1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kışanak, Mazlum Doğan Festivali`nde
Kışanak, Mazlum Doğan Festivali`nde

Kışanak, Mazlum Doğan Festivali`nde

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak, Mazlum Doğan anısına bu yıl ilk kez düzenlenen “Mazlum Doğan Kültür Sanat ve Doğa Festivali“ kapsamında Elazığ Karakoçan'da Doğan`ın mezarını ve ailesini ziyaret etti, Doğan`ın mezarına Hayri Durmu

A+A-
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Karakoçan İlçe Örgütü tarafından Mazlum Doğan anısına bu yıl ilki düzenlenen, “Mazlum Doğan Kültür Sanat ve Doğa Festivali” başladı.
 
Festival'e Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Karakoçan Belediyesi Eş Başkanları Cennet Ayık ile Burhan Kocaman, DBP PM üyeleri ile Mazlum Doğan'ın ailesinin de bulunduğu binlerce yurttaş katıldı.  Festival için düzenlenen Newroz alanına Selahattin Demirtaş'ın posterleri ile HDP bayrakları asıldı. Yurttaşlar, yüzlerce konvoyluk araç eşliğinde Doğan'ın doğduğu köy olan Teman'a doğru yola çıktı. Köyde Doğan'ın ailesi ile bir araya gelen binlerce kişi Doğan'ın mezarına doğru yürüyüşe geçildi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Mazlum Doğan'ın mezarına Hayri Durmuş'un mezarından ailesinin getirdiği bir poşet toprağı serpti.
 
Doğan ilk adımı atan yoldaşlardandır
 
Doğan'ın mezarının başında konuşan Gültan Kışanak, Mazlum Doğan'ın özgürlük yürüyüşünde ilk adımı atan yoldaşlarından olduğunu belirterek, Doğan'ın öncü kadrolardan olduğunu söyledi. Doğan'ın özgürlük mücadelesinin ilklerini, felsefesini, ideolojisini oluşturma sürecinde emeklerini kattığını kaydeden Kışanak, “Bu mücadele yılardır aynı çizgide, doğrultuda aynı ilkelere sadık kalarak devam ediyor. Demek ki Mazlum yoldaşımız ve birlikte yola çıkanlar çok sağlam ve güçlü bir temel attılar. O temel üzerinde bugün bizler bu özgürlük yürüyüşünü sürdürüyoruz” dedi.
 
Mazlum Doğan'ı anlamanın hareketin çizgilerini anlamak olduğuna işaret eden Kışanak, “Halkı için yaşamını feda edecek kadar, fedakarlığı her şeyin önünde tutan bir devrimci duruştur Mazlum Doğan” dedi. Doğan'ın halkçılığın, özgürlükçülüğün ve demokratik halkçı duruşun sembolü haline geldiğine vurgu yapan Kışanak, “Mazlum Doğan ikinci Newroz dirilişinin devrimci kava duruşunun çıkışını yapan destanını yazan bir kahramandır” dedi.
 
Hepimizin Mazlum Doğan olması gerekiyor
 
“Bugün hepimizin Mazlum Doğan olması gereken gündür” diyen Kışanak, “Her birimiz bulunduğumuz yerde bir Mazlum Doğan olmayı bilmeliyiz kimseyi beklemeden, bahane üretmeden, doğru duruşu, doğru çıkışı yapmalıyız. Bunu yaparsak, hep beraber kazanacağız. Bugün Rojava Kürdistan'ındaki yoldaşlarımız Mazlum Doğan'ın açtığı yolda yürüyerek devrim yapıyor. Doğan'ın ilkelerini ortaya koyduğu felsefesini, çıkışını oluşturduğu bu özgürlük mücadelesinin yolunda yürüyerek devrimini gerçekleştiriyor. Bize düşen de tüm Kürdistan'da Rojava devrimini sahiplenmek ve ayağa kalkmaktır” diye konuştu.
 
Festival akşam saatlerinde “Vadilerimizde ekolojik soykırım ve HES'lere karşı mücadele” konulu panel, gece ise MKM sanatçıları tarafından verilecek konser ile devam edecek.
 
Vahşet Mazlumların, Hayrilerin, Kemallerin direnişiyle mahkum oldu
 
Festivalin ardından Kışanak ve beraberindekiler Bingöl'e geçerek Hayri Durmuş'un mezarını ziyaret etti. Burada dualar okundu ve karanfiller bırakıldı. DBP Elazığ İl Başkanı Turan Çelik, Hayri Durmuş'un mazlum Kürt halkının yürüyüşünü başlattıklarını belirtti. Kürt halkının baskılara maruz kaldığı ve özgürleşmeyene kadar yaşamın kendilerine haram olduğunu ve bunun sözünü verdiklerini belirten Çelik, “Size diliyoruz ki siz borçlu değilsiniz, dünden bugüne ne yaptınız ise biz de sizin yolunuz yürüyeceğiz. Size layık olacağız” dedi.
 
Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak da Hayri Durmuşların bir yol açtığını bu yolda milyonların yürüdüğünü belirterek, “Bu özgürlük yolunu açtıkları için, halkımızın özgürlüğü için fedai bir ruhla mücadele etme konusunda hepimize örnek oldukları için minnettarız” dedi. 
 
Hayri Durmuş şahsında Diyarbakır zindandan direnerek yaşamını yitirenleri saygı ve minnetle anan Kışanak, halkın ayakta olmasının, özgürlük mücadelesini dikkate alan bir ortam yaratılmasının bu verilen bedeller sayesinde olduğuna işaret etti. Kışanak, Diyarbakır zindandaki vahşettin o dönemde Mazlumların, Hayrilerin, Kemallerin direnişi ile mahkum olduğunu sonrasındaki ardılların mücadeleyi devam ettirdiğini söyledi. Kışanak, “Biz size borçluyuz. Siz bize güçlü bir mücadele mirası, onurlu bir direniş geleneği bıraktınız. Biz bu yolu sonuna kadar yürüyüp tamamlanana kadar size karşı borçluyuz. Bu borcu ödemek de hepimizin boynunun borcudur” diye konuştu.
 

HABERE YORUM KAT