1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kışanak, mahalle meclisi toplantısına katıldı
Kışanak, mahalle meclisi toplantısına katıldı

Kışanak, mahalle meclisi toplantısına katıldı

DİYARBAKIR - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Toplu Konut Mahalle Meclisi ile Peyas Mahalle Meclisi'ni ziyaret ederek sorunlarını dinledi.

A+A-
Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nün organize ettiği buluşmalar dizisi kapsamında Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, beraberinde HDP Yenişehir Eşbaşkanı Hüseyin Oğuzsoy'la birlikte Toplu Konut Mahalle Meclisi'ni ziyaret etti.
 
Meclis Eşbaşkanı Ziya Gökalp, meclis yöneticileri ve Toplu Konut 1, 2 ve 3. etap yöneticilerinin de katıldığı toplantıda meclisin yapısı ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Gökalp, mahalledeki eksikler konusunda da bilgilendirme yaptı. Toplu Konut 1, 2, 3. etap yöneticileri ile 120 haneden oluşan Fidel Sitesi yöneticileri ise, mahalledeki asfalt, yeşil alan, ulaşım gibi konularda sorunları dile getirdi. Toplu Konut'un yüzde 90'ına doğalgaz girdiği, bunun da yol ve kaldırımları olumsuz etkilediği ifade edilerek, altyapı sorunlarının giderilmesi gerektiği belirtildi.
 
Eşbaşkan Gültan Kışanak, yerel yönetimler ile mahalle meclislerinin koordineli çalışmasının siyasete güç katacağını söyledi. Kobani, Sincar'daki savaşın yansımasından söz eden Kışanak, yeni bağlanan ilçelerin temel altyapı sorunlarının bulunduğunu belirtti. Aziziye'de kreş açacaklarını, bununla ilgili planlamayı 2015 yılında hayata geçireceklerini kaydeden Kışanak, şikayet konusu olan madde bağımlılığını önlemek için de birim oluşturacaklarını
söyledi.
 
Buluşma dizisinin diğeri de Peyas Mahalle Meclisi ile gerçekleşti. Eşbaşkan Gültan Kışanak, Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanları M. Ali Aydın, Fatma Arşimet, DİSKİ'den Meclis üyeleri Nadir Bingöl, Azize Kutlu Değer, Peyas Mahalle Meclisi'ni ziyaret etti. Meclis Başkanı Merdan Oruç, Kobani ve Şengal'deki savaştan dolayı çalışmalarının aksadığını belirterek, mahallede 400 nüfuslu 50 ailenin barındığını söyledi.
 
Bu ailelerin gıda, giyim, ısıtma gibi ihtiyaçlarının mahalleli tarafından karşılandığını belirten Oruç, kışın gelmesiyle birlikte artan ihtiyaçların Büyükşehir Belediyesi ve Kayapınar Belediyesi tarafından karşılanmasını istedi. Şu anda Kobani'den gelen çocukların okul ihtiyacı bulunduğunu ve gelenler içinde iki de öğretmen olduğunu ifade eden Oruç, fiziki şartların oluşturulması durumunda çocuklara eğitim verilebileceğini söyledi. Oruç, mahallede uyuşturucu kullanımının önüne geçmek için de çalışma yapılması gerektiğini bildirdi. 
 
Burada konuşan Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Aydın, halkın sorunlarını Meclis ile belediyenin organize olacak şekilde çözmesi gerektiğini belirterek, halkın en erken ulaşacağı yerin meclis olduğunu söyledi.
 
Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Kışanak da, mahalle meclisleri ile birlikte çalışmanın temel yaklaşımları olduğunu belirterek, “Çünkü demokratik bir siyasetin zeminini yaratan halk meclisleridir. Bir halk olarak ayakta kalmak istiyorsak ve sıkıntılarımızı daha hızlı çözmek istiyorsak güçlü halk meclisleri ve bütün kurumlarımızla burayı ana merkez olarak görmek gerek” diye konuştu.
 
Halk iradesini açığa çıkardığı için meclise teşekkür eden Kışanak, yaşanan savaş ve göçten kaynaklı olarak bir araya gelmelerin aksadığını ancak hızla bunu gidermek gerektiğini söyledi. Kobani'den Diyarbakır'a gelen ailelere yardımların tam istenildiği gibi olmazsa da bir düzen tutturabildiklerini ifade eden Kışanak, destek veren halka teşekkür etti. Kışanak, “Gerçekten de seferberlik ruhu geliştirdiler. Evlerini, yüreklerini açtılar. Ümit ediyorum ki bir an önce Kobani işgal çemberinden kurtulur ve buradaki aileler yurtlarına döner” şeklinde konuştu.
 
(YRT-Y)
 

HABERE YORUM KAT