1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kışanak seçim çalışmalarını başlattı
Kışanak seçim çalışmalarını başlattı

Kışanak seçim çalışmalarını başlattı

DİYARBAKIR - Barış ve Demokrasi Partisi'nin Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gultan Kışanak, seçim çalışmasına kadınları ziyaret ederek başladı. Kışanak, aday gösterilmesinin kadın hareketi ve Diyarbakırlıların teveccühü olduğunu söyledi.

A+A-
BDP'nin Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gultan Kışanak, seçim çalışmasının startını verdi. Diyarbakır'daki kadın sivil toplum örgütleri temsilcileriyle bulaşan Kışanak, bu yıl seçime eşbaşkanlık sistemiyle gireceklerinden dolayı bu durumun kadınların özgürlük mücadelesine önemli bir katkı sağlayacağını anlattı.
 
Kayapınar ilçesinde bulunan Ceren Kadın Derneği'nde kadınlarla bir araya gelen Kışanak, seçim çalışmalarında kadınların önemini vurgu yaparak şunları söyledi:
 
"Biz bu yerel seçimlere kadın iddiasıyla giriyoruz. Hem eşbaşkanlık sistemi kadınların özgürlük mücadelelerine katkı yapabilecek yeni bir alan hem de eşbaşkanlık sistemi kadının gücünü toplumsal dönüşüme seferber etme konusunda inanılmaz bir imkan oluşturacak. Bu ikisinin birleşiminde biz büyük bir sıçrama yapacağını düşünüyoruz. Çok önemli yeni bir perspektifle yeni bir sürece giriyoruz. Şimdiye kadar biz hep kadınların sayısını artırmak, temsiliyetini görünür kılmak, farkındalık yapmak üzerine kadın politikalarımızı oluşturuyorduk. Fakat bu seçimde, son yıllarda yapmış olduğumuz tartışmaların sonucu olarak eşit temsili esas alan eşbaşkanlık sistemiyle giriyoruz. Bu oldukça yeni bir durum. Bu durumun bize neler kazandıracağını aynı zamanda ne gibi sorumluluklar yükleyeceğini tartışmak istiyoruz."
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterilmesinin Diyarbakırlıların teveccühü olduğunu anlatan Kışanak, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Bu benim için büyük bir onurdur. Böylesine önemli bir göreve beni layık gösterdikleri için bu konuda çabası olan herkese teşekkür ediyorum. Bunun yüklediği büyük bir sorumluluk var. Bu sorumluluk Diyarbakır gibi tarihsel yönü, siyasi misyonu ağır olan bir kentte aynı zamanda birikmiş sosyo ekonomik sorunları olan bir kentte kadın eşbaşkanı olarak, bu kentin yönetiminde sorumluluk almak, çok ciddi bir durumdur. Neler yapabileceğimiz konusunda bunu tartışmamız gerekiyor. Uzun zamandır siyasetin içerisindeyiz. Fakat belediye başkanlığı Diyarbakır gibi bir kentte çok başka büyük bir sorumluluk ve misyondur. Bunu layıkıyla yapmak gerekiyor." 
 
Toplantı, daha sonra basına kapalı devam etti.
 
(ÜN-YRT-HO-Y)

HABERE YORUM KAT