1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kışanak kadınlarla bir araya geldi
Kışanak kadınlarla bir araya geldi

Kışanak kadınlarla bir araya geldi

Belediye Eş Başkanımız Gültan Kışanak, Hasırlı Mahallesi'nde kadınlarla bir araya gelerek, kahvaltı yaptı, sorunlarını dinledi, çözümü için gerekli talimatları verdi.

A+A-
Eş Başkanımız Gültan Kışanak bugün Diyarbakır Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin (DİKASUM) Hasırlı Şubesi'ni ziyaret ederek kadınlarla bir araya geldi.
 
Kadın Politikaları Daire Başkanımız Yüksel Acer ve DİKASUM Hasırlı Şubesi çalışanlarının da katıldığı ziyarette, kadınlar evde hazırladıkları yiyecekleri DİKASUM'a getirerek Eş Başkanımız Kışanak'la birlikte kahvaltı yaptı. Kahvaltıda Kışanak, DİKASUM Hasırlı Şubesi'nin yaptığı çalışmalar hakkında çalışanlardan bilgi aldı, ardından kadınların sorunlarını dinledi. Kadınlar belediyemizden temizlik, pazar yerinin kurulması ve Çifte Havuzlar Mezarlığı'nın yolunun yapılmasını talep etti.
 
Talepler üzerine konuşan Eş Başkanımız Kışanak, temizlik konusunda herkesin üzerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmesi gerektiğini bildirdi. Belediye olarak yüzlerce araç ve 800 personelle temizlik çalışması yürüttüklerini kaydeden Kışanak, bunun dışında herkesin daha temiz bir kent için duyarlı davranması gerektiğini bildirdi.  
 
'Hasırlı da kadın pazarı kurulabilir'
 
Pazar yeri konusunda çalışmalara başlayacaklarını ifade eden Kışanak, Bağlar Belediyesi'nin kurduğu ve kadınların çalıştığı Jiyan Semt Pazarı'nın bir örneğinin Hasırlı Mahallesi'nde kurabileceklerini söyledi. Pazarda çalışacak kadınların iş deneyimi için Jiyan Semt Pazar'ında bir süre kalabileceğini belirten Kışanak, “Sizler kendi aranızda çalışacak kadınları belirleyin. Bizlerde pazarın kurulması için çalışma başlatalım.” dedi. Çifte Havuzlar Mezarlığı yolunu bizzat gidip inceleyeceğini söyleyen Kışanak, bu incelemeden sonra gerekli çalışmaları başlatacaklarının sözünü verdi.
 
DİKASUM Hasırlı Şubesi'nde daha önce Cam Atölyesi olarak kullanılan boş odanın da değerlendirileceğini dile getiren Kışanak, “Alan daha önce atölye olarak değerlendirilmiş. Bizlerde o boş alanı çocuklar için değerlendireceğiz.” şeklinde konuştu.
 
'Mahallelerinize sahip çıkın'
 
Mahalle kültürünün yavaş yavaş yok olduğuna dikkat çeken Kışanak,  kaybolan mahalle kültürüyle komşuluk ve dayanışmanın da yitip gittiğini vurguladı. Kışanak, kadınlardan mahallelerine sahip çıkmalarını istedi.
 
Tandır Evi'ni gezdi
 
Kışanak, kadınlarla sohbetinin ardından beraberindekilerle birlikte DİKASUM Hasırlı Şubesi Oyun Odası, Eğitim Salonu ve Tandır Evi'ni gezip şubenin işleyişi ve faaliyetleri hakkında çalışanlardan bilgi aldı. Tandır Evi'nde tandır ekmeği yapan kadınlarla konuşan Kışanak, kadınlarla sohbet edip, sorunlarını dinledi. Tandır ekmeği yapan kadınlar yaptıkları ekmeklerin belediye tarafından satışının yapılmasını talep etti. Kışanak ise bu talebini değerlendireceklerini ve soruna çözüm bulmaya çalışacaklarını ifade etti.
 
Kışanak, daha sonra kadınların talepleri arasında bulunan Çifte Havuzlar Mezarlığı'na giderek, incelemede bulundu, çözümü için gerekli talimatları verdi.
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT