1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kırklar Meclisi Baydemir'le görüştü
Kırklar Meclisi Baydemir'le görüştü

Kırklar Meclisi Baydemir'le görüştü

Aralarında farklı inanç, düşünce ve etnik kimliğe mensup, halk nezdinde kabul gören ve kanaat önderleri konumunda olan Kırklar Meclisi Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret ederek kentin sorunlarını tartıştı.

A+A-

Diyarbakır Sur Belediyesi bünyesinde demokratik katılımcılık adına kurulan farklı inanç, düşünce ve etnik kimliğe sahip kişilerden oluşan Kırklar Meclisi Baydemir'ı ziyaret etti. Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ile birlikte gelen heyeti Baydemir, Halkla İlişkiler Danışmanı Eşref Güler ile birlikte karşıladı. Demirbaş, Baydemir'e geçmişteki acıları unutturmamak için bir anıt yapmayı planladıklarını söyledi. Baydemir de bütün etnik kimlikleriyle kadim bir coğrafyada yaşadıklarını anımsatarak, bir o kadar da acılara beşiklik etmiş bir coğrafya olduğunu hatırlattı. Baydemir, “Ne kadar gurur duyacağımız, övüneceğimiz bir geçmişimiz varsa o kadar da üzüntü duyacağımız geçmişimiz var. Dolayısıyla bütün bunlara ayna tutan ortak vicdan anıtı demeliyiz. Hem geçmişte yaşadığımız travmaları sembolize etmeli aynı zamanda da gelecekte birlikte yaşamayı çağrıştıran bir anıt olmalı” diye konuştu.

Kentin çeşitli sorunlarının tartışıldığı görüşmede Baydemir kentin temizlik ve kaldırım işgali gibi iki temel sorununda yurttaşların katılımının şart olduğunu söyledi. Çöpleri toplamak ve caddeleri süpürmenin ilgili ilçe belediyelerin görevi olduğunu hatırlatan Baydemir, “Ancak ilçe belediyelerimiz bütün bütçesini temizliğe ayırsa bile halk ve esnaf bunu korumazsa kent temiz olamaz, bunun mümkünatı yok.  Bu tüm ilçeler için geçerlidir. Örneğin Gazi Caddesi ve Melikahmet Caddesi'ne ciddi yatırım yapıldı ancak buradaki esnafımız temizlik konusuna dikkat etmiyor. Cadde ve kaldırım işgali konusunda da sert yaptırımlar uygulanmalı” diye konuştu.

Kente sahip çıkın

Belediye başkanlarının sınırlı zaman dilimi içinde sorumluluklarının olduğunu kentin asıl sahibinin kentte yaşayanlar olduğunu vurgulayan Baydemir, “Sizler ne kadar bu kente sahip çıkar, sorumluluklar konusunda hatırlatmada bulunursanız o zaman kentin gelişimine katkıda bulunursunuz. Yasakla olacak mevzu değil ancak insanlar içselleştirirse mesafe kat edilir” diye konuştu.

Havai fişekler yasaklanmalı

Baydemir çevre ve gürültü kirliliği yaratan havai fişekler konusuna da değinerek, “Kentin ortasında yer alan düğün salonlarında zevk için havai fişek patlatılıyor. Patlayıcı madde ve havai fişeklerin atılması bir travma yaratıyor. Gecenin bir saatinde uyuyan çocuklar ürpertiyle uyanıyor. Vilayetle birlikte tamamen satışının yasaklanması için ortak çaba sarf edelim” şeklinde konuştu.