1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kış gelmeden hazırlıklar hızlandı
Kış gelmeden hazırlıklar hızlandı

Kış gelmeden hazırlıklar hızlandı

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde kış mevsiminin sert ve soğuk geçmesi nedeniyle vatandaşlar tedbir almaya başladı.

A+A-

 Evlerde kilerler kışlıklarla doldurulmaya çalışılıyor.Diyarbakır’ın kulp ilçesi, kış mevsiminin en sert geçtiği yerlerin başında geliyor. Yüksek rakımı nedeniyle kış mevsiminin kendisini en fazla hissettirdiği yerleşim yerlerinin başında gelen Kulp’ta vatandaşlar kışı karşılamak için çalışmalara başladı.

Hazırlıklar başlarken, ilçe halkı en fazla yakacak sorunu yaşıyor. Kulp ilçesinin Turgut Özal Mahallesi’nin bir kısmı ile merkez Yenimahallesi’nin bir kısmında sadece kaloriferli sistemle ısınan evlerin dışında geri kalan ilçe merkezinin çoğu ve köylerin hepsinde ısıtma sitemi odun ve kömür sobaları ile yapılıyor. Kulpluların kimi yakacak odun ve kömür temin etme çabası içerisine girerken, kimi ise yakacak temini yanında birde çatısız evlerin üstlerine naylon satın alarak serme telaşına girdi.

Köylerde ve özelikle Turgut Özal Mahallesi’nin, merkez eski ve merkez yeni mahallelerinin bir kısmında kışı damlayan evinde geçirecek olan vatandaşlar, damlayan evlerinin kendilerini zor durumda bıraktığını belirtti. Sobalı evlerde yaşayan vatandaşlar, "İlçemiz kış mevsiminde her sene sert ve soğuk geçmektedir. Bu sene de sert ve soğuk geçmesinden endişelenmekteyiz. Çoğumuzun evleri sobayla ısınıyor, ancak sobayı sabah ve akşam yakabiliyoruz.

Evlerimiz buz kesiliyor, yakacak sorunu ciddi anlamda yaşıyoruz. Dağıtılan yardım kömürleri ve satın aldığımız meşe odunlarıyla evimizi ısıtıyoruz. Evin damlaması ise başka bir sorun her sene metrelerce naylon alıp dama seriyoruz, ama bu da çözüm olmuyor, sürekli temizlemek durumunda kalıyoruz" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler