzenlendi.
 
Yaklaşık 2 bin kişiyi mesleki eğitimlerden faydalandırdık
 
15-45 yaş aralığında, yoksul, göçle gelen, işsiz ve mesleksiz gençler, kadınlar, sokakta çalışan gençler, eski tutuklu ve hükümlülere yönelik mesleki bilgi ve beceri kazandırmaya yönelik 6 atölyede 16 alanda 73 kurs açıldı, bu kurslardan yaklaşık 2 bin kursiyer faydalandı.
 
Ürünlerin satışı için iki satış yeri düzenlendik
 
Meslek edinme kurslarında üretilen her türlü ürünün satışının yapılması için iki satış yeri düzenlendi.
 
Çorba Çeşmesi'ni kurduk, ikincisi de açılmak üzere
 
Öğrencilerin beslenme sorununu bir nebze olsun azaltmak amacıyla Dicle Üniversitesi'nde Çorba Çeşmesi kuruldu. Günlük ortalama 1000 kase çorba ücretsiz dağıtıldı. İkinci çorba çeşmesi için de hazırlıklar tamamlandı.
 
Engelliler için engelsiz hayat sağlamaya çalıştık
 
Belediyenin engelli kayıt sistemine 397 engelli kayıt edildi, Sümerpark'a gelişlerini kolaylaştırmak için servisler tahsis edildi. 571 engelliye tercümanlık hizmeti, 7 görme engelliye Braille eğitimi, 50 işitme engelliye işaret dili eğitimi verildi. Takı Tasarım, Deri, Müzik, Ahşap Boyama Atölyesi'nden 22 engelli faydalandı. 170 ev ziyaret edildi, 60 engelliye memurluk sınavına hazırlık için eğitim verildi.
 
Engelli Şarj İstasyonu bu ay içinde açılacak
 
Koşuyolu Parkı'nda engellilerin dinlenebileceği bir alan oluşturularak, akıllı engelli araçlarının şarj edileceği bir Engelli Şarj İstasyonu hazırlandı. İstasyon bu ay içinde hizmete açılacak.
 
 
Sportif faaliyetlerden 3561 dar gelirli kişinin faydalanmasını sağladık
 
Bir yıl içinde fitness, satranç, halk oyunları, karate, step-aerobik, masa tenisi, halk koşusu, tenis, basketbol, futbol, voleyboldan 3561 kişi yararlandı.
 
Binlerce kişiye dayanışma elimizi uzattık
 
738 aileye 367 bin lira nakdi yardım, 888 aileye gıda yardımı dağıtıldı. Ramazan Ayı'nda yoksul 1000 aileye yardım paketi; 4 iftar çadırında 57.000 öğün yemek verildi.
 
Giysi Bankası'nı yakında hizmete açacağız
 
Düzenli bir işi ve geliri olmayan yurttaşlarımızın giysi ihtiyaçlarının karşılanacağı Giysi Bankası için gerekli çalışmalar yürütülerek tamamlanma aşamasına getirildi.
 
Şengal ve Rojava için yardım kampanyaları organize ettik
 
Şengal ve Rojava'dan gelen kardeşlerimiz için yardım kampanyaları organize edildi. Kent halkının desteğiyle, barınma, giyim, gıda yardımları yapıldı, psikolojik destek verildi. Fidanlık alanındaki tüm çalışmalar belediyemiz öncülüğünde yürütüldü.
 
Madde Bağımlılığı ile Mücadele Merkezi'ni mayıs ayında hizmete açacağız
 
Diyarbakır'da madde bağımlılığıyla mücadele etmek amacıyla platform kurularak, okullarda farkındalık çalışmaları yürütülmeye başlandı. Platformun bir merkezde çalışmalarını yürütmesi için inşa edilen merkez, mayıs ayında hizmet vermeye başlayacak.
 
Köy Etkinlikleri başlıyor
 
25 Nisan-20 Mayıs tarihleri arasında köylerde kadın, sosyal hizmet, kültür ve sağlık birimlerinin ortak çalışmasıyla etkinlikler yürütülecek. Bu kapsamda gezici sağlık aracıyla sağlık taraması yapılacak. Kadınlara yönelik eğitimler verilecek. Kültürel etkinlikler hayata geçirilecek.
 
SAĞLIK
 
Halk ve çevre sağlığı için işyerlerini denetledik
 
Halk sağlığını ve tüketici haklarını korumak için yaklaşık 9 bin işyeri etiket, gramaj, hijyen, fiyat tarifeleri, ruhsat, teknik ve fiziki şartların uygunluğu, çevre ve sağlığı açısından açıdan denetlendi. Kurallara uymayan işyerleri uyarıldı, ardından ceza verildi. İşletmelere uygulamalı eğitimler yapıldı.
 
155 işyeri beyaz bayrak almaya hak kazandı
 
Gıda sektörüne yönelik hizmet veren işyerlerinin kalitesinin yükselmesini sağlayan Beyaz Bayrak uygulamasına devam edilerek, 650 işyeri denetlendi, bunlardan 155 adedi bayrak almaya hak kazandı. 156 adet işyerinin ürünleri imha edildi.
 
Suruç'a 10 bin kapasiteli aşevi kurduk
 
Kobani'den Suruç'a göçmek zorunda kalan kardeşlerimizin yemek ihtiyacının karşılanması için Suruç'ta 10 bin kapasiteli bir aşevi kuruldu.
 
1614 hayvanın tedavisini yaptık
 
Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'ndeki getirilen hayvanların tüm aşıları yapıldı. Trafik kazalı, uyuz ve sokakta işkence görmüş 741 hayvan tedavi edildi.678 röntgen çekimi yapıldı. 250 hayvan sahiplendirildi. Aynı hizmet ilçelerde de yürütüldü.
          
 
Tüm mezarlıkların çevresini düzenlendik
 
Yeniköy Mezarlığı'nın tüm iç yollarına asfalt,kilitli parke taşı ve bordür taşı döşendi, aydınlatmaları yapıldı. 2 adet cenaze aracı alındı. Mardinkapı Mezarlığı'nın duvar arkası toprak dolgusu yapıldı. Alipınar Mezarlığı'ndan 520 m3 taş çıkarılarak, temizlendi. Kabasakal, Körtepe, İlbas, Elidolu ve Güzelköy mahalle mezarlığının çevresi düzenlendi.
 
33 bin kişiye anadille ücretsiz sağlık hizmeti verdik
 
Ana Çocuk Sağlığı Merkezi'nden 33 bin 544 kişi faydalanırken, anadilde ücretsiz olarak verilen poliklinik hizmetinden ise 12 bin kişi yararlandı. Yıl içinde 125 bebek için 3552 adet bebek maması verildi.
 
Haşerelerle mücadele ettik
 
Geçen yıl 24 bin litre ilaç haşerelerle mücadelede kullanılırken, bu yıl 40 bin litre ilaç kullanılarak, merkez ilçe ve dış ilçelerde ilaçlama çalışması yürütülecek.
 
 
PARK VE BAHÇE
 
Meyve Bahçeleri oluşturmaya başladık
 
Kayapınar'ın Diclekent Caddesi Medya Mahallesi'nde 40 bin m2'lik bir alana meyve bahçeleri oluşturulmaya başlandı. Armut, badem, elma, erik, kayısı, kiraz, vişne, şeftali olmak üzere 1700 adet ağcın dikilip, yurttaşların dinlenebileceği alanların oluşturulacağı proje yılsonunda tamamlanacak. Proje Sur, Bağlar ve Yenişehir ilçelerinde de uygulanacak.
 
Kent Ormanı Parkı'nın yüzde 52'sini tamamladık
 
Kentin akciğeri olarak tabir edilen Talaytepe ve Mastfroştepe'de yapımı devam eden 1 milyon 230 bin metrekarelik bir alanı kapsayan Kent Orman Parkı'nın yapım işinin yüzde 52'si tamamlandı, 19 bin metre yolun yapılacağı, 40 bin ağacın dikileceği, 1 adet ağaçlandırma okulu ve 3 adet seyir terasının olacağı Kent Ormanı yapım işinin yıl içinde tamamlanması hedeflendi.
 
6500 adet ağaç, 670 bin mevsimlik çiçek diktik
 
6500 adet ağaç dikildi, 670 bin adet mevsimlik çiçek ve soğanlı bitki dikildi. 51 bin m2'lik alana yağmurlama sulama tesisatı çekildi, çim ekildi ve yeşil alan oluşturuldu. 10 bin adet ağaç, 21 bin çalı budandı, 5 milyon m2'lik alanda çim biçildi.
 
Yeşil alanlar için 2 milyon ton su kullandık
 
 
Belediyemizin sorumluluğundaki toplam 1.413.000 m2'lik yeşil alanın sulanmasında
 
2 milyon ton su kullanıldı.
 
Sümerpark Güneş Enerji Santrali'ni devreye aldık
 
Devreye alınan santralle, Sümerpark'ın enerji gideri sıfırlanacak. Güneşin fazla olduğu günlerde üretilen enerjinin fazlasının dağıtım şirketine satışı için de gerekli anlaşmalar yapıldı.
 
ANITPARK'ın yeniden düzenleyeceğiz
 
Şehrin en eski parklarından olan, kent merkezinde bulunan 22.500 m2 lik alana sahip Anıtpark'ın çocuk, genç, kadın, yaşlı ve engelli gruba hitap edebilmesi için bakım, onarım ve düzenleme çalışmaları başlatıldı.
 
 
Mardinkapı 10 Temmuz  Parkı bu ay içinde hizmete alacağız
 
Mardinkapı bölgesinde yaklaşık 38.5 dönümlük alana inşa edilen yapılan parkın, açılışı bu ay içinde yapılacak.
 
Tıbbi Aromatik Bitki Bahçesi çalışmalarına başlandık
 
Yaklaşık 36 bin m2'lik bir alanda Tıbbi Aromatik Bitki Bahçesi kurulması için çalışmalara başlandı.
 
Sur Dipleri Aydınlatmasına 1 trilyon kaynak ayrıldı
 
Sur diplerindeki aydınlatmanın tahrip edilmesi ve bozulması nedeniyle yeni bir aydınlatma projesi hazırlanarak, Koruma Kurulu'nu sunuldu. Proje, Koruma Kurulu'ndan da geçti. Çalışma için 1 trilyon kaynak ayrıldı.
 
ÇEVRE
 
Günde 800 ton atığı bertaraf ettik
 
Kentin tüm sokak ve caddeleri günde iki defa bin 298 personel, 179 araçla temizlendi. Günlük 800 ton atık bertaraf edildi. Temizlik çalışmalarına yılda 64 milyon lira harcandı. Yıl içinde toplanan evsel katı atıklar Evsel Katı Atık Aktarma İstasyonu'na oradan da Katı Atık Depolama Sahası'nda depolandı.
 
2 bin çöp kutusu yerleştirdik
 
2000 adet çöp kutusu caddelere monte edildi. 105 adet yer üstü, 16 adet yer altı konteyneri yerleştirildi. Çevre temizliğine yönelik kampanyalar yürütüldü.
 
'Diyarbakır'ı Seviyorum, Kirletmiyorum' Kampanyası başlattık
 
İlçe belediyelerimizle ortaklaşa başlattığımız “Diyarbakır'ı Seviyorum, Kirletmiyorum” kampanyası son yılların en etkili çevre kampanyası oldu. Kampanya kapsamında kentin dört bir yanında farkındalık ve dip köşe temizlik çalışması yürütüldü. Televizyonlara kamu spotu hazırlandı, TV programları yapıldı.
 
 
 
Katı Atık Entegre Tesisi Projesini yıl içinde uygulayacağız
 
Katı Atık Entegre Tesisi Projesi'nin temeli bu ay içinde atılacak. Tesisin inşa edilmesiyle, 11 ilçe ve merkezde toplanan çöpler yere değmeden katı atık tesisimizde ayrıştırılıp dökülecek. Çöplerden geri dönüşüm ve enerji üretilecek. Katı atık projesinin bir benzerini de Silvan'da uygulanacak.
 
Atık pilleri topladık
 
Çevreye ciddi zararları olan atık pilleri toplama ve çevreye zarar vermeyecek bir şekilde bertaraf etme çalışmaları kapsamında okullara ve AVM'lere 348 adet atık pil toplama kutusu dağıtılarak, 2 bin 150 kilogram atık pil toplandı. 3. dönem atık pil toplama kampanyası da başlatılarak, bu konudaki kararlılık sürdürüldü.
 
İTFAİYE
 
Tüm ilçelere itfaiye şubeleri açtık, 3300 yangına müdahale ettik
 
Kent merkezinde ve tüm ilçelerde itfaiye şubeleri açıldı. Çıkan tüm yangınlara anında müdahale edildi. Tüm ilçeler itfaiye araçları konusunda güçlendirildi, Silvan, Hazro ve Lice'deki itfaiye şubelerine 3 adet itfaiye aracı verildi.
İtfaiye personeli, afet, ilk yardım, yangın vb durumlarda yapılacaklar konusunda eğitimler geçirildi.
 
 
Yıl içinde 3300 adet yangına, 37 intihar vakasına, 128 sel ve su baskınına, 11 boğulma vakasına, 141 sıkışmalı trafik kazasına müdahale edildi.
 
 
450 arama kurtarma çalışması, 27 eğitim, 198 denetim, 58 hizmet içi eğitim, 327 adet de baca temizliği yapıldı.
 
İtfaiye araç sayısını arttırdık
 
Belediyenin hizmet alanının büyümesi nedeniyle itfaiye aracı sayısı artırıldı. 2 adet itfaiye aracı Türkiye Belediyeler Birliği tarafından Belediyemize hibe edildi. 7 itfaiye aracının satın alma işlemleri başlatıldı.
 
 
KÜLTÜR VE TURİZM
 
Diyarbakır Cezaevinin müze olması için çalışmaları hızlandırdık
 
 
Belediye Meclisi'nin nazım imar plan değişikliği yaparak cezaevini müze alanı olarak kullanılması için karar alması üzerine, cezaevinin müzeye dönüştürülmesi için koordinasyon dahilinde çalışmalara başlandı.
 
 
4 beldede Kültür Sanat Okulları mayıs ayında hizmete açılacak
 
Kulp Ağaçlı Beldesi, Ergani Şölen Beldesi, Dicle Kaygısız Beldesi ve Hani Kuyular Beldesi'ne Kültür Sanat Okulları açılması için başlatılan çalışmalar tamamlanma aşamasına getirildi. Okulların açılışı mayıs ayında yapılacak.
 
 
Kitap Fuarı düzenleyeceğiz
 
Her yıl TÜYAP tarafından organize edilen Kitap Fuarı'nı, bu yıl Belediyemiz düzenleyecek. Bu kapsamda çalışmalar şimdiden başlatıldı.
 
Gençlere ve çocuklara yönelik kent tanıtım gezileri düzenledik
 
Diyarbakır'a gelen yerli ve yabancı konuklara kentimizin ve bölgemizin önemli tarihi, turistik mekânlarını kapsayan tanıtım turları organize edildi. İlköğretim, lise ve üniversite öğrencilerine kent aidiyeti ve turizm bilincini geliştirmeye yönelik düzenlenen tanıtım gezilerine 750 kişi katıldı.
 
Kentin tanıtımına yönelik rehberler ve dergiler çıkardık
 
Kentin turizm potansiyelini görünür kılmak amacıyla rehberler ve el kitapları çıkarıldı. Kürt tiyatro oyunlarının afişleri, oyuncuları ve oyunlar hakkında bilgi içeren Jêrzemîn kitabı; Kürtçe konuşma klavuzu ve turizm rehberini içeren WelcometoAmed kitabı; turistlerin şehre gelişinden ayrılışına kadar ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri içeren gezi rehberi ile turizm broşürü üç dilde yayınlandı. Suriçi cep haritası hazırlandı. Kürt kültürünü tanıtmak amacıyla Folklora Kurdan dergisi yayınlamaya başlandı.
 
Kütüphaneden 93 bin öğrenci faydalandırdık
 
Yaklaşık 20 bin kitap ve 2 bin süreli yayın arşivinin olduğu kütüphaneden 3274 üye 12 bin 495 kitap alarak yararlandı. Evlerinde uygun çalışma ortamını bulamayan 93 bin öğrenci ise ders çalışmak, araştırma yapmak veya kitap okumak için kütüphaneyi tercih etti.
 
Haftanın 6 günü açık olan kütüphaneden günlük 300, yıllık ise 93 bin 600 öğrenci ders çalışmak için yararlandı.
 
Sezon boyunca 25 bin izleyiciyle buluştuk
 
2014 sezonunda 8 oyun, 76 gösterimde 17 bin 285 seyirci tarafından izlendi. İstanbul'dan Batman'a Moskova'dan Ankara'ya kadar 8 festivale katılım sağlandı. Urfa Viranşehir, Suruç, Dersim ve İzmir'e turnelere gidildi, tiyatro şenliklerine katılım sağlandı. Sezon boyunca 25 bin izleyiciyle buluşuldu.
 
Kent Müzesi'ni mayıs ayında açıyoruz
 
Cemilpaşa Konağı'nın restorasyonunun tamamlanmasının ardından binlerce fotoğraf, biyografi, derleme, oyun, belge müzeye kazandırıldı. Mayıs ayından itibaren konak, Kent Müzesi olarak hizmet vermeye başlayacak.
 
Kurslar, atölyeler, konserler, sergiler, festivaller düzenlendik
 
Aram Tigran Kent Konservatuarı'nda belgesel, tanıtım filmi, kamu spotları çekildi. Gitar, keman, ud, def, tambur, sinema ve resim kursları açıldı, doğaçlama ve oyunculuk, tasarım, resim çevirmenlik, keman, viola, çello, piyano atölyeleri düzenlendi. 2000 üzerinde çocuğa müzik eğitimi verildi.
Tüm bölümlerin öğrencilerinin hazırladığı çalışmalardan sergiler yapıldı ve konserler verildi.
 
Amed Sanat Galerisi'nde belediyemizin desteğiyle çok sayıda sergi düzenledik
 
Belediyemiz; Kayapınar, Bağlar, Sur ve Yenişehir Belediyesi'nin katkılarıyla Rojava'ya destek amaçlı Uluslararası Kürdistan Sanat Günleri düzenlendi. 230 sanatçının yer aldığı festivalde, sergi, sempozyum, panel ve seminerler gerçekleştirildi. Anadil Sempozyumu düzenlenerek, anadilde sanat çalışmaları ele alındı.
 
İŞLETME
 
Gazi Köşkü devralınarak, içindeki tüm donatı alanları yeniden düzenlendi. Mayıs ayında hizmete açılacak olan Köşk, ilk kez Belediyemiz tarafından işletilecek.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT