1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kırklar Dağı'nda talan sessiz sedasız sürüyor
Kırklar Dağı'nda talan sessiz sedasız sürüyor

Kırklar Dağı'nda talan sessiz sedasız sürüyor

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da vatandaşların yoğun tepkisine neden olan Kırklar Dağı'ndaki yapılaşma, sessiz sedasız sürdürülüyor.

A+A-
Yıkılması beklenen apartmanların çoğu tamamlanma aşamasına geldi. Sur İlçe Belediyesi Eş Başkanı Seyit Narin, çalışmaların gizli bir şekilde yürütülmediğini belirterek, kentsel tepki nedeniyle vatandaşların gözü önünde yapılmadığını kaydetti. 
 
Diyarbakır'da 2010 yılında imara açılmasının ardından beton yığınlarının ardı ardına yükseldiği Kırklar Dağı'nda, vatandaşların gösterdiği tepki üzerine, durdurulduğu sanılan yapılaşma, sessiz sedasız sürdürülüyor.
 
Şarkılara, şiirlere ve kitaplara konu olan Kırklar Dağı'nda, vatandaşlar tarafından yıkılması beklenen birçok bina tamamlanma aşamasına geldi. Diyarbakır Sur İlçe Belediyesi Eş Başkanı Seyit Narin, yeni yapılaşmaya ruhsat vermediklerini belirterek, orada sadece daha önce ruhsat verilen binaların yapımının devam ettiğini kaydetti. Kırklar Dağı'ndaki binaların yıkımının söz konusu olmadığını savunan Narin, Kırklar Dağı'nın, Diyarbakır'ın önceliği olmadığını ileri sürdü.
 
“BU OLAY BÜYÜTÜLÜYOR”
 
Kırklar Dağı'ndaki binaların geldiği inşaat aşamasındaki maliyetinin 45 milyon TL olduğunu, arsa payının da içerisine katılarak hesaplanması durumunda 100 milyon TL'yi bulduğunu anlatan Narin, “Yani orayı yıkabilmek için 100 milyon TL harcamamız lazım. Ne Büyükşehir Belediyesi'nin ne de Sur İlçe Belediyesi'nin böyle bir imkanı yok. Bu Diyarbakır'ın 5 yıllık geleceğidir. Bu olay biraz da büyütülüyor. Tabii ki orada yapı yapılması doğru değil ancak bu durum abartılıyor” dedi.
 
“TEPKİLER GEÇ GÖSTERİLDİ”
 
Kırklar Dağı'ndaki yapılaşmanın çirkin olduğunu ancak yine de Diyarbakır'ın yapılaşma konusunda diğer kentlerin gerisinde olduğunu savunan Narin, şunları kaydetti:
 
“Burası 30-40 yıldır uluslararası şirketlerin istilası altındaydı. 20 yıl öncesine kadar da kentin bütün çöp buraya atılıyordu. Ben de istemiyorum burada yapı olmasını. Ama gerçekleri görmemiz gerekiyor. Tepkiler en baştan konmalıydı. Buradaki yapının reklamları ulusal kanallar ve gazetelerde yayınlandı. Diyarbakır'da ilk defa bir sitenin reklamı ulusal gazete ve televizyonlara verildi. O zaman tepki gösterenler neredeydi. Neden o zaman tepkilerin göstermediler.”
 
Kırklar Dağı'nda gizli bir çalışmanın olmadığını da ileri süren Narin, “Tabii ki kentsel tepki nedeniyle çalışmalar çok da vatandaşların gözleri önünde yapılmıyordur” diye konuştu.
 
(MP-AKK-AŞ-Y)
 

HABERE YORUM KAT