1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kışanak "Lice hastanesi statüsü neden değiştirildi"
Kışanak "Lice hastanesi statüsü neden değiştirildi"

Kışanak "Lice hastanesi statüsü neden değiştirildi"

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak, Lice Devlet Hastanesinin, Lice dışında Kulp, Hani ve Kocaköy ilçeleri ile bütün köylerine hizmet veren bir hastane olduğunu söyledi.

A+A-

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak, parti binasında Lice Devlet Hastanesi'nin Entegre İlçe Hastanesi'ne dönüştürülmesiyle ilgili basın toplantısı düzenledi.

Kışanak, işadamı Halis Toprak tarafından yapılan 2006 yılında hizmete giren Lice Devlet Hastanesi'nin İl Sağlık Müdürlüğü'nün talebiyle Sağlık Bakanlığı tarafından 7 Ağustos tarihinde Entegre İlçe Hastanesi'ne dönüştürüldüğünü belirtti.

Daha önce Lice Devlet Hastanesi'ndeki uzman personel eksikliğinin giderilmesi için bizzat kendisinin Sağlık Bakanı Akdağ ile görüştüğünü dile getiren DTP'li Kışanak, şunları söyledi: "Ne yazık ki uzman personel ihtiyacının karşılanmasını beklerken, bugün öğreniyoruz hastanenin statüsü değiştirilmiş. Devlet hastanesi olmaktan çıkarılmış. Entegre İlçe Hastanesi statüsüne geçirilmiştir. Bu durum birçok dalda uzman kadro tahsis edilemeyeceği anlamına geliyor. Çünkü entegre ilçe hastanesi ilçelerdeki küçük sağlık birimlerinin birleştirilmesini ve böylece hem personel hem de malzemenin kısıtlanması anlamına geliyor. Entegre İlçe Hastanesi'nde poliklinik ve yataklı sağlık hizmeti verilemez. Norm kadro olarak başhekim, bir uzman hekim ve pratisyen ile diğer sağlık personelinden oluşuyor. Halbuki Lice Devlet Hastanesi'nde dahiliye, genel cerrah, kadın doğum ve acil poliklinikleri vardı. 50 yataklı hastaneydi. Ameliyathane, laboratuarlar ve endoskopi gibi birimler vardı. Biz bakandan Kadın Doğum Uzmanı göndermesini istedik, hastanenin statüsünü değiştirdi. Sayın Bakan kendi açısından son derece kötü bir çözüm bulmuş. Eğer orası entegre bir hastane olarak kalırsa en kısa zamanda oradaki bütün teçhizat farklı yerlere gönderilecek. Orası harabeye dönüştürülecek. Kimsenin bu ülkenin kaynaklarını heba etmeye hakkı yok. Bu ülkenin insanlarına haksızlık yapmasına hakkı yok."

Hastanenin statüsünün değiştirilmesinin ardından yeniden Sağlık Bakanı Akdağ ve diğer yetkililerle görüştüğünü ifade eden Gültan Kışanak, "Sayın Bakan bize (Aslında statü değiştirildi ancak biz yine uzman personel göndermeye çalışacağız) diyor. Yasal hak iken uzman personel göndermeyen Bakanlık, şimdi mi gönderecek?. Lice Devlet Hastanesi önemli sağlık hizmeti sunan bir kurumdur. Bu kararın gözden geçirilmesi ve karardan bir an önce vazgeçilmesi gerekir." şeklinde konuştu.

Lice'deki hastanenin statüsünün değiştirilmesini politik bir nedene bağlamak istemediklerini vurgulayan Kışanak, ancak sorunun giderilmemesi halinde kararın altında siyasi nedenler arayacaklarını sözlerine ekledi.