1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kırsaldaki kadınlara yönelik farkındalık çalışması
Kırsaldaki kadınlara yönelik farkındalık çalışması

Kırsaldaki kadınlara yönelik farkındalık çalışması

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanlığı’nın oluşturduğu Gezici Köy Ekibi, kadınlara yönelik farkındalık çalışması yürütüyor.

A+A-

Ekip, özellikle kadınlara hak kavramı ile toplumsal cinsiyet konularında bilgilendirmelerde bulundu.


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanlığı, kadınlara yönelik farkındalık çalışması yürütmek amacıyla Gezici Köy Ekibi oluşturdu.

 

İlk çalışmayı Ergani Şölen Mahallesi’nde alan araştırması yaparak başlatan Gezici Köy Ekibi, ardından Dicle’nin Kaygusuz ve Dede Mahallesi’nde kadınları hakları konusunda bilgilendirdi.


Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanlığı, kadınlara dönük farkındalık çalışması yürütmek amacıyla Gezici Köy Ekibi oluşturdu.

 

Ergani Şölen Mahallesi’nde alan çalışması yapan Gezici Köy Ekibi, daha sonra Dicle’nin Kaygusuz ve Dede Mahallesi’nde kadınlara haklarıyla ilgili sunum yaptı. DİKASUM Şube Müdürlüğü eğitmenleri tarafından yapılan sunumda, ‘hak’ kavramı ve toplumsal cinsiyet anlatıldı.


Kadınlar ve erkekler arasındaki  fiziksel ve  biyolojik farklılıkların doğuştan geldiğine dikkat çekilen sunumda, toplumsal cinsiyet rollerinin kadınlar ve erkekler arasında  toplumsal olarak belirlenmiş ilişkilerin tamamı olduğuna vurgu yapıldı.

 

Sunumlarda, yaş, sınıf, köy ya da kent yaşam biçimleri, yaşanılan coğrafya gibi faktörlerin toplumsal cinsiyetin belirlenmesinde etkili olduğu belirtildi, ardından kadınlara bilgilendirici broşürler dağıtıldı. Eğitime anneleriyle gelen çocukların sıkılmadan güzel vakit geçirebilmesi için ise Kültür Sanat Okulları’ndaki oyun odalarında hizmet verildi.
 
Amaç daha çok kadına ulaşabilmek


Çalışma hakkında bilgi veren DİKASUM eğitmeni Sevda Kayar, çalışmalarına Ergani’nin Şölen Mahallesi’nde alan çalışması yaparak başladıklarını ve kadınların taleplerinin ne olduğunu araştırdıklarını ifade etti.

 

Alan araştırmasından sonra Dicle’nin Kaygusuz ve Dede Mahallesi’nde çalışma yürüttüklerini kaydeden Kayar, “Hak kavramı, toplumsal cinsiyetin tanımı, kadın erkek eşitsizliği, bunlar üzerinde bir tartışma ve konuların tümünün anlamlarıyla birlikte; kadınların alanlarda, ev içinde, ev dışında, devlet tarafından ya da toplum tarafından yaşadıkları hak ihlalleri nelerdir? Kadınlar hangi alanlarda en fazla sorun yaşıyorlar? Bunların köylerde nasıl yansıması nasıl oluyor, nasıl hak ihlallerine uğruyorlar?” konularında eğitim verdiklerini söyledi.

 

Kayar, sadece Diyarbakır merkezde oturan kadınlarla değil, mahallelerde bu çalışmayı yaparak, daha fazla kadına ulaşıp farkındalık yaratmak istediklerini ifade etti.
 
Kadınların hakları, toplumsal cinsiyet ve çocuk eğitimleri
Kayar, ikinci eğitim planlamasını Hani’nin Kuyular Mahallesi’nde yapacaklarını kaydederek, eğitimlerde hak kavramı, kadınların uğradıkları hak ihlalleri, toplumsal cinsiyet, çocuk eğitimi konularında tartışmalar yürüteceklerine dikkat çekti.

 

Kayar, programlarının Kulp’ta yapacakları programlamayla devam edeceğini, daha sonra ise ulaşabildiklerini tüm mahallelere Gezi Köy Ekibi olarak gidip eğitim vereceklerini sözlerine ekledi.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler