1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kışanak: Kadınlar köleliği kabul etmeyecek
Kışanak: Kadınlar köleliği kabul etmeyecek

Kışanak: Kadınlar köleliği kabul etmeyecek

Dünya Emekçi Kadınlar Günü mitinginde konuşan Eş Başkanımız Gültan Kışanak, bölgede yaşananlardan dolayı 8 Mart’ı coşkuyla karşılayamadıklarını; ancak kendilerine ölümü reva görenlere inat kadın özgürlük mücadelesinin büyüdüğünü, kadınların artık köleliği

A+A-

Dünya kadınlarının mücadele ve dayanışma günü olan 8 Mart, Diyarbakır’da İstasyon Meydanı’nda yapılan mitingle kutlandı. Sabah saatlerinde Demokratik Toplum Kongresi (DTK) önünde bir araya gelen kadınlar, flamalar, sloganlar ve zılgıtlar eşliğinde İstasyon Meydanı’na yürüdü.

Miting alanına giriş yapanlar, kadınlar tarafından arandıktan sonra alana alındı. Mitinge Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP milletvekilleri Çağlar Demirel, Feleknas Uca, Nursel Aydoğan, Sibel Yiğitalp, Meral Danış Beştaş, KJA aktivistleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ile binlerce kadın katıldı.

Kadınlardan oluşan erbane grubunun seslendirdiği şarkılarla başlayan mitingin açılış konuşmasını KJA Diyarbakır İl Koordinasyonu Üyesi Zübeyde Zümrüt yaptı. Zümrüt’ün ardından Silopi’de sokağa çıkma yasakları döneminde yaşamını yitiren Seve Demir’in annesi Sakine Demir, kadınlara seslendi.

‘Kadınların hakları bugün en temel insan hakkıdır’

Alandaki binlerce kadını selamlayarak konuşmasına başlayan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, kadınların direndiğini, mücadele ettiğini, kendilerine ölümü reva görenlere inat her geçen gün mücadelenin büyütüldüğünü söyledi.

8 Mart’ı coşku içinde karşılayamadıklarını belirten Kışanak, “Yüreğimiz yanıyor, yüreğimizin bir parçası Sur’da, bir parçası Cizre’de ve bir parçası Nusaybin’de. Kadınlar her şeye rağmen barış dediler. Kadınların barış sesine ne yazık ki savaşla karşılık verildi.” dedi. Kadınlar olarak köleliği, eve hapsolmayı ve üçüncü sınıf vatandaş muamelesi görmeyi asla kabul etmeyeceklerini vurgulayan Kışanak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Biz kadınlar özgürlük mücadelesinin her zaman en ön saflarında yer almaya devam edeceğiz. Çünkü biliyoruz kadınların özgür olmadığı bir toplumun özgür olması mümkün değil. Kadınların yer alamadığı barışın onurlu bir barış olması mümkün değil. Kadınların hakları bugün en temel insan hakkıdır. Hiçbir hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz. Erkek ve devlet şiddetine karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz.”

Yüksekdağ: Kimse HDP’yi dokunulmazlıkları kaldırmakla korkutamaz

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ise konuşmasında bölgede ve Sur’da sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte yaşanan hak ihlallerine değinerek, önlerine konulan zulme karşı direneceklerinin altını çizdi. Yüksekdağ, “Kimse HDP’yi dokunmazlığı kaldırmakla korkutamayacak. Cesaretiniz varsa tüm vekillerin dokunmazlıklarını kaldırın.” şeklinde konuştu.

Mitingde KJA Koordinasyon üyesi Ayla Akat Ata, HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ve HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel de birer konuşma yaptı. 8 Mart mitingi, yapılan konuşmaların ardından müzik dinletisiyle sona erdi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler