1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kışanak: Ajanslar merkezi politikaya yön vermeli
Kışanak: Ajanslar merkezi politikaya yön vermeli

Kışanak: Ajanslar merkezi politikaya yön vermeli

Karacadağ Kalkınma Ajansı ‘Kalkınma Kurulu’ üyeleri toplantısında konuşan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, ajansların işlevselliğinin artırılması ve merkezi politikaya yön verecek seviyeye getirilmesinin önemli olduğunu söyledi.

A+A-

Karacadağ Kalkınma Ajansı yılda iki kez gerçekleştirdiği kalkınma kurul toplantısı Mitani Otel’de gerçekleşti. Toplantıya Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanımız Gültan Kışanak, İl Valisi Hüseyin Aksoy, Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Ahmet Sayar, Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanımız Necati Pirrinçioğlu, kamu kuruluşları, meslek örgütleri, üniversiteler, STK temsilcileri katıldı.

Sabah basına kapalı olan ve öğleden sonrada devam eden toplantıda ilk olarak gelecek 2 yıl görev yapacak Kalkınma Kurulu Başkanı ve Başkanvekili ile Katip Üye seçimleri gerçekleştirildi. Başkanlık için Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Ebubekir Bal, Başkanvekilliği için ise Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya’nın aday olduğu seçimlerde her iki aday katılımcıların oyu ile başkan ve başkanvekilliğine, Diyarbakır İş Kadınları Derneği Başkanı Reyhan Aktar ile Şanlıurfa Esnaf ve Ticaret Odası Başkanı Mehmet Şefik Bakay kâtip üyeliliklere seçildi.

Seçimin ardından konuşan Kalkınma Kurulu yeni Başkanı Ebubekir Bal, “Bölgemizin kalkınması için Diyarbakır ve Şanlıurfa illerimizde ortaya konulan çalışmaları değerlendirmek, bu çalışmaların daha etkin olması için tavsiyelerde bulunarak destek vermek bizim temel görevlerimiz arasındadır. Önümüzdeki dönemde kalkınma kurulumuzun daha etkin olarak çalışması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Kalkınma Ajansı şimdiye kadar yapmış olduğu çalışmalarla bölgeye bir heyecan getirmiştir. Kendilerine çalışmalarından dolayı teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi.

Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın faaliyet gösterdiği illere değinerek konuşmasına başlayan İl Valisi Hüseyin Aksoy, kalkınma ajansının 2010-2015 yılları arasında teklif çağrıları kapsamında KOBİ’lere destek sunduğunu söyledi.

Destek programlarının bir kısmının tamamlandığını bir kısmının da devam ettiğini dile getiren Aksoy, “Şimdiye kadar projelere verdiğimiz hibe desteği 84 milyon TL'ye ulaşmış durumdadır. Proje sahiplerinin eş finansman katkısı da dikkate alındığında, bölgede yaklaşık 157 milyon TL kaynak reel sektördeki yatırımlara yönlendirilmiştir.” Bölgenin gelişmesinde Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın rolünün büyük olduğuna dikkat çeken Aksoy, bölge insanına düşen tek görevin ise girişimci bir ruhla proje hazırlamak olduğunu sözlerine ekledi.

Yıllarca kalkınma planlarının merkezden belirlenip bölgelerde uygulandığını belirten  Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürü Nahit Bingöl, “Günümüzde gelinen noktada ise artık yereldeki sorunlar, hedefler ve beklentiler ulusal planları etkilemeye başlamıştır.  Karacadağ Kalkınma Ajansımızın hazırladığı 2014-2023 Bölge Planı aşağıdan yukarıya doğru, yönetişim yaklaşımı ile ortaya konulmuş temel bir strateji belgesidir. Yerelin tercihleri ve önceliklerini esas alan bir bölge planıdır. Kalkınma Ajanslarımız tarafından Türkiye genelinde 2010 yılından beri 11.000 proje desteklenmiştir. Önümüzdeki dönemde, AB kaynaklarıyla birlikte Ajanslarımızın bölgelerindeki etkinlikleri artacaktır.” 

Kışanak: Ajansların Performanslarının Artırılması Gerekiyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve Karacadağ Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Gültan Kışanak ise şunları belirtti: “Yerel yönetimler olarak kentin tüm dinamiklerinin enerjisinin bir araya gelerek bir sinerjinin yaratılması suretiyle güçlü bir kalkınma performansının ortaya çıkarılması gerekmektedir.

Kalkınma ajanslarını yerel bir işbirliğini hedeflemesi nedeniyle önemli bir mekanizma olarak görüyoruz. Kalkınma ajanslarının yeniden ele alınması ve performansının artırılması için tekrardan gözden geçirilmesi gerekmektedir. Ajansların işlevselliğinin artırılması, merkezi politikaya yön verecek seviyeye getirilmesi önemlidir.  Bölgeler arası gelişmişlik farklarının azaltılması için yereldeki büyük potansiyeli harekete geçirecek önlemlerin alınması zaruridir. AB fonlarının yönetilmesi hususunda ajanslar inisiyatif alabilirler.”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler