1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kışanak çiftçilerle buluştu
Kışanak çiftçilerle buluştu

Kışanak çiftçilerle buluştu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, TÜYAP Tarım ve Hayvancılık Fuarı`nda çiftçilerle buluşarak, sorunlarını, taleplerini ve önümüzdeki dönem yapılması gerekenlere ilişkin görüşlerini dinledi.

A+A-

6. Ortadoğu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nda Büyükşehir Belediyesi Gültan Kışanak, "Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Çiftçilerimizle Buluşuyor" başlıklı söyleşi düzenleyerek, çiftçilerle biraraya geldi.

Moderatörlüğünü Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi  Mesut Çelik'in yaptığı söyleşiye Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar da katıldı. Çiftçilerin yanısıra çeşitli sivil toplum örgütü temsilcileri ve işadamlarının da hazır bulunduğu söyleşide Kışanak, Eşbaşkan Fırat Anlı'nın rahatsızlığından dolayı katılamadığını belirterek, çiftçilere selamlarını iletti.

Yerel yönetimlerin sınırlı görev alanları ve sınırlı imkanları olan yönetim mekanizmaları olduğunu belirten Kışanak, “Toplumsal muhalefetimizle zorlayarak yerel yönetimlerin görev alanlarını ve sınırlarını genişletmeyi arzuladık, bunun mücadelesini verdik. Yapılan son düzenleme ile Büyükşehir Belediyesi yasası gereğince Diyarbakır'da da diğer büyükşehirlerde de sadece kent merkezinde değil, il genelinde hizmet üretme durumda olan yasal düzenleme çıktı” dedi.

Görev ve sorumluluklarının bütün il sınırlarına kadar genişlediğini ifade eden Kışanak, “Bu yasa gereğince Büyükşehir Belediyesi çiftçilerimizin, tarım ve hayvancılıkla uğraşan yurttaşlarımızın, köylerde yaşayan bu kentin sakinlerinin ihtiyaçlarını karşılamak, sorunlarını çözmek ve gelişmeleri konusunda katkı yapmak durumundadır” dedi. Yıllarca bunun mücadelesini verdiklerini belirten Kışanak, “Biz yerel yönetimlerin güçlü ve özerk olmasının hem siyasi, hem kültürel, hem de ekonomik olarak hepimizin hayatını güçlendiğine inandığımız için bunun mücadelesini verdik” dedi. “Sadece kar hırsıyla işletmeler kurmak bunun pazarını oluşturmak insanların sadece pazarda tüketici haline gelmesi yanlış bir yöntemdir” diyen Kışanak, “İnsanlar tüketecekler, daha iyi, daha kaliteli yaşayacaklar ama üreterek yaşayacaklar” şeklinde konuştu.

Mücadelelerinin iki ana ekseni bulunduğunu ifade eden Kışanak, bunlardan birinin insanları üretimden koparmadan daha kaliteli bir yaşam standardına kavuşturmak olduğunu, üreterek daha çok güçleneceğine ve hayatın içerisinden daha güçlü olacağına inandıklarını söyledi. Yerel ve yerinden herkesin kendi ihtiyaçlarına göre kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir siyasi irade ve siyasi imkana kavuşmalarının son derece önemli olduğunu vurgulayan Kışanak, bugün yasaların kısmen buna imkan verdiğini söyledi. Kışanak, yasaların sınırlı olduğu yerde de insanı, insanın mutluluğunu, refahını, yaşam kalitesini esas alan bir anlayışı esas alacaklarını söyledi.

Bunun Kürt sorunuyla bir bağlantısı da bulunduğunu anlatan Kışanak, “En çok da Kürtler bundan yoksundu. Kürtlerin savaşta olduklarını konuştuk, dilinin, kültürünün yasaklandığını, baskıya uğradığını, inkar edildiğini, asimilasyona uğratılmak istendiğini konuştuk. Asıl bunların nedeni Kürtlerin ekonomik olarak geri kalması ve buradaki zenginliklerin bu ülkenin batısına akmasıydı. Türkiye'de yoksulluğun adı Kürt'le eş değerdi. En zor, kötü işlerde Kürtler çalışır. Mevsimlik işlerde ırkçılığa maruz kalırlar. Bu bir kader değildir” şeklinde konuştu. Türkiye'nin batısında tarıma dayalı sanayi önemli bir sektör olarak güçlendiğini anlatan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Kışanak, şöyle devam etti:

Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanlığı kuracağız

“Ama biz hala küçük teşviklerle oyalanan bir politika haline geldik. Biz artık önümüze bakacağız biz ne yapabiliriz, bu işin neresindeyiz. Kendi kentimizi, insanlarımız nasıl kalkındırabiliriz, yaşam düzeyini nasıl yükseltebiliriz, ekonomik olarak nasıl güçlendirebiliriz buna bakacağız. Yerel yönetimlerinde, Büyükşehir Belediyesi'nin de önündeki en önemli çalışma budur. Bu kadim şehrin kalkınması, ekonomisinin yükselmesi, tarım ve hayvancılıkta ileriye gitmesinden de sorumluyuz ve bu konuda hiçbir sorumluluktan kaçınmayacağız sizlerle birlikte el ele vererek bu konudaki sorunları aşma konusunda büyük bir çalışma ve gayret içerisinde olacağız. Büyükşehir Belediyesinin idari yapısını buna göre düzenleyeceğiz Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanlığı kuracağız. Tarım ve hayvancılıkla ilgili çalışma yürüten sivil toplum örgütleriyle, meslek örgütleriyle, çiftçilerimizle, köylülerimizle sizlerle birlikte çalışacaklar.”

Sanayi için yol gösterici olacağız

Tarım ve hayvancılık ile buna dayalı sanayinin geliştirilmesi konusunda Büyükşehir Belediyesi olarak bir çalışma yürüteceklerini ifade eden Kışanak, “Bunu sizlerle birlikte yürüteceğiz. Sizlerin önerileri, istekleri, öncelikleri, tespitleri bizler için yol gösterici olacak. Siz bize yol gösterirseniz, bizimle birlikte olursanız biz de Belediyenin bütün imkanlarını sizin daha iyi güçlenmeniz, çalışmalarınızın daha verimli hale gelmesi için seferber ederiz” diye konuştu.

Öncelikli çalışma alanlarından birisinin de “Köylere Geri Dönüşü Teşvik Etmek ve Desteklemek” olduğunu vurgulayan Kışanak, “Köylerin yaşam standardını yükseltmek için alt yapı hizmetlerini, suyunu, kanalizasyonunu, yolunu yaparak kolaylaştırmak istiyoruz. Köye gidemeyen insanlarımıza destek olacağız. El ele verirsek biz köylerimizi geçmişindeki gibi hayat dolu geleceğe umutla bakan ve bu kadim toprakların ekonomisine çok güçlü katkılar yapan alanlar haline getirebiliriz” şeklinde konuştu.

Süs bitkilerini ve ağaçları köylülerden alacağız

Diyarbakır'daki kullanılan süs bitkilerinin tamamının şehir dışından başka kentlerden geldiğini anlatan Kışanak, şöyle devam etti: “Oysa bizim insanlarımızda başka şehirlere çalışmaya gidiyor. Biz bunu değiştirebiliriz. Belediyeler olarak doğrudan halkımızın ürettiği fidanları, süs bitkilerini, ağaçları alarak onları destekleyeceğiz. Biz çiftçilerimizle sözleşme yapacağız şu kadar çiçek alacağız bunu bize ne kadar zamanda hangi kalitede üretebilirsiniz. Biz size ne gibi destek verebiliriz diye sizlerle sözleşme yaparak siz onları üreteceksiniz, bizde onları parklarımızda, bahçelerimizde kullanacağız.”

Kadınların emeğini görünür kılacağız

Tarım ve hayvancılıkta büyük rol sahibi olan kadınların varlığına dikkat çeken Kışanak, "Özellikle kadınların emeğini görünür kılmaya çalışarak, işin sahibi haline getirmek için özen göstereceğiz. Kadına yönelik pozitif ayrımcılık yapacağız" dedi.

Kışanak, çiftçilerle buluşmayı her yıl yenilemeyi önlerine hedef olarak koyduklarını söyledi.Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar da tarıma dayalı sanayileşme konusunda ilgili ve hazır olduklarını söyleyerek, bunun için çalışma yürüteceklerini belirtti.

Ardından söz alan çiftçiler; ürün çeşitliliğinin önemine değinerek, kente özel bitki, tohum ve damızlık hayvanların korunmasına dikkat çekti. Çiftçiler, hayvanlara yapılacak aşıların mevsim şartlarına göre yapılması için çiftçilerin bilinçlendirilmesi, süt ürünleri ve tarım konusunda çiftçilerin sömürülen emeğine son verilmesi için belirli bir taban fiyat uygulamasının şart olduğu konularını aktardı.
 

HABERE YORUM KAT