1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kırsal ilçelerde ilaçlamaya devam
Kırsal ilçelerde ilaçlamaya devam

Kırsal ilçelerde ilaçlamaya devam

Kent merkezi ve kırsal ilçelerde vektörlerle mücadele çalışmasında önemli yol kat eden Büyükşehir Belediyesi, sadece kırsal ilçelerde 45 ekiple yürüttüğü ilaçlama çalışmalarında 14 bin 520 litre/kg ilaç kullandı.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı İlaçlama Birimi, 20 Mart’tan bu yana kent merkezi ve kırsal ilçelerde başlattığı ilaçlama çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
 
Kent merkezinde 20 ekip gündüz, 20 ekip gece, kırsal ilçelerde 20 ekip gündüz, 25 ekip gece olmak üzere 85 ekip ve 56 araçla çalışan ekipler, şu ana kadar kent merkezinde 14 bin 694 lt/kg, kırsal ilçelerde ise 14 bin 520lt/kg ilaç kullandı. Ekipler, sivrisinek ve karasineklerin üreme yerleri başında gelen sulak yerler, ahırlar, mağaralar ve yıkıntı evlerde larva ilaçlaması yapıyor.
 
İLAÇLAMA ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR
 
Bismil ilçesinde yürütülen ilaçlama çalışmaları sırasında bir açıklama yapan Sağlık İşleri Daire Başkanı Rıfat Mertoğlu, Diyarbakır merkez ve kırsal ilçelerde sivrisinek, karasinek, uçkun ve diğer vektörlerle mücadelenin aralıksız sürdüğüne dikkat çekti. Kırsal ilçelerde gece ve gündüz ilaçlama çalışmalarını sürdürmek üzere 45 ekibin oluşturulduğunu kaydeden Mertoğlu, Bismil’de ise üç ekiple çalışmaların yürütüldüğünü anlattı.

Mertoğlu, Bismil’in çevresinde mısır tarlalarından dolayı birçok sulak alanın olduğunu, bu alanlarda oluşan sivrisinek larvalarıyla mücadele etmek için bir ekibin sürekli bu sulak alanlarda, iki ekibin ise mahallelerde çalıştığını söyledi.
 
HARİTAYA GÖRE İLAÇLAMA YAPILIYOR
 
İlaçların insan sağlığına zarar vermemesi amacıyla periyotlarla ilaçlama yapıldığını anlatan Mertoğlu, sinek üreme yerleri konusunda ellerinde harita olduğunu, bu haritaya göre düzenli aralıklarla ilaçlama yapıldığını ifade etti.
 
SİNEKLERLE MÜCADELEDE ÖNEMLİ YOL KAT EDİLDİ
 
Diyarbakır genelinde sinek ve vektörlerle mücadele de önemli bir yol kat edildiğini açıklayan Mertoğlu, bunun en önemli göstergesinin vektörlerden bulaşan hastalıkların Diyarbakır’da hiç görülmemesi olduğunu söyledi. Mertoğlu, şark çıbanı gibi önemli vakaların çevre illerde görülmesine karşın Diyarbakır’da geçen yıl ve bu yıl hiç meydana gelmediğini sözlerine ekledi.

(Abdulsamet Karaş)

HABERE YORUM KAT