1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kırklar Meclisi çalışmalarını paylaştı
Kırklar Meclisi çalışmalarını paylaştı

Kırklar Meclisi çalışmalarını paylaştı

Kırklar Meclisi, Aralık ayından bu yana yapılan çalışmaları değerlendirdi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Cizre'de yaşananlar ile bütün insani değerlerin ortadan kaldırıldığı bir ortam yaşandığını belirterek, insani değerlere

A+A-

Kırklar Meclisi, Aralık 2015 yılından bu yana yürüttüğü çalışmalara ilişkin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde toplantı düzenledi.

Toplantıya Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Sur Belediyesi Eşbaşkan vekili Azize Değer Kutlu ve Kırklar Meclisi üyeleri katıldı. Kırklar Meclisi Sözcüsü Yazar Şeyhmus Diken, bölgede devam eden sokağa çıkma yasaklarının bitirilmesi hususunda Diyarbakır'da bulunan kurum ve kuruluşlarla görüşmeler yaptıklarını söyledi. Diken, "Ayrıca Cumhurbaşkanlığı, TBMM Başkanlığı, Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile UNESCO Türkiye Temsilciliği'nden randevu talebimiz oldu. Ama henüz randevu talebimize bir cevap alamadık. Konunun hassasiyetini de düşünürsek sürecin hızlandırılması için yetkililerin bir an önce bizlere dönüş yapmasını bekliyoruz" dedi.
 
Sur Belediyesi Eşbaşkan Vekili Azize Değer Kutlu ise, belediye olarak sokağa çıkma yasağının devam ettiği ilçede yürüttükleri çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Kutlu, "Tüm belediyelerin içinde yer aldığı bir koordinasyon var. Koordinasyon olarak Sur'dan göç etmek zorunda kalan ailelere ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Biz tekrardan bir kriz masası oluşturduk ve şu anda hasar gören evlerde bir yandan cam ve kapıları takıyoruz, diğer taraftan da giden ailelerin evlerine dönmeleri için bir çalışma da yürütüyoruz" dedi.
 
Kışanak: Kimsenin evinde ne huzur var, ne de yüreği rahat
 
Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Kışanak ise, Cizre'de yaşananlar ile daha büyük bir felaketin, vahşetin gerçekleştiği, bütün insani ve vicdani değerlerin ortadan kaldırıldığı bir ortam yaşandığına dikkat çekerek, "Böyle bir ortamda kimsenin ne evinde huzur var, ne yüreği rahat" dedi. Sur'da Cizre'deki benzer tabloları yaşama ihtimali olduğunu ifade eden Kışanak, "Hiçbirimizin artık vicdanlarının kaldıramayacağı bir düzeye geldi. Bu durum insan olarak ta vicdani olarak ta hepimizi zorluyor" diye konuştu.
 
'Cizre'de kadın bedeninin teşhir edilmesinin insanlığın öldüğü nokta'
 
Cizre'de kadın bedeninin bir kez daha teşhir edilmesinin bütün insanlığın öldüğü nokta olduğunu belirten Kışanak, konuyla ilgili yalan beyanların da ortaya çıktığı başka fotoğraflarla kıyaslanarak cenazenin Cizre'de olduğunun ve bir vahşetle karşı karşıya olduklarını ifade etti. Kışanak, "Doğrusu yaşananlar karşısında çaresiziz demiyorum, mutlaka bir çaresi var ve biz o çareyi bulacağız. Bu önemli yolda bence vicdanlı olmak, insani değerlere sahip çıkmak, yan yana durmak, birbirimize destek olmak, beraberce insanlık değerlerini vicdanı savunmaya barışı savunmaya çözümü sulhu savunmaya devam etmek gerekiyor. Bundan sonra da aynı gayret içinde olacağız" dedi.

 

(Baver Değer)

 

HABERE YORUM KAT