1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kışanak: Kayyum atayanlar muvaffak olamayacaklar
Kışanak: Kayyum atayanlar muvaffak olamayacaklar

Kışanak: Kayyum atayanlar muvaffak olamayacaklar

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Gültan Kışanak, Türkiye’de halkın iradesine yönelik her zaman faşizan uygulamalar olduğunu, ama bunların hiçbirinin muvaffak olamadığını, kayyum atayanların da muvaffak olma ihtimali olmadığını belirtti.

A+A-

Kışanak, “Halkın iradesi eninde sonunda yine tecelli edecek.” dedi. DBP Grup Sözcüsü Cihan Aydın, kayyum atama gibi işlemlerin ulusal ve uluslar arası hukukta bir gün mutlaka mahkum edileceğini söylerken, AKP Grup Sözcüsü Ahmet Fikret Öcal, amasız fakatsız halkın iradesinin gasp edilmesine karşı olduklarını belirtti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı öncesinde Eş Başkan Gültan Kışanak, DBP Grup Sözcüsü Cihan Aydın ve AKP Grup Sözcüsü Ahmet Fikret Öcal, Sur ve Silvan Belediyesi’ne kayyum atanmasıyla ilgili kısa konuşmalar yaptı.

Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, toplantı öncesinde yaptığı konuşmada, hem ülkede hem de kentte olağanüstü kötü durumların yaşandığına, Sur ve Silvan ilçelerinde halkın iradesine müdahale edildiğine dikkat çekti. Halkın iradesinin sandıkla ve seçimle tecelli ettiğini, bunun Anayasa’nın ilgili maddesinde, “mahalli idareler demokratik seçimlerle iş başına gelmiş kişiler eliyle idare edilir” diye açıkça yazdığını hatırlatan Kışanak, “Yerel yönetimlerin seçimle göreve gelmiş kişiler dışında yönetilmesi mümkün değildir. Anayasa’ya aykırıdır ve halkın iradesini hiçe saymaktır. Bu ülkede birileri bir çobanla doktorun oyu aynı mı dediği için kıyametler koptu, kopması da gerekiyordu. Bu ülkede yaşayan her bir yurttaşın, oyu eşittir, kıymetlidir, değerlidir ve halkın iradesi ancak sandıkta oyla ve seçimle tecelli edilebilir, mahalli idarelerde böyle yönetilebilir. Biz bunun dışındaki hiçbir müdahaleyi kabul etmiyoruz. Bunun dışındaki müdahalelerin tamamı darbe ve demokrasiyi rafa kaldırma girişimidir.” dedi.

‘ Halkın iradesi eninde sonunda yine tecelli edecek’

Kışanak, Türkiye’de çokça darbeler ve darbe girişimleri yaşandığını, faşizan antidemokratik uygulamaların geçmişte de olduğunu; ancak bunların hiçbirinin muvaffak olmadığını, kayyum atayanların da muvaffak olamayacağını kaydetti. Kışanak, şunları söyledi:

“Yaptıkları ayıpla yaşamak dışında bir seçenek önlerinde yoktur. Bu bir demokrasi ayıbıdır ve halkın iradesine yönelik bir müdahaledir. Halkın iradesi yine eninde sonunda tecelli edecek. Yine halkımız sandığa gidecek, yine kimi istiyorsa onu seçecek ve yönetime getirecek. Ben buna yürekten inanıyorum. Bir kez daha yapılan bu müdahaleyi, halkın iradesini ortadan kaldırmaya yönelik darbe girişimini kınıyorum. Bu meclisten de bizler gücümüzü, meşruiyetimizi ve yasal dayanağımızı halktan alıyoruz. Çalışmalarımızı bundan sonra bu doğrultuda sürdürmeye devam edeceğiz.”

Aydın: Bu işlem bir gün mutlaka mahkum edilecektir

DBP Grup Sözcüsü Cihan Aydın ise 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Kanun Hükmünde Kararnamelerde temel hak ve özgürlüklerin önemli ölçüde askıya alındığını belirtti. Sadece Diyarbakır’da 11 bin eğitim emekçisinin açığa alındığını, bunun öğrencilerin de eğitim ve öğretim hakkını engelleyen bir girişim olduğunu ifade eden Aydın, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“15 Temmuz'dan sonra bu mecliste bizler darbe girişimini hep beraber kınadık. Darbenin sonuçta halklara hiçbir zaman barış, özgürlük ve demokrasi getirmediğini, mutluluk ve huzur getirmediğini hep beraber, yüksek sesle amasız ve fakatsız söyledik, karşı çıktık. Bugün ikinci bir darbe girişimi ve bir sivil darbe girişimi söz konusudur. Halkın iradesiyle seçilmiş, yüzde 60, 70'lere yakın oy almış, Sur ve Silvan ilçe belediyelerimiz de dahil olmak üzere 28 belediyeye kayyum atanmış durumdadır. Dolayısıyla bu kayyum meselesi bir çözüm olarak gösterilmek isteniyor ama bu başta parlamenter demokrasiye, seçim demokrasisine aykırıdır.”

‘Vazgeçilsin’

Bir meseleyi halkların iradesini zapturapt altına alarak çözmenin yol açacağı sonuçlara dikkat çeken Aydın, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu mecliste olan herkes şunu çok iyi biliyor: Biz göreve başladığımız günden bugüne kadar müfettişler kurumlarımızın kapısında eksik olmadı. İlgili ilgisiz bütün belgelerimizi, bütün belediyenin iş ve işlemlerini didik didik ettiler. Bir kalem ucu kadar açık bulamadılar. Her şey son derece açık, şeffaf, demokratik bir şekilde yürüyordu, halen de yürümeye devam ediyor, bundan sonra da yürüyecek.

Bu konuda da hiçbir şüphemiz yok. Buna rağmen bazı medya organlarının desteklerini arkalarına alarak belediyelerimize yönelik karalama kampanyası başlattılar. Sandıkta yenemediklerini kayyum atayarak hedeflerine ulaşmaya çabalıyorlar. Bu da sonuçsuz kalacak. Bu yapılan antidemokratik bir işlemdir. Ulusal ve uluslar arası hukukta karşılığı olmayan bir iş ve işlemdir. Ve şuna da inanıyorum ki bu mesele uluslar arası kamuoyunda ve uluslar arası hukuk nezdinde de bir gün mutlaka mahkum edilecektir; çünkü yanlıştır. Bu uygulamayı bir kez daha DBP Grubu adına kınadığımızı, bu uygulamanın doğru bir uygulama olmadığını, derhal vazgeçilmesi gerektiğini bir kez daha belirtmek istiyorum.”

AKP Grubu Sözcüsü Öcal: Halkın iradesinin gasp edilmesine karşı olduğumuzu belirtmek istiyoruz

Ülkenin olağan üstü bir durumdan geçtiğini herkesin bildiğini dile getiren AKP Grup Sözcüsü Ahmet Fikret Öcal ise, “Amasız ve fakatsız temel ilke olarak halkın iradesinin gasp edilmesini veya elinden alınmasına karşı olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Biz halkın ve milletin iradesine saygı duyuyoruz. Ama bu olağanüstü dönemin getirmiş olduğu bazı uygulamaları hukuk içerisinde kalmasını, en kısa zamanda Büyükşehir Belediye Yasası olan 5216’nın yeniden yürürlüğe konması veya 5393 Belediyeler Yasası’nın yeniden yürürlüğe girmesini arzuluyoruz.” dedi. Belediyelerin idari ve mali yönden özerk, tüzel yapılar olduğuna işaret eden Öcal, şöyle konuştu:

“Bunlar özerk ve tüzel yapılar olmasıyla birlikte belli kanunlarla birlikte yönetilmesi gereken kurumlardır. Halkın vermiş olduğu bu desteği, halkın yararına ve halk için kullanarak çaba sarf edilmesi gereken kurumlardır. Yapılan hukuksuzlukların bir an önce giderilmesini arzuluyoruz. Her şeyin hukuk içerisinde değerlendirilmesini talep ediyoruz ve halkın iradesinin yanında olduğumuzu, amasız ve fakatsız söylemek istiyorum.”

 Yapılan kısa konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Meclisi Olağan Toplantısı, yoklamanın ardından başladı. 

HABERE YORUM KAT