1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Kirli savaş ortamında sağlıktan söz edilemez”
“Kirli savaş ortamında sağlıktan söz edilemez”

“Kirli savaş ortamında sağlıktan söz edilemez”

Sağlık alanında faaliyet yürüten sivil toplum örgütleri, bölgede sağlıkçılara yönelik saldırı ve yaşanan olayları yerinde tespit etmek üzere geldikleri Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde yaptığı incelemeler ardından gece devlet hastanesinin bahçesinde barış n

A+A-

Heyet, inceleme sonuçlarını basın açıklamasıyla aktardı. Heyette yer alan TTB Genel Başkanı Bayazıt İlhan, “Sağlık çalışanları öldürülüyor, ambulanslar engelleniyor, yaralılar hastaneye taşınamıyor. Bunlar savaş durumunda bile kabul edilemez. Bu saldırılarla bölgede sağlık hizmetlerinde aksamalar yaşanıyor. Halk cezalandırılıyor” dedi.

SES Genel Eşbaşkanı Gönül Erden ise, “Özgürlüğün olmadığı kirli bir savaş ortamında sağlıktan bahsedilemez. Toplumsal barış, toplumsal sağlıkla bağlantılıdır” diye konuştu.
 
Silvan’da inceleme yaptılar


DTK Sağlık Meclisi bileşenleri, DİSK, TTB, SES ve Tabip Odası heyeti, bölgede sağlıkçılara yönelik saldırı ve yaşanan olayları yerinde tespit etmek üzere ziyaret ettikleri Silvan'da bir takım incelemelerde bulundu. Silvan'a gelen heyet, şiddetli çatışmaların yaşandığı, özel hareket timlerinin tekbirler getirerek çevreye saldırdığı ve bir sağlık çalışanının darp edildiği Tekel Mahallesi'nde bulunan 4 No'lu Sağlık Ocağı'nın önünde kısa bir açıklama yaptı.
 
Devlet hastanesinde barış nöbeti


Sağlık çalışanları tarafından yapılan konuşmalarda, 4 No'lu Sağlık Ocağı'nın bahçesinde daha önce yapılanların büyük bir suç olduğu ve suçluların cezalandırılması gerektiğini söyledi. Yapılan açıklamanın ardından heyet çatışmaların yaşandığı Mescit ve Tekel mahallelerinde incelemelerde bulundu. Polislerin zırhlı araçlarla eşlik ettiği heyet, daha sonra barış nöbeti tutulacak olan Silvan Devlet Hastanesi bahçesine geçti.
 
Sağlık emekçileri barış nöbetlerini tamamladı


Bugün nöbetlerini tamamlayan heyet ilçede yaşananlara ilişkin aynı yerde yaptıkları incelemenin ardından tuttukları raporu kamuoyuna deklare etti.


 “Savaşa karşı barışı, ölüme karşı yaşamı savunuyoruz” ve "Sağlıklı olma hali özgür olma halidir" yazılı pankartların açıldığı alanda sık sık "Savaşa hayır barış hemen şimdi", "Sağlıkçılara uzanan eller kırılsın", "Baskılar bizi yıldıramaz" ve "Şehîd namirin" sloganları atıldı.
 
“Hastane özel harekâtçılar tarafından basıldı”


Heyet adına açıklama yapan Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Silvan Temsilcisi Mahfuz Karaaslan, 18 ve 24 Ağustos tarihlerinde sokağa çıkma yasaklarının ilan edildiğini ve bunun sonucunda ilçeye tankların indiğini, ilçenin giriş çıkışlarının kapatıldığını ve günlerce çatışmaların yaşandığını hatırlatarak, halkın büyük çoğunluğunun göç ettiğini, sağlık çalışanlarının görevlerini yapmakta sıkıntı yaşadığını kaydetti.

 

“Hastanede elektrik, su, internet kesilmiş, sokağa çıkma yasağı ve ilçede telefon şebekelerinin kesilmesinden dolayı ekmek ve temel gıda maddeleri temin edilememiş, çalışanlar günlerce nöbetten çıkamamış ve nöbete gelememiştir” diyen Karaaslan, hastanenin 16 Ağustos'ta gece saatlerinde özel harekât polisleri tarafından basıldığını ve durumdan sağlık çalışanlarının olumsuz etkilendiğine işaret etti.
 
“Çocuklara silah doğrultuluyor”


İlçede meydana gelen olaylarda 112 Acil Servis çalışanlarının can güvenlikleri olmadığı için görevlerini yapamadıklarını belirten Karaaslan, özel harekât polisleri tarafından sağlık personellerinin ve çocuklarının fiziki ve psikolojik şiddete maruz kaldıkları, kendilerine ve çocuklarına yönelik silah doğrultulduğunu ve öldürülme tehditleriyle karşı karşıya kaldıklarının aktarıldığını dile getirdi.

Ölümü ve öldürmeyi esas alan politikalara karşı yılmayacaklarını altını çizen Karaaslan “Yaşamayı ve yaşatmayı şiar edinen bizler ölümü ve öldürmeyi esas alan politikalar karşısındaki dik duruşumuzdan taviz vermeyeceğimiz konusunda Cizre'de öldürülen meslektaşımız ve yoldaşımız Eyüp Ergen'i saygı ve şerefle anarak söz veriyoruz” dedi.


Yapılan açıklamanın ardından sağlık emekçileri temaslarını sürdürmek için Lice'ye doğru hareket etti.
 
“Yapılanlar savaş durumunda bile kabul edilmez”


Heyette yer alan TTB Genel Başkanı Bayazıt İlhan, “Sağlık çalışanları öldürülüyor, ambulanslar engelleniyor, yaralılar hastaneye taşınamıyor. Bunlar savaş durumunda bile kabul edilemez. Bu saldırılarla bölgede sağlık hizmetlerinde aksamalar yaşanıyor. Halk cezalandırılıyor” dedi. SES Genel Eşbaşkanı Gönül Erden ise, “Özgürlüğün olmadığı kirli bir savaş ortamında sağlıktan bahsedilemez. Toplumsal barış, toplumsal sağlıkla bağlantılıdır” diye konuştu.
 
“Özel hareket timleri hastaneleri basıyor”


Sağlık emekçilerinin meslekleri gereği olarak savaş karşıtı olduğunu vurgulayan Türk Tabipler Birliği (TTB) Genel Başkanı Bayazıt İlhan, savaş durumunda sağlık çalışanlarının çalışmalarını rahat bir ortamda yapmaları için imkanların sağlanması gerektiğini söyledi. İlhan, Cizre, Silopi, Lice, Varto, Şırnak, Hakkari ve Yüksekova'da sağlık çalışanlarına dönük saldırılar olduğunu söyleyen İlhan, özel harekat timlerinin hastaneleri basıp, sağlık çalışanları tehdit ettiğini, görevlerini yapmalarını engellediğini ifade etti. İlhan, şunları kaydetti:

“Sağlık çalışanları öldürülüyor, ambulanslar engelleniyor, yaralılar hastaneye taşınamıyor. Bunlar savaş durumunda bile kabul edilemez. Bu saldırılarla bölgede sağlık hizmetlerinde aksamalar yaşanıyor. Halk cezalandırılıyor. Tehdit edilen, saldırıya uğrayan hekimler bölgeyi terk ediyor. Beraberinde de hekim sıkıntısı yaşanıyor. Çocuklar aşılanamıyor. Kırsal alanlara ulaştırılamıyor. Buna sebebiyet verenler savaş çıkaranlardır. Bu savaş haliyle sağlık çalışanları hedef alınırken, aynı zamanda halk da cezalandırılıyor. Bu cezalandırma halinden devlet bir an önce vazgeçmelidir.”
 
“Özgürlüğün olmadığı ortamda sağlıktan bahsedilemez”


SES Genel Eşbaşkanı Gönül Erden ise, AKP'nin sivillere dönük katliam ve sağlık çalışanlara dönük saldırılarını artırdığını belirterek, “Yurttaşlara dönük yapılanlar katliamdır. Bu savaşa karşı barışın tarafında olacağımızı belirtmek istiyoruz. Özgürlüğün olmadığı bir ortamda sağlıktan bahsedilemez. Sağlıklı olma hali özgür olma halidir. Toplumsal barışını toplumsal sağlıkla bağlantılı olduğunu biliyoruz” diye konuştu. Yürütülen savaşla sivil insanlar katledilirken, sağlık çalışanlarına dönük saldırılarla da halkların cezalandırıldığını dile getiren Erden, sağlık ve özgürlük mücadelesini büyüteceklerini kaydetti.
 
 “8 Haziran’daki umudu 2 Kasım’da yaşamak için mücadele edeceğiz”


KESK Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy, AKP'nin ortaya koyduğu savaş konsepti sonrasında sağlık emekçilerin dönük saldırıların can yakıcı bir durum aldığının altını çizdi. Sağlık çalışanlarının eve gittiği sırada vurulduğunu, ambulansların dahi yaralıları alıp hastaneye götürmesine engel olunduğunu söyleyen Atasoy, “Kürdistan'daki saldırılar savaş etiğini bile yok sayılarak yürütülüyor. Sağlık emekçilerine yönelik saldırılar da bu çerçevede yapılıyor. Bu saldırıların nedeni Erdoğan'ın kabul etmek istemediği 7 Haziran seçimleridir. Halkın iradesini yok sayarak, başkanlık ve diktatöryal hayallerini gerçekleştirmek istiyor. Emekçiler, kadınlarla birlikte mücadele ederek 8 Haziran sabahında uyandığımız umudu, 2 Kasım'da da yaşamak için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.
 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler