1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kışanak huzurevleri mahalle meclisi'nde
Kışanak huzurevleri mahalle meclisi'nde

Kışanak huzurevleri mahalle meclisi'nde

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Huzurevleri Mahalle Meclisi'ni ziyaret ederek sorunları dinledi.

A+A-
Mahalle Meclisi Başkanı Habib Gezer, mahallede 400 Kobane'li aile bulunduğunu belirterek, “Aralarında doktor ve öğretmen olanlar var. Yer bulunursa sorunlarını azaltabilirler” dedi.
 
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nün organize ettiği ziyarete Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak'a Meclis Üyeleri Kerem Canpolaten, Nadir Bingöl ve Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Sevinç eşlik etti.
 
Huzurevleri Mahalle Meclisi ziyaretinde Kışanak, mahalle meclislerinin kendileri için “demokrasinin beşiği” olduğunu söyledi. Kışanak, bütün kurumların, STK'ların, yerel yönetimlerin beslendiği alanın halk meclisleri olduğunu belirterek, “Böyle onurlu ve kıymetli bir çalışma yürüttüğünüz için teşekkür ediyorum” dedi. 5 yıllık stratejik plan yaptıklarını 17 ilçede 963 muhtarla bir araya geldiklerini ifade eden Kışanak, “Şu anda bin resmi muhtarlık, bin de mezramız bulunuyor. İlçelerde örgütlememizi kısmen tamamladık. DİSKİ, yol çalışmaları, sağlık hizmetleri, ilaçlama hizmetleri çalışmalarımız olacak” dedi.
 
Şehir içinde Yağmur Suyu Şebeke inşaatının sürdüğünü, kazıların yaşamı zorlaştırdığını belirterek, “7-8 ay tahammül etmemiz gerekiyor. Yağmur suyu şebekesi önemlidir. Çünkü yağmur suyu kanalizasyon suyu ile tahliye edildiği için Arıtma Tesisimiz yetersiz kalıyor. Bundan dolayı Yağmur Suyu Şebekesi'nin bitmesi gerekiyor” diye konuştu.
 
Kışanak şöyle devam etti: “Bu proje Avrupa Birliği projesi olduğu için biz sadece denetlemesini yapıyoruz. Sıkıntılar yaşanılıyor ama hızlandırmaya çalışıyoruz. Bu nedenle yaptığımız kaldırım, asfalt çalışmaları görülmemektedir. Yer altı çalışmaları bittikten sonra yaptığımız çalışmalar gözle görülecektir. Şu anda Sosyal Hizmetler Dairesi bünyesinde çocuklar için 1 kreş 3-4 oyun odamız var. Ancak 2015 yılı proje kapsamında 3-4 kreş yapacağız, oyun odalarını da arttıracağız.”
 
Huzurevleri Mahalle Meclisi Başkanı Habib Gezer ve Meclis üyeleri de ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek, sorunlarından birinin ulaşım olduğunu söyledi. Gezer, Huzurevleri'nden Doğum Hastanesi'ne ulaşım hattı konulması gerektiğini belirterek, direk araç olmadığı için kış aylarında hasta ve öğrencilerin olumsuz etkilendiğini söyledi. Asfalt eksikliği bulunduğunu, kaldırım işgallerine son verilmesi gerektiğini ifade eden Gezer, internet cafelerin de sorun olduğunu ve denetlenmesi gerektiğini bildirdi.
 
Huzurevleri'nde 200 hanede Kobane'li aile kaldığını ve her bir hanede de en az 2-3 aile kaldığını anlatan Gezer, “Bu da yaklaşık 400 aileye tekabül ediyor. Bu ailelerin ciddi sıkıntıları var” dedi. Gelen aileler arasında doktor, öğretmen de bulunduğunu anlatan Gezer, “Bunlara yer tahsis edilmesi durumunda eğitim ve sağlık sorunları hafifleyecek” diyerek destek istedi. (Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi)

HABERE YORUM KAT