1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kışanak, İzmir Newroz'una katıldı
Kışanak, İzmir Newroz'una katıldı

Kışanak, İzmir Newroz'una katıldı

İzmir`de yüz bini aşkın kişinin katıldığı Newroz kutlamasında konuşan Belediye Eş Başkanımız Gültan Kışanak, “Kürt sorunu yoktur“ diyen Cumhurbaşkanı'na yüklenerek, “O saraydaki değerli yalnızlığın sana hayırlı olsun. 7 Haziran halklarımızın zaferi olacak

A+A-
HDP İzmir İl Örgütü tarafından Gündoğdu Meydanı'nda düzenlenen Newroz kutlamalarına Belediye Eş Başkanımız Gültan Kışanak'ta katıldı. Yüz bini aşkın kişinin katıldığı ve Newroz ateşinin Eş Başkan Kışanak tarafından yakıldığı kutlamalara ilgi büyüktü.
 
Çocuk korosunun ardından yüz bini aşkın kişiye hitap eden Kışanak, Newroz kutlamasının İzmir'de yapılmasının büyük bir anlam taşıdığını söyledi. Mazlum Doğan'ın Diyarbakır zindanında bedenini ateşe verdiği için bugün İzmir'de Newroz kutlandığını belirten Kışanak, "Emeğiniz direnişiniz boşa gitmedi.” dedi. Bu seneki Newroz'un başka bir anlamı olduğunu söyleyen Kışanak, şöyle devam etti:
 
"DAİŞ Ortadoğu'da halklarımızın başına örülmüş en büyük felakettir. Ne yazık ki bu vahşi örgütün halklarımızın başına bela olmasında AKP'nin de sorumluluğu vardır. Günlerdir sınırda sürdürülen direnişi gaz bombaları ile durdurmak istediler. Çünkü orada DAİŞ militanlarını sınırdan geçiriyorlardı. Ama orada Kader Ortakaya, Arin Mirkan yan yana mücadele ederek DAİŞ'i, faşizmi alt ettiler. Her bijî Kobané her biji yekitiya gelan."
 
'Halkların özgürlüğünü inşa edeceğiz'
 
Faşizme karşı hep birlikte yan yana mücadele edileceğini belirten Kışanak, "Birileri bu tabloyu hazmedemiyor. Çünkü onların fıtratında ırkçılık var faşizm var. Sayın Öcalan, adeta iğne ile kuyu kazarcasına halklarımızın barışını örmek için çaba sarf ediyor. Birileri barış sürecini geri götürmek için uğraşıyor. Ama her defasında Sayın Öcalan, daha güçlü çıkış yaparak barış umudunu ayakta tutuyor. Sayın Öcalan, 'gelin hep birlikte Ortadoğu'da halkların eşitliğini kuralım' dedi. Sizler bu çağrıya yanıt veriyor musunuz? Birileri saltanın keyfini nasıl çıkartacağını düşünerek bu çağrıyı görmemezlikten gelebilir. Birileri halklarımızın savaşından medet umabilir. Biz halklarımızın barışını özgürlüğünü inşa edeceğiz" diye konuştu.
 
'O saraydaki değerli yalnızlığın sana hayırlı olsun'
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Kürt sorunu yoktur" sözlerini hatırlatan Kışanak, "Çünkü kendisi için sadece sarayı var. O saraydaki değerli yalnızlığın sana hayırlı olsun. 7 Haziran halklarımızın zaferi olacaktır. 7 Haziran özgürlüğün zaferin ve barışın zaferi olacaktır. Ortadoğu'da yaptıkları şeyin aynısını Türkiye'de yapmak istiyorlar. Sayın Öcalan en güçlü barış çağrısı yaparken onlar kışkırtıcı açıklama yapıyor. Bizler meydanlarda milyonlarla buluşacağız. Bizler, kadınlarla emekçilerle bir araya geleceğiz demokratik cumhuriyeti inşa edeceğiz" ifadesinde bulundu.
 
CHP'nin bir statüko örneği sergilediğini söyleyen Kışanak, "İzmir artık bu deli gömleğini çıkarmalı. Biz İzmir'i bu ulusalcı yapıdan kurtarmak için yola çıktık. İzmir'de demokratik cumhuriyeti kuracağız. İzmir artık halkların demokratik çizgisinde olacak. Bizler, 7 Haziran'da yine bu meydanda zafer halayları çekeceğiz inanıyorum. Şimdiden tebrikler" dedi.
 
'Yan yana yaşayacağız'
 
İzmir'de yaşayan Aleviler'e de çağrı yapan Kışanak, sözlerini şöyle tamamladı: "HDP, Aleviler için bir özgürlük partisidir. Demokrasi isteyenler için partidir. Gençlerin özgürlüğü için vardır bu partidir. Bu partiye gözümüz gibi bakacağız. Herkes kendi kimliği ile gurur duyacak, yan yana ortak vatanda özgürce yaşayacağız." Kışanak'ın ardından sanatçı Selim Günay'ın şarkıları ile Newroz kutlaması devam etti. Kutlama şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi.
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT