1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kırklar Meclisi üyeleri harekete geçti
Kırklar Meclisi üyeleri harekete geçti

Kırklar Meclisi üyeleri harekete geçti

Sokağa çıkma yasaklarının kaldırılması, hayatın tekrar normale dönmesi için harekete geçen Kırklar Meclisi, ilk temaslarını DTK ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile başladı.

A+A-

Meclis üyeleri başladıkları temaslarını önümüzdeki günlerde Ankara'ya taşıyacak.Kırklar Meclisi üyeleri Şeyhmus Diken, A. Gaffur Türkay, Ali Ürün, Ali Haydar Çavli, Hidayet Ulugerçek, Yusuf Akbulut, Zahit Çiftkuran ve M. Ali Altınkaynak, Kürdistan kentlerinden süren sokağa çıkma yasakları ve halka dönük süren saldırılar hakkında görüş alışverişinde bulunmak üzere Demokratik Toplum Kongresi (DTK) yöneticileri ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak'a ayrı ayrı ziyaretlerde bulundu.


Kırklar Meclisi üyeleri ilk olarak DTK'ye gitti. DTK Eşbaşkanları Hatip Dicle ve Selma Irmak ile görüşen Meclis üyeleri daha sonra Gülten Kışanak ile belediyedeki makamında bir araya geldi.


Ziyarette konuşan yazar Şeyhmus Diken, son dönemde yaşanan sokağa çıkma yasakları ve çatışmalara dikkat çekti. "Biz bir gönüllü örgütlenme olarak bu kanayan yaraya ve trajediye dur demek için bir çıkış yaptık. Ve artık yeter diyoruz. Bu çığlığa ve feryada bizlerde bir ses olmak istiyoruz" diyen Diken, bu doğrultuda kentte, bölgede ve Ankara'da ziyaretler yapacaklarının bilgisini verdi.


Sokağa çıkma yasaklarının kalkması ve hayatın tekrar normale dönmesinin Kürt sorununun barışçıl ve siyasal yollarla çözülmesiyle mümkün olacağını da dile getiren Diken, bu yüzden görüşmelerinde diyalog ortamına ihtiyaç olduğunu anlatmaya çalışacaklarını ifade etti.


Diken, Kırklar Meclisi'nin diyalog ortamının yeniden tesis edilmesi için hazırladığı bir dosyayı da Kışanak'a verdi.
 
Çabamız yıkım ve ölümlerin durdurulması içindir


Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak ise, Kırklar Meclisi'nin girişimini anlamlı bulduklarını vurgulayarak, "Umarım sizlerin bu çabaları olumlu bir şekilde sonuçlanır" dedi. Kışanak, çabalarının yeniden diyalog ortamının oluşması, çatışmanın, yıkımın ve ölümlerin bir an önce durması olduğunu kaydetti.
 
Ağır silah ve tankların kullanıldığı çatışma ortamı son bulmalı


Siyasi mecrada adımların atılmasının zorunluluğuna dikkat çeken Kışanak, bunun kolay olmadığını, hemen yarın gerçekleşmeyebileceğini; ama barışa olan inancın yitirilmemesi gerektiğini vurguladı. Tarihi eserlere, ibadet mekanlarına yönelik yapılan saldırı ve yıkımın hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini de söyleyen Kışanak, ağır silah ve tankların kullanıldığı çatışma ortamının bir an önce son bulması gerektiğini sözlerine ekledi.


Yapılan görüşmenin ardından Kırklar Meclisi üyeleri Kışanak ile vedalaşarak belediyeden ayrıldı.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler