1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kışanak Cogi Baba Festivali'ne katıldı
Kışanak Cogi Baba Festivali'ne katıldı

Kışanak Cogi Baba Festivali'ne katıldı

DİYARBAKIR- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak Sivas İmranlı'da geleneksel olarak düzenlenen Cogi Baba Festivali'ne katılarak, “Bize hep şunu dayattılar. Ya Alevi olacaksın ya da Kürt olacaksın. Biz hem Alevi hem Kürt olmak istiyor

A+A-
Sivas'ın İmranlı ve Köyleri Kültür Dayanışma Derneği tarafından Yünören ve Avşar köylerinde düzenlenen Cogi Baba 13. Geleneksel Kültür Festivali'ne Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, HDP Muş Milletvekili Demir Çelik ile birlikte katıldı.
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak Koçgiri'nin tarihe not düşmüş önemli bir mekan olduğunu söyledi. Kışanak, "Bu topraklarda tarih yazıldı, destan yazıldı, insanlık dersi verildi. Bu topraklarda direnişin ne demek olduğunu dosta düşmana gösterildi, kutluyorum sizi. Bu coğrafya çok acı gördü, çok zulüm gördü. Bu kimliği ve inancı tarih sahnesinden silmek istediler ama sizler direndiniz, vazgeçmediniz.
 
Dünyanın dört bir yanına sürgün gitseniz de Türkiye'nin dört bir yanına dağılsanız da gönlünüz, yüreğiniz Koçgiri'de oldu. İşte bu sizin zaferiniz, işte bu sizin başarı hikayeniz. Hep biz acılardan üzüntülerden bahsediyoruz ya demek ki hiç biri boşa gitmemiş. O verdiğimiz emekler, çektiğimiz acılar, ödediğimiz bedeller, özgürlük için yürüttüğümüz mücadelenin hiç biri boşa gitmemiştir. Sizin bir arkadaşınız, Alevi bir yurttaşınız olarak Amed halkı beni bağrına bastı, temsilcisi olarak seçti, başkanı olarak seçti. Ve ben bugün size Amed'in selamını getirdim" dedi.
 
"ZARİFE DİRENİŞİN SEMBOLÜDÜR"
 
Koçgirili kadınlara da seslenen Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Kışanak, “Aleviliğin en önemli özelliğinden birinin de toplumsal hayatta ayrımcılığın olmaması olduğunu belirterek, kadınların her zaman bir adım önde olduğunu ifade etti. İnançlarında kadın erkek eşitliği olduğunu dile getiren Kışanak, "Gelin her zaman bu mücadelenin ön saflarında olun, beraber olalım, kol kola yürüyelim. Hem kadın özgürlüğünü, hem hakların özgürlülüğünü beraberce kazanalım. Zarife'nin bize gösterdiği yol böyle bir yoldur. Zarife direnişin sembolüdür. Zarife bu toprakların evladıdır. Bu topraklarda zulme ilk baş kaldıran kadınlardan birisidir. O nedenle bizim inanışımız bizim felsefemizin önemine sıkı sıkı sarılmak biz Alevi kadınlara düşüyor" diye konuştu.
 
HDP Eş Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın da Koçgiri'ye gelmek istediğini ancak taziyesi nedeniyle gelemediğini ifade eden Kışanak, Demirtaş'ın selamlarını iletti. 
 
(BE-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT