1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kışanak: Ekonomik güçlenme için barış ve huzur ortamı şart
Kışanak: Ekonomik güçlenme için barış ve huzur ortamı şart

Kışanak: Ekonomik güçlenme için barış ve huzur ortamı şart

Ekonomik Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştayı’nda konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, ekonomik güçlenme için huzur ortamı ve barışın çok önemli olduğunu belirterek, son bir yılda ekonomideki daralmanın en çok kadınları etk

A+A-

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İl Kadın Girişimcileri Kurulu tarafından düzenlenen “Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Yaşanılan Ekonomik Sorunlar ve Çözüm Önerileri” başlıklı çalıştay, Diyarbakır Ticaret Borsası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Çalıştaya, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan Maral, kentte ve bölgede iş alanında faaliyet yürüten kadın girişimciler katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını Diyarbakır İl Kadın Girişimciler Kurulu adına yapan Hatice Akyıl, çalıştayda alacakları kararlar doğrultusunda, Türkiye genelinde ekonomiye yön veren halkalarla birlikte yeni bir ekonomi canlandırma hamlesini gerçekleştirmek istediklerini ifade etti.

‘İşsizlik en fazla kadınları etkiliyor’

Ardından konuşan Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, ekonomik durgunluğun yanı sıra göç ve çatışmalı ortamın tüm toplum kesimlerini etkilediğini; ama bu durumdan en çok kadınların etkilendiğini söyledi. Artan işsizlikten en çok kadınların etkilendiğinin altını çizen Yeşil, düzenledikleri çalıştayın sorunların çözümü noktasında belirleyici olabileceğini belirtti.

Toprağımız, suyumuz, güneşimiz var

Daha sonra konuşan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, insanların tarih boyunca daha iyi bir yaşam koşulu için mücadele ettiğini, bu işin kaynağının üretim olduğunu söyledi. Ekonomi güçlü olursa yaşam standartlarının iyi olacağına vurgu yapan Kışanak, “Bizde bunun için gayret ediyoruz. Sizler de bütün zorluklarına rağmen daha fazla üretmek için mücadele ediyorsunuz. Doğrusu daha iyi bir ekonomik düzeye ulaşabilmek için sahip olmamız gereken her şeyimiz var. Toprağımız, suyumuz, güneşimiz var. İklim koşulları, yer altı ve yer üstü zenginliklerimiz bunun için son derece uygun. İnsan kaynağı olarak genç dinamik, girişimci ve eğitim olanakları olursa her şeyi almaya hazır bir insan kaynağımız var. Daha iyi bir ekonomi için gerekli olan müteşebbis ruhu var.” diye konuştu.  Bu konuda kadın girişimcilerin her türlü takdiri hak ettiğini kaydeden Kışanak, kadınların tüm olumsuzlukları bir yana bırakıp risk alıp gayret ettiğini söyledi.

Ekonomik güçlenme için her şey var; ama bir şey eksik…

Ekonomik güçlenme için her şeyin olduğunu; ama bir şeyin eksik kaldığını ifade eden Kışanak, bunun da olmazsa olmazının huzur ortamı ve barış olduğunu kaydetti. Ekonominin motoru, dinamiği ve üzerine oturabileceği zeminin barış ve huzur ortamı olduğuna işaret eden Kışanak, şöyle konuştu: “Barışın ve huzurun olmadığı bir coğrafyada ne kadar gayret ve ne kadar risk alırsak alalım istediğimiz sonuçları ne yazık ki elde edemiyoruz. O nedenle ben bu çalıştayda kadın girişimcilerin bölge ekonomisinin içinde bulunduğu durumu tartışmasını çok önemli buluyorum. Bu sıkıntılı günleri nasıl geride bırakabiliriz, ekonomiyi, kadın girişimciliğin önünü açmak için neler yapabiliriz, bunları tartışacağız. Bu çalışmanın umudumuzu artıran bir çalışma olduğunu düşünüyorum.” Sıkıntı ve zorluklara alışmayacaklarını söyleyen Kışanak, bunu aşmak için çaba sarf edeceklerini aktardı.

Kadın girişimcilerin arkasındayız

Son bir yılda yaşanan sıkıntıların en fazla kadın girişimciliği ve kadın istihdamında yaşandığına dikkat çeken Kışanak, “Büyükşehir Belediyesi olarak kentimizdeki bütün işletmelerde kadın istihdamını artırmayı teşvik etmek için bir ‘Mor Bayrak’ uygulaması başlatmıştık. İşyerlerini ziyaret edip orada kadın çalışanların sayısı ve çalışma koşullarına yönelik durumu esnafla birlikte değerlendirip uygun olanlara Mor Bayrak verdik. Fakat son bir yılda yaşadıklarımızla gördük ki bu Mor Bayrak verdiğimiz işletmelerdeki kadın sayısı giderek azalmaya başladı. Yani ekonomideki bu daralma, bu sıkıntı önce kadınları etkiledi.Bunu doğrudan yerel yönetim olarak yaptığımız çalışmalardan takip ediyoruz.Biz Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman kadın girişimcilerimizin arkasındayız. Bizim yapabileceğimiz ne varsa her zaman kapımız size açık,birlikte daha fazla üretip ve refah yaratacağız.” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından çalıştay, “Durma Noktasına Gelen Ekonomi”, “İşletmelerde İstihdam Edilecek Kadın Sayısının Artırılması”, “Yeni İş Alanlarının Geliştirilmesi” konu başlıklarıyla devam etti.

HABERE YORUM KAT