1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kırklar Meclisi'nden Barış Sürecine Destek
Kırklar Meclisi'nden Barış Sürecine Destek

Kırklar Meclisi'nden Barış Sürecine Destek

Sur Belediyesi bünyesinde oluşturulan Kırklar Meclisi'nden barış sürecine destek verildi.

A+A-

Sur Belediyesi bünyesinde farklı inanç, mezhep, etnik gurup ve iş çevrelerinden bir araya gelen kişilerce oluşturulan Kırklar Meclisi üyeleri, barış sürecine destek verdi.

Sur Belediyesi meclis salonunda toplanan Kırklar Meclisi üyeleri, yaptıkları açıklamada diğer kurum ve kuruluşlardan da barış sürecine destek sunmaları için çağrıda bulundu.

Demirbaş, bizler birbirimizi yaşatırsak güzellikler yeşerecektir diyerek şunlara değindi; “Sizin gibi çok değerli insanların bize sunduğu görüş ve öneriler bizim için değerlidir. Çünkü bu kenti bu değerleri hep birlikte güzelleştireceğiz. Diyarbekir bir çiçek bahçesi gibiyse, Diyarbekir'in bu çiçek bahçesini sizler ifade ediyorsunuz. İşte burada Diyarbakır'ın farklı kesimleri bir arada;  Müslümanı, Alevisi, Ezidisi, Hristiyanı, esnafı, muhtarı hepsi burada. Keşke bu örnek tüm Türkiye'ye olsa. Hepimiz birbirimizi sayarsak, hepimiz birbirimizi kabul edersek sorunlarımız çözülür. Bütün dinler, bütün mezheplerin amacı insandır ve bu dinlerimiz, inançlarımız insanların bir arada farklılıklarıyla yaşaması gerektiğini ifade etmiştir bizlere.  İnançların hepsi insanın yüceliğini kabul etmiştir, yaratıcının âlemleri insan için yarattığını biliyoruz. Bu nedenle şunu özellikle ifade etmek istiyorum, bu âlemde hepimiz birbirimizin varlığını tanırsak, birbirimizi yaşatırsak güzellikler yeşerecektir.

İşte Diyarbekir çiçek bahçesi farklı çiçekleriyle dünyaya bir örnek sunuyor. Diyarbakır'da artık savaş uçakları değil, turizm uçaklarını görmek istiyoruz. Diyarbakır'da artık cesetleri değil, biz Diyarbakır'a gelecek insanların nasıl ağırlanacağını görmek istiyoruz. Biz camisine giden müminin, rahatlıkla namazını kılacağı bir ortam görmek istiyoruz. Biz, gönül rahatlığıyla kilisesine gidecek ayinine katılacak Hristiyanları istiyoruz. Aynı şeyi havra içinde, Ezidi içinde istiyoruz. Bu memleket, bu topraklar, bu ülke bizim. Bizim Türkiye'den başka bir çaremizde yoktur. Biz bir arada yaşamak zorundayız. Güzel bir Türkiye, demokratik bir Türkiye,  barış içinde yaşayacağımız bir Türkiye istiyoruz. Artık kapkaçla, fuhuşla, uyuşturucuyla anılacak bir memleket istemiyoruz. Bu memleketin tarihi eserlerinin, Ulu Camii, Hz. Süleyman Camii, Meryem Ana Kilisesi, Mor Petyum Kilisesi, sinagoguyla tanınmasını istiyoruz. Bu güzel hazine altında güzel şeyler hak ediyoruz.”

Kırklar Meclisi üyelerinden Abdulkadir Ergin ise şunlara değindi; “Sur Belediyesi bünyesinde Kırklar Meclisi olarak yaptığımız toplantıda, Diyarbakır'da kapkaç, uyuşturucu, hırsızlık olaylarını kati suretle kabul etmiyoruz ve bunu Diyarbakır'ımıza yakıştırmıyoruz. Bu konuda Diyarbakır halkının desteklerini bizden esirgememelerini istiyoruz. Devlet erkânıyla, siyasi partilerle, yerel yönetimlerle görüşmeler yapacağız. Ayrıca içinde bulunduğumuz barış sürecini canı gönülden destekliyor ve umuyoruz ki artık kimse ağlamaz, barış ve huzur ortamı oluşur.  Suriye'de olan kardeşlerimize Diyarbakır'ımızın destek olmasını ve ellerinden geleni yapmaları için buradan çağrı yapıyoruz.”

Kırklar Meclisi yedi kişilik bir heyet oluşturarak; kapkaç, hırsızlık, uyuşturucu konusunda destek ve yardım almak için çeşitli kurum ve kuruluşları ve siyasi partileri ziyaret etme kararı aldı.

HABERE YORUM KAT