1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kışanak: Kadınların özgür olmadığı toplum özgür olamaz
Kışanak: Kadınların özgür olmadığı toplum özgür olamaz

Kışanak: Kadınların özgür olmadığı toplum özgür olamaz

Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanlığı’nın Hazro’da düzenlediği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğinde konuşan Eş Başkan Gültan Kışanak, kadınların özgür olmadığı bir toplumun özgür olamayacağını belirtti.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanlığı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Hani ve Hazro’da etkinlik düzenledi.

Hazro’daki etkinliğe, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak, Hazro Belediye Eş Başkanı Güler Özavcı Doğu, DBP İl Eş Başkanı Hafize İpek ile bir grup kadın katıldı. Etkinlikte Hazro Belediye Eş Başkanı Güler Özsavcı Doğu ile DBP İl Eş Başkanı Hafize İpek’in ardından konuşan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, kadın özgürlük mücadelesinin tüm kadınların geleceği için mücadele yürüttüğüne dikkat çekti. Kışanak, “Biz kadınlar köleliği kabul etmiyoruz, bizi dört duvar arasına hapseden zihniyeti kabul etmiyoruz. Dilimizle, kimliğimizle, kültürümüzle yaşadığımız için bize ölümü reva görenlere karşı direniyoruz. Yaşamı yaratan, bir toplumun dilini, kültürünü koruyup geliştiren biz kadınlarız.” dedi.

Kışanak, kadınlara yaşam hakkının bırakılmadığını, çocuk yaşta evliliğin bir gelenek gibi yansıtıldığını; ancak kültürlerinde çocukların günahsız olduğunu ve onlara kimsenin dokunamayacağını söyledi.

Kadınların eve hapsedilmesinin gelenekleri olmadığı halde öyle yansıtıldığını belirten Kışanak, genç kızlara istemediği bir evliliğin dayatılamayacağını ve hiçbir kadının istemediği bir insanla ömrünü paylaşmaya zorlanamayacağını kaydetti. “Bizler kadın özgürlüğünü, halkımızın özgürlüğünden asla ayrı görmüyoruz.” diyen Kışanak, kadınların özgür olmadığı bir toplumun özgür olamayacağını kaydetti. Yaşanan siyasal sürece de kısaca değinen Kışanak, kentlerin yıkılıp yerle bir edildiğini, insanların katledildiğini ve cenazelerin yakıldığını kaydetti.

Hani’de Belediye Kadın Merkezi’nde yapılan etkinliğe ise Kadın Politikaları Daire Başkanlığı çalışanı kadınlar, HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp, Hani Belediyesi Eş Başkanı Nevin Oktay ve kadınlar katıldı. 8 Mart’ın anlam ve önemine dikkat çekilen etkinliğin ardından, Hani Belediyesi’nin yaptığı Kadın Dinlenme Merkezi’nin açılışı yapıldı. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler