1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kırsal mahallelerde tarımsal sulamaya destek
Kırsal mahallelerde tarımsal sulamaya destek

Kırsal mahallelerde tarımsal sulamaya destek

Kırsal kesimde tarım ve hayvancılığı geliştirmek için çalışmalarını sürdüren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Tarımsal Sulama Projesi kapsamında heyelan tehlikesi bulunan Kulp ve Lice ilçelerine bağlı üç mahalle ve beş mezraya, 9 bin 211 metre su taşıma

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanlığı, kırsal kesimde tarımsal sulamayı geliştirmek amacıyla talep eden mahalle muhtarları ve yurttaşlara su taşıma boruları dağıtmaya başladı. Tarımsal Sulama Projesi kapsamında heyelan tehlikesi bulunan mahallere yönelik yapılan çalışma,  ilk etapta Lice ve Kulp’ta gerçekleştirildi.

 Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanlığı’na bağlı ekipler, Lice’nin Yalaza Mahallesi’ne 4 bin metre, Ergin Mahallesi’ne 300 metre, Kulp ilçesinin dağlık bölgesinde geniş bir alanı kaplayan Ağaçkorur Mahallesi ile Yüklüce, Dıgdır, Sorewang, Panag, Fıtıya mezralarınaBağlantı 4 bin 911 metre su taşıma borusu teslim etti. Değişik çaplarda toplam 9 bin 211 metrelik su taşıma boruları 177 bin liraya mal oldu. Boruların dağıtıldığı mahallelere seneye su biriktirme havuzları, su alım yapıları ve su kanalları da yapılacak.

177 bin liraya mal oldu

Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire BaşkanlığıTarım ve Hayvancılığı Geliştirme Şube Müdürü Gülbahar Bozarslan Tunç, kırsal mahallelerde devam eden altyapı çalışmalarının başında tarımsal sulamaya destek çalışmaları geldiğini söyledi. Kırsal mahallelerdeki sulama kaynaklarının tarlaya iletiminin sağlanması amacıyla sulama kanalı ve borulu kapalı sistem tesisleri yapıldığını kaydeden Tunç, “Bütçemizin el verdiği ölçüde heyelan tehlikesi bulunan mahallelere suyun iletimini sağlamak için boru alımı gerçekleştirdik. Lice Yalaza ve Ergin ile Kulp Ağaçkorur Mahallelerine ve mezralarına maliyeti 177 bin lira olan 9211 metre farklı çaplarda 315'lik,200'lük,125'lik,160'lık,110'luk ve 90'lık olmak üzere 10 Atü polietilen boru dağıttık. Köylüler bu boruları kendi imkânlarıyla döşeyecekler.” dedi.

Gelecek yıl heyelan tehlikesi bulunan mahallelerde Tarımsal Sulama Projesi’nin sürdürüleceğini ifade eden Tunç, bu yıl boru verilen köylerde önümüzdeki yıl biriktirme havuzları, su alım yapıları ve su kanallarını yapılacağını belirtti.

Muhtarlar hizmetten memnun

Kulp ilçesine bağlı Ağaçkorur Mahalle Muhtarı Eren Yakut, mahallelerine şimdiye kadar hiçbir hizmetin yapılmadığını, bütün kurumlara başvurulduğunu, sadece Büyükşehir Belediyesi’nin başvurularını değerlendirdiğini söyledi. Yakut, ”Sulama ile ilgili sıkıntımız vardı, müracaatta bulunduk. Çok sağ olsunlar, müracaatlarımızı hemen yerine getirdiler. Tabi ki eksiklerimiz var, inşallah onları da belediyenin katkısıyla tamamlamaya çalışacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Böyle bir proje ile ilk defa bizim köye gelindiği için memnunuz.” diye konuştu.
 
Lice’nin Yalaza Mahallesi Muhtarı Abdülcabbar Çelik ise kendi imkânlarıyla sulama göleti yaptıklarını, tarlaları sulayabilmek için Büyükşehir Belediyesi’ne başvurduklarını anlattı. Belediyenin kendilerine 4 bin metre değişik çapta boru verdiğini kaydeden Çelik,“O borular sayesinde tarlalarımıza su dağıtacağız. Biz başvurumuzu yaptık, belediyede görevini yaptı.” dedi.

HABERE YORUM KAT