1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kışanak: Obeziteye karşı spor yapın, sağlıklı beslenin
Kışanak: Obeziteye karşı spor yapın, sağlıklı beslenin

Kışanak: Obeziteye karşı spor yapın, sağlıklı beslenin

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın düzenlediği obezite seminerinde konuşan Eş Başkan Gültan Kışanak, obeziteye karşı herkesin spor yaparak sağlıklı beslenmesi gerektiğini belirterek, “Eğer çocuklarımıza iyilik yapmak istiyorsak, çocuklarımıza daha sağl

A+A-

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Spor Şube Müdürlüğü tarafından “Sende Harekete Geç” sloganıyla düzenlenenobezite kursununilk etabı tamamlandı.

Kursa katılan çocuklar ve aileleri için Sümerparkortak Yaşam Alanı’ndaki Cep Sineması’nda “Doğru Beslenme ve Sağlık” konulu eğitim semineri düzenlendi. Halk Sağlığı Merkezi diyetisyenleri Özge Uygun ve Osman Alabalık tarafından verilen seminere, Eş Başkanımız Gültan Kışanak, Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Semra Kıratlı, Spor Şube Müdürü Ayten Tekeş, obezite kursuna katılan çocuklar ve aileleri katıldı. Diyetisyenler, seminerde sağlıklı beslenme konusunda sunum yaptı.

 

Kışanak: Çocuklarımıza sağlıklı nasıl besleneceklerini öğretmeliyiz

Seminerde konuşan Eş Başkanımız Gültan Kışanak, sporun önemine dikkat çekerek, çocuklara sporu asla bırakmamalarını tavsiye etti.Herkesin çocukları daha fazla besleyerek iyilik yaptığını düşündüğünü kaydeden Kışanak, “Onların her isteğini yerine getirecek bir beslenme ile düzenli beslenme alışkanlığını edinmelerinin önüne geçiyoruz. Ama kesinlikle çocuklarımıza iyilik yapmıyoruz. Eğer çocuklarımıza iyilik yapmak istiyorsak, çocuklarımıza daha sağlıklı nasıl besleneceklerini öğretmeliyiz ve onların bazı isteklerine hayır diyebilmeliyiz anneler olarak. Biz bu hayırı diyemediğimiz sürece obezite ile baş etmemiz mümkün değil” dedi.

 

Köylerde insanlar sağlıklı besleniyor

Geçmiş yıllarda böyle bir sorunun olmadığını belirten Kışanak, bunun nedeninin de kırsal bölgelerde, köylerde daha hareketli bir yaşam ve daha sağlıklı bir beslenme olduğunu söyledi. Kışanak, “Şimdi şehirde marketlerde aldığımız gıdaların ne kadar sağlıklı oldukları da tartışılır. Hepimiz biliyoruz ki daha fazla kar etmek için daha ucuz yağları kullanıp daha kötü ürünler elde ediyorlar ve çocuklarımız hevesle bunları yiyorlar. Onun için burada daha bilinçli hareket etmemiz lazım” dedi.

 

Herkesin spor yapması gerekiyor

Çocukluk ve ilk gençlik yıllarında kilo alma ilebaş edilmezse, sonraki yıllarda bununla baş etmenin daha zor olacağını ifade eden Kışanak,bunun için çocukluk ve gençlik yıllarında herkesin buna dikkat etmesi gerektiğini söyledi.Herkesin spor yapması gerektiğini dikkat çeken Kışanak, şöyle konuştu: “Evinizde, evin bahçesinde, yürüyüş yapılabilecek bütün alanlarda ve spor yapılabilecek bütün alanlarda mutlaka hareket edin, koşun, hayatın tadını çıkartın, sağlıklı şeyler yiyin” diye konuştu.

Çocukların özellikle okul dönemlerinde sağlıklı beslenemediğine dikkat çeken Kışanak, bu konuda diyetisyenlerin vereceği tavsiyelerin önemli olduğunu kaydetti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler