1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kışanak : İddialar son derece yakışıksız
Kışanak : İddialar son derece yakışıksız

Kışanak : İddialar son derece yakışıksız

Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, bazı basın yayın organlarında yer alan, Başbakan ve Cumhurbaşkanı tarafından seçim meydanlarında dillendirilen iddiaları “yakışıksız” olduğunu belirterek, “Belediyeye yapılan bir ziyaretten siyaset çıkmaz.

A+A-
Aralarındaki kirli kavgayı bizim evimize ve mahallemize bulaştırmasınlar.  Büyükşehir'in kapısı herkese açıktır” diyerek, tartışmalara son noktayı koydu.
 
Bazı basın yayın organlarında “Sır Görüşme” başlığıyla yayınlanan habere karşı aynı gün tekzip göndererek yalanlayan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, buna rağmen seçim meydanlarında bir nezaket ziyaretinin siyasi malzeme haline getirilmesi üzerine suskunluğunu bozdu.
 
Kışanak, asfalt çalışmalarını denetimi sırasında gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, belediyenin kapısının herkese açık olduğunu, böylesi bir ziyaretten siyaset çıkmayacağını,
 
Büyükşehir Belediyesi'nin Fırat Bulvarı'nda yürüttüğü asfalt çalışmalarını denetleyen Eş Başkan Kışanak, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, asfalt çalışmalarıyla Yol Yapım Bakım ve Altyapı Daire Başkanı Turan Kapan'dan bilgi aldı.
 
Havaların ısınmaya başlamasıyla kentin cadde ve bulvarını asfaltlamaya başladıklarını, ara ara yağmur olması nedeniyle çalışmaların aksadığını kaydeden Kışanak, bu haftadan itibaren havaların düzelmesiyle aralıksız asfaltlama çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi. Belediye ekiplerinin hem kent merkezinde hem kırsal alanda asfalt, bakım onarım ve yama çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Kışanak, günde 2 bin 500 ton asfalt üretildiğini ve asfaltlamada kullanıldığını belirtti. Bu yaz hızlı bir şekilde kentin yollarının asfaltlanacağını ve yolların konforlu hale getirileceğini vurgulayan Kışanak, asfaltlamada çalışan işçilere teşekkür etti.
 
Gazetecilerin Güneş, Takvim ve Sabah gibi gazetelerde çıkan haberleri sorması üzerine Eş Başkan Kışanak,  ev sahibi olarak bir nezaket ziyaretini kabul ettiklerini, görüşmenin gizli olmadığını ve arka kapıdan yapılmadığını açıkladı. Kışanak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Siz değerli basın mensupları da çok iyi biliyorsunuz ki Belediye Diyarbakır'ın ev sahibidir. Misafirperverliğimiz de biliniyor. Büyük bir iddia ve netlikle şunu söylüyorum: Şimdiye kadar hiç kimseyi ret etmedik ve kapımızı kapatmadık.  Bundan sonrada hiç kimseyi ret edip kapımızı kapatmayacağız. Özellikle görüşme talebinde bulunanlar basın mensubuysa bunu hiç yapmayacağız. Sonuçta benimde gazetecilik geçmişim var. Yerel yönetimlerde halkın temsilcisi ve ev sahibi olarak böyle bir nezaketsizlik yapmam.”
 
'Buradan siyaset çıkmaz'
 
Diyarbakır'da bir medya grubunun tüm kamuoyu önünde okurlarıyla buluşma etkinliği düzenlediğine, ardından kente gelmişken Belediyeye de nezaket ziyaretinde bulunmak istediğine dikkat çeken Kışanak,”Bu ziyaret her zaman ki gibi protokol kapısı kullanılarak yapıldı. Bir nezaket ziyaretinden siyaset çıkarılmaya çalışılıyorsa boşuna uğraşıyorlar. Bundan siyaset çıkmaz. Ben açıkça söylüyorum. Elimden geldikçe siyasetten uzak durmaya çalışıyorum. Yerel yöneticiyim çalışarak halkıma hizmet etmek istiyorum. Bu kentin ihtiyaçlarını karşılamanın tatlı telaşı içindeyim. İşim gücüm budur.”
 
'Önce hesap versinler'
 
Polemiğe girmek istediğini, ancak birkaç gündür devam eden bu tartışmaya nokta koymak gerektiğini kaydeden Kışanak, “Bu durumu çok yakışıksız buluyorum. Hele hele Başbakan'ın, Sayın Cumhurbaşkanı'nın bu konuyu gündem yapması son derece yakışıksız. Ben çok açık söylüyorum kendi evleri ve mahallelerindeki kirli kavgayı, bizim eve ve mahallemize bulaştıramazsalar.”
 
 “Kendi iç sorunlarını bizim sorunlarımızmış gibi bizlere ihale edemezler. Yani bugün bunu söyleyenler paralel yapı ve terör örgütü diye ilan ettikleri cemaatin liderini ziyaret edip, ondan icazet isteyip, el etek öpen konumdaydılar. Ne istediniz de vermedik dediler. KCK operasyonunu, hukuksuz dinlemeler yaptıklarında beraberdiler. Biz bunun mağduruyduk şimdi kalkıp bunu bize ihale edemezler.
 
Madem bunlar PKK'aydı neden bunlarla ortaklık yaptılar. Bunun hesabını halka versinler. Bunun hesabını vermeden kalkıp geleneksel, sıradan bir belediye ziyaretinden siyaset çıkaramazlar.” diye konuşan Kışanak, şunları dedi: “Bununla uğraşmasınlar, kendileriyle uğraşsınlar. Bu terör örgütü, paralel yapı dedikleri ve bu kadar suçladıkları yapıyla yaptıkları işbirliğinin, ortaklığın, kamu kaynaklarının ve kamu imkanlarının peşkeş çekilmesinin hesabını versinler.”
 
'Büyükşehir'in kapısı  herkese açıktır'
 
Hiçbir zaman nezaketlerini yitirmediklerini, bundan sonra da yitirmeyeceklerini vurgulayan Kışanak, “Diyarbakır'ın tüm halkın adına ev sahipliği yapan bir kurumuz. Büyükşehir'in kapısı herkese açıktır. Bu şehre kim gelirse, bu kentin zenginliklerini göstermeye hazırız. Biz kentin ev sahibiyiz ve nezaketimizi korumaya devam edeceğiz.” dedi.
 
2 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı'nın kente geleceğini, kendisine kapılarının açık olduğunu ve ağırlamak istediklerini söyleyen Kışanak, “Cumhurbaşkanımızı da ağırlamak istiyoruz buyursun gelsin, belediyemizi ziyaret etsin. Belediyenin kapısı Cumhurbaşkanına, Başbakana, gazetecilere, basın mensuplarına, inanç gruplarına ve kısaca herkese açıktır.” diye konuştu.
 
'Beni siyaset yapmaya zorlamasınlar'
 
Kentin ev sahibi olarak görevlerini yaptıklarını, siyaset yapmadıklarını belirten Kışanak, sözlerini şöyle tamamladı: “Beni siyaset yapmaya zorlamasınlar siyaset yaparsam nasıl yaptığımı da çok iyi biliyorlar. TBMM'de 7 yıl siyaset ve eş başkanlık yaptım. Verilmesi gerek cevapları doğru şekilde nasıl verdiğimi iyi biliyorlar. Ama ben artık siyaset yapmak istemiyorum. Ben büyükşehir belediye başkanı olarak halkıma hizmet etmek istiyorum. Yaptığımızda oldukça doğaldır, biz ev sahibi olarak bir nezaket ziyaretini kabul ettik. Gizli saklı bir ziyaret değildi ve arka kapıdan yapılan bir ziyaret değildi. Onlarca insanın refakat ettiği ve onların basın mensuplarının bulunduğu bir nezaket ziyaretiydi. Hepsi bundan ibaret…”
 
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT