1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kışanak: Önce savaşı durdurmalıyız
Kışanak: Önce savaşı durdurmalıyız

Kışanak: Önce savaşı durdurmalıyız

Barış için Türkiye’nin çeşitli illerinden yola çıkarak Diyarbakır’a gelen yüzlerce kadını karşılayan Eş Başkanımız Gültan Kışanak, Türkiyeli kadınların barış için bir araya gelmesinin önemine dikkat çekti.

A+A-

Kışanak, "Halkımıza barınabileceği, mahallelerinde yeniden yaşayabileceği Sur’un sokaklarını yeniden kurabiliriz, bunu hep beraber başarabiliriz; ancak önce şu savaşı ve vahşeti durdurmalıyız.” dedi.

Türkiye’nin birçok kentinden “Ölümden Değil Yaşamdan Yanayız, Barış ve Hakikat Hakkımızı Savunuyoruz” diyerek yola çıkan kadınlar, Diyarbakır’a ulaştı. Kadınları, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, ilçe belediye eş başkanları, KJA aktivistleri ve yüzlerce kadın karşıladı.

Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’ndaki karşılamada konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, aylardır kentlerin abluka altında olduğunu ve bu ablukada kadınların da içinde bulunduğu birçok kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti. Barış, çözüm ve müzakere umutlarının karartılmaya çalışıldığını söyleyen Kışanak, kadınlara şöyle seslendi:

“Türkiye’nin dört bir yanında barış mücadelesine sahip çıkıldığını görmek hepimizi umutlandırdı. Eğer savaşa son verecek bir güç varsa, o da barışa inanmış, kız kardeşlik duygusuyla eşitliğe inanmış, özgürlük için mücadele eden kadınlar sayesinde olacaktır.” Kışanak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sur’daki bu ablukadan, ölümden canını zor kurtarmış, evi yıkılmış binlerce kız kardeşimiz var. Artık geri dönebilecekleri bir evleri yok. Biz şuna inanıyoruz: Bu yaraları sarabiliriz. Kız kardeşlerimize ve halkımıza barınabilecekleri, mahallelerinde yaşayabilecekleri, çocuklarının oynayabileceği Sur’un sokaklarını yeniden kurabiliriz, bunu başarabiliriz; ama önce şu savaşı ve vahşeti durdurmalıyız.“ 

Kadınların yolu barışa çıkar

Türkiyeli kadınlara gösterdikleri duyarlılık, mücadele, kardeşlik ve kız kardeşlik duygusu nedeniyle teşekkür eden Kışanak “Burada kadının gücünü ve iradesini, savaşa karşı barışın sesini gösterdiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Bütün kadınların yolu açık olsun. Kadınların yolu hep barışa çıkar.” diye konuştu. Kışanak’ın ardından Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen kadınlar adına açıklamayı Ölümden Yana Değil Yaşamdan Yanayız Kampanyası Koordinasyonu’ndan Öznur Şubaşı yaptı. Diyarbakır’a Barış Nöbeti için geldiklerini kaydeden Subaşı, Sur’un hakikatlerinin unutulmayacağını ve takipçisi olunacağını söyledi. Daha sonra HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel ile KJA sözcüsü Ayla Akat Ata birer konuşma yaptı.

 

HABERE YORUM KAT