1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kışanak mı? - Hatipoğlu mu ANKET
Kışanak mı? - Hatipoğlu mu ANKET

Kışanak mı? - Hatipoğlu mu ANKET

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı için son 3 dönemdir kazanan BDP ile en yakın rakibi AKP arasında seçim startı başladı.

A+A-
(DİYARINSESİ ÖZEL İÇERİK) 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan seçimler öncesi partiler aday seçmelerini tamamlamaya başladılar. Türkiye'de sonucu en fazla merak edilen illerin başında gelen Diyarbakır'da iki partide ağır toplarını açıklamaya başladılar.
 
 
BDP CEPHESİ:
Son 3 dönemin şampiyonu BDP cephesinde Baydemir dönemi sona erdi. Diyarbakır için kadın adayda karar kılan parti yönetimi, Eş Başkan Gülten Kışanak'ın aday olmasına karar verdi. Kışanak'ta bugün partiye resmi başvurusunu yaptığı kaydedildi.
 
KIŞANAK KİMDİR:
15 Haziran 1961'de Elâzığ'da doğdu. 19 yaşında Dicle Üniversitesi Türkçe Bölümü'nde okurken tutuklandı.1980 ve 1982 yılları arasında Diyarbakır Cezaevi'nde yattı Cezaevi sürecinde işkenceye maruz kaldığını dile getirmiştir.Cezaevinden çıktıktan sonra Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü'nü tamamladı. 1991'de stajyer olarak girdiği Güneş gazetesinin ardından Yeni Ülke, Özgür Gündem ve Özgür Ülke gazetelerinde gazeteci, yazı işleri müdürü ve yayın koordinatörü olarak çalıştı. Diyarbakır Bağlar Belediyesi'nin sosyal proje danışmanlığını yürüttü 2007 genel seçimlerinde Diyarbakır milletvekili olarak meclise seçildi. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan 2011 Türkiye Genel Seçimleri'nde BDP'nin desteklediği bağımsız aday olarak Siirt'ten meclise seçilmiştir. Kışanak, evli ve 1 çocuk annesidir.
 
AKP CEPHESİ
Özellikle son Diyarbakır ziyareti ile Türkiye'nin siyasi gündemine oturan Erdoğan'ın Barzani ve Şivan kozları ne kadar etkili olacak. Son gelen bilgilere göre, dün Ankara'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Dicle Üniversitesi Prof.Dr. Nihat Hatipoğlu'nun aday olmasını bizzat Erdoğan'ın kendisinden rica ettiği, siyasete sıcak bakmadığını her fırsatta dile getiren Hatipoğlu'nun Başbakanın ricasını geri çevirmediği konuşuluyor.
 
HATİPOĞLU KİMDİR:
1955 Diyarbakır doğumlu, 1975'te Uşak İmam-Hatip Lisesi'ni ve Uşak Lisesi'ni bitirdi. 1981 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni tamamladı. Aynı Fakültede Hadis Ana Bilim dalında Kur'an-ı Kerim'in Anlaşılmasında Hadislerin Rolü adlı çalışmasıyla doktor, 2000 yılında da Doçent oldu. 2012 yılında ise Profesör oldu. Şu anda Dicle Üniversitesi ilahiyat Fakültesi Hadis Ana bilim dalı Öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. 1985-1987 yılları arasında Mısır'da Arapça üzerine eğitim gördü. İmam-Hatip, Kur'an Kursları Müdürlüğü görevlerini yaptı. Şu anda Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı olarak görev yapmaktadır.
 
Son 2 dönemdir, sitemizin yaptığı anketlerde yarışı neredeyse 1 puanın altında bulmayı başaran Diyarınsesi yine bir seçim öncesi okurlarına soruyor, seçimlerde oyunuzu hangi adaya kullanacaksınız?
Anketimizde kullanıcılar sadece 1 defa oy kullanabileceklerdir. (İP adresleri kaydedilen kullanıcı sadece 1 oy hakkına sahiptir.
 

HABERE YORUM KAT