1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kışanak: Söylentiden öte değildir
Kışanak: Söylentiden öte değildir

Kışanak: Söylentiden öte değildir

Gazetemizin dünkü (17 Nisan) sayısında manşette, 'Anıt Park'ta neler oluyor?' başlığıyla yayınlanan haber ile ilgili konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, “Anıt Park'ta ağaçların azaltılacağı veya mevcut ağaç sayısından daha az ol

A+A-
Kentin sembolü haline gelen Anıt Park'ta bir takım çalışmalar başlatıldı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı tarafından başlatılan çalışmalar kapsamında parkın çevresi tahta perdelerle kapatılırken, ağaçlarında budaması ve bankların sökülme işlemleri yapıldı.
 
Çalışmaları gören kent sakinleri, budanan ağaçların geleceğinden endişe ederken, topraklı alanın da azaltılacağı endişesini gazetemiz Özgür Haber'e paylaşmıştı. Gazetemizin dünkü sayısında manşetten yayınlanan haber üzerine konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak, Anıt Park'ın, şeffaf bir şekilde projesinin hazırlanıp ihalesinin yapıldığını, Park'ta yapılacak değişikliklerin modernizasyon olduğunu belirti.
 
Kışanak: Alkışlanması gerekir
 
Şehrin göbeğindeki parkın birçok sorunları bulunduğunu anlatan Kışanak, halkın her şeyin en güzelini hak ettiğini belirterek, “Bu şehirde el atılmayan harap olmuş, alt yapısı olmayan, tuvaletleri tıkanan, kanalizasyonları çalışmayan, aydınlatması olmayan, bütün parke taşları yerinden kalkmış bir park vardı ve şehrin göbeğindeydi bunu düzeltmek için bir çalışma yaptık bence bunun sorgulanması yerine alkışlanması gerekiyor. Ağaç sayısının azaltılacağı gibi sözler söylentiden öte değildir. Belediyenin şimdiye kadar böyle bir işlem yaptığına şahit olan var mı?” dedi.
 
Belediyeden Anıt Parkla İlgili Detaylı Bilgi
 
Konuyla ilgili Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitesinde yer alan haber de ise, Diyarbakır'ın en eski parklarından olan ve kent belleğinde önemli bir yere sahip olan Anıtpark'ın yeniden düzenlenmeye başlandığı belirtildi. Yaklaşık 2 milyon 53 bin liraya mal olacak ve 8 ay sürecek çalışmalarla parktaki yeşil alan miktarı artırılacağı belirtilen açıklamada, dış çevre duvarları ve betonların da kaldırılacağı ifade edildi.
 
Kazaya Sebebiyet Vermemesi İçin Kapatıldı
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, yer döşemelerindeki tahribat, yürüme sert zemin yollarının fazlalığı, kent mobilyaları ve sosyal donatı alanlarının ihtiyaca cevap veremez durumda olması nedeniyle Anıtpark'ı yenilemeye başladığı belirtilen haberde, Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı'na bağlı Kent Mobilyaları ve Estetiği Şube Müdürlüğü tarafından projelendirilen ve uygulanan çalışma kapsamında, herhangi bir kazaya sebebiyet verilmemesi için park halkın kullanımına geçici olarak kapatıldığı kaydedildi. Haberde park ile ilgili şu bilgiler verildi:
 
Yeşil Alan Miktarı Artıyor
 
“2 milyon 53 bin liraya mal olacak ve 8 ay sürecek çalışmalar kapsamında, parkın dış çevre duvarı ve beton girişleri kaldırılarak, 12 dönüm olan yeşil alan miktarı 15 dönüme çıkarılacak, 10 dönüm olan sert zemin miktarı 7 dönüme düşürülecek.  Parkın yanından geçecek hafif raylı sistem de dikkate alınarak hazırlanan projeyle, yeşil alan miktarı artırılacak, sert zemine denk gelen mevcut ağaçlar kompozit panel ızgara ile korunacak, hemzemin spot aydınlatma elemanlarıyla ağaçlar aydınlatılacak.
 
Lineer Havuz Sistemi
 
Engelli vatandaşların kullanamadığı gömme tuvaletler kaldırılıp, zeminde bay bayan engelli tuvaleti ile bebek bakım odasının da bulunduğu 50 m2'lik idare binasının yapılacağı projeyle, engelli oyun grupları dahil tematik çocuk oyun grupları yerleştirilecek. Parkın çekim gücünü arttırmak için mevcut taş havuzların yerine çim amfi ve ışıklı su oyunlarının yer alacağı dairesel ve lineer havuz modeli uygulanacak.
 
Yürüyüş Yolu ve Koşu Parkuru Yapılacak
 
Mevcut geniş yürüme yolu daraltılarak, daralan alan genişliğinde 400 m uzunluğunda koşu ve yürüyüş parkuru yapılacak. Hala hortumla sulanan parka yeni merkezi bir sulama sistemi kurulacak, parka zarar veren yağmur ve kar sularının uzaklaştırılması için drenaj sistemi oluşturulacak. Park içi ve çevre kaldırımlarında, yeni yapılacak yer döşemelerinde engelli yolları ile karanlık alan oluşturmayacak şekilde aydınlatma sistemi yapılacak. Parkın dış çevre kaldırımlarında buluna 19 adet aydınlatma direği ile park içinde bulunan direklere direk saksılar monte edilip, estetik bir görünüm sağlanacak”
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT