1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kısa boy ve çarpık bacak artık kader değil
Kısa boy ve çarpık bacak artık kader değil

Kısa boy ve çarpık bacak artık kader değil

Boy kısalığı, kişilerin toplumda kendini farklı hissetmesine ve psikolojik olarak bu durumdan olumsuz etkilenmesine yol açabiliyor.

A+A-

 Aynı şekilde çarpık ya da X bacak gibi uzuv bozuklukları da yaşam kalitesini düşüren önemli faktörler arasında bulunuyor. Oysa her iki sorun da dünyada ve Türkiye’de uygulanan cerrahi yöntemlerle tedavi edilebiliyor.


Memorial Dicle Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Hüseyin Arslan, boy uzatma ve uzuv düzeltme ameliyatları hakkında bilgi verdi.
 
Boy uzatılabilir, çarpık bacak düzeltilebilir


Çene ve yüz bölgesinin iskelet sistemini ilgilendiren bozukluklar ve kemik kayıplarının giderilmesinde kullanılan distraksiyon ostegenezi yöntemi, kol ve bacak kemiklerinin uzatılmasında da kullanıldığını kaydeden Prof. Dr. Hüseyin Arslan, Bu yöntemin, aşamalı traksiyon tekniğiyle birbirinden dereceli olarak ayrılan kemik bölümleri arasında meydana gelen yeni kemik oluşumuna ait doğal bir olayı ifade ettiğini belirterek, “Distraksiyon ostegenezi, yüz ve el kemikleri dahil vücudun her yerinde uygulanabilmektedir” dedi.
 
Genç hastalar için uygun bir yöntem


Distraksiyon ostegenezi yönteminde başka bir alandan kemik alınmasına veya sentetik kemik parçalarına ihtiyaç duyulmadığını anlatan Prof. Dr. Hüseyin Arslan şunları söyledi:


 “Kolaylıkla uygulanabilmekte ve hastaya ek bir cerrahi yük de getirmemektedir. İşlem ile tamamen normale yakın ve sağlıklı bir kemik yapısı elde edilebilmektedir. Enfeksiyon riski düşük olan bu yöntemle, mevcut enfeksiyonlar da kontrol altına alınabilmektedir. Yöntem aşama aşama uygulandığı için çevre yumuşak dokularda uyum sorunu da görülmemektedir. Özellikle genç hastalar için çok uygun bir tedavi olan distraksiyon ostegenezi, estetik ve fonksiyonel özellikleri ile dikkat çekmektedir.
 
Ameliyat hastanın durumuna göre planlanmalı


Distraksiyon ostegenezi üç-dört yaşından itibaren uygulanabilir. Eğer boy uzatmak için tercih edilecekse kaç operasyon yapılacağı, beklenen veya hesaplanan kısalık miktarına göre belirlenmelidir. Hesaplanan kısalık miktarı fazla olan hastalarda boy uzatma 10 yaş öncesi ve sonrasında iki aşamada yapılır.  
 
Tedavi süreci uzayabilir


Boy uzatma ve uzuv düzeltme tedavilerinde sıkça kullanılan distraksiyon ostegenezi birçok avantajına rağmen, birtakım ek sorunları da beraberinde getirmektedir. Özellikle 7-8 cm’den fazla boy uzatmalarda kaynama yokluğu, eklem sorunları ve nörolojik problemlerle karşılaşılabilmektedir. Bunun yanı sıra süreç isteyen bir tedavi yöntemidir. Her 1 cm kısalık için ortalama 40-45 gün gerekebilir. Örneğin; 6 cm kısalığı olan bir hastanın tedavisi yaklaşık yedi-sekiz ay sürebilmektedir. Bu nedenle tedavinin yalnızca kozmetik amaçla yapılmaması önerilmektedir. Boy kısalığı olan hastalarda ise sadece doğru bilgilendirme ve psikiyatri uzmanından yardım alarak yapılmalıdır”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler